Nav
biedronka
BiedronkaWażna za 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 9 dni
jula
Julado końca 5 dni
żabka
Żabkado końca 10 dni
pepco
Pepcodo końca 11 dni
castorama
Castoramado końca 10 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 8 dni
wss praga południe
WSS Praga Południedo końca 7 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 3 dni
media markt
Media Marktdo końca 3 dni
action
Actiondo końca 3 dni
dino
Dinodo końca 3 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 3 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Porady

Wrzosy - jesienne kwiaty idealne na ogród i balkon

Wrzosy to rośliny w pojedynkę niepozorne, jednak posadzone na dużym obszarze lub w ozdobnych donicach będą piękną ozdobą ogrodu. Bez przeszkód można hodować je również na balkonie.
Cover
adrobe stock

Wrzosy to rośliny w pojedynkę niepozorne, jednak posadzone na dużym obszarze lub w ozdobnych donicach będą piękną ozdobą ogrodu. Bez przeszkód można hodować je również na balkonie.

Wrzos pospolity jest rozpowszechniony w różnych rejonach. Pokrywa dzikie torfowiska praktycznie całej Europy, żyjąc w symbiozie z mchami i grzybnią. Występuje w wielu odmianach, dlatego kwiaty mogą przybierać zróżnicowane barwy – od ciemnofioletowych po białe. Kwitnienie wrzosów rozpoczyna się zazwyczaj w połowie sierpnia i może potrwać nawet do listopada. Swój wygląd rośliny zachowują przez zimę, gdyż dojrzałe kwiaty przysychają na łodygach, zamiast opadać.

Dlaczego warto uprawiać wrzosy?

Rośliny te kupuje się najczęściej już w fazie wzrostu i kwitnienia, w doniczkach, w których można je pozostawić lub przesadzić do ziemi w dowolnym momencie (przynajmniej dopóki gleba nie jest przemarznięta). Wrzosy będą zdobiły nasz ogród i balkon przez co najmniej kilkanaście lat, nietrudno więc przeliczyć, że są to kwiaty niezwykle tanie, gdy sadzonki kosztują poniżej 10 zł. Rośliny te znakomicie czują się w naszym klimacie, w którym występują naturalnie. Nie lubią zbyt częstego podlewania i jest prawie niemożliwe, żeby gleba okazała się za mało żyzna. Wrzosy w ogrodzie są więc idealne dla osób, które chcą hodować ozdobne rośliny, ale nie są w stanie poświęcać im wiele uwagi. Ponadto wrzos jest rośliną miododajną. Miód wrzosowy jest bardzo ceniony ze względów zdrowotnych. Mieszkając za miastem można więc oddać dużą przysługę pobliskim pasiekom, jak i dzikim pszczołom, motylom i innym owadom. Jeśli posadzimy w ogrodzie przyciągające zapylacze kwiaty, to skorzystają na tym także inne rośliny, które uprawiamy.

Gdzie sadzić wrzosy?

Wrzosy bardzo lubią nasłonecznione obszary. Będą się czuły znakomicie na tych obszarach ogrodu, gdzie wrażliwsze rośliny szybko marnieją. Jednakże są one na tyle wytrzymałe, że poradzą sobie również w zacienionym miejscu. Ważne jest, aby ziemia do wrzosów nie była zbyt ciężka, wilgotna ani zbita. Podłoże do wrzosów musi cechować, się dużą przepuszczalnością i kwaśnym pH. Warto wykonać drenaż – zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Jeżeli nie wiemy, jakie podłoże będzie odpowiednie, można kupić gotową mieszkankę specjalnie do wrzosów. Doświadczeni ogrodnicy mogą połączyć ziemię ogrodową z torfem i przefermentowaną korą sosnową.
Wrzosy sadzi się w grupach po kilkanaście krzewinek jednej odmiany. Warto też pamiętać o przykryciu gleby po zasadzeniu roślin korą sosnową. To zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu wody i przemarzaniu korzeni, utrudni także wzrost chwastów.

Czy wrzosy trzeba nawozić?

Jeżeli mamy odpowiednią torfową ziemię, z początku nie będzie to koniecznie. Wrzosom na trudniejszych stanowiskach, w niedużych doniczkach i starszym przysłuży się odrobina nawozu. Najlepszy jest oczywiście gotowy dla roślin wrzosowatych. Sprawdzi się również nawóz do iglaków i różaneczników. Warto kontrolować zakwaszenie gleby i stosować odpowiednie preparaty w razie potrzeby. Optymalne pH dla wrzosów to około 3, 5-5.
Wrzosy na dzikich stanowiskach wchodzą w złożone interakcje z innymi organizmami torfowisk i lasów. W ogrodzie również można ułatwić im życie poprzez zastosowanie szczepionek mikoryzowych – czyli strzępków grzybni. Pomogą one roślinom pobierać przez korzenie składniki odżywcze. W rezultacie wrzosy będą rosły bujne i gęste.

Jak pielęgnować wrzosy zimą?


Z roślinami na balkonie nie ma zazwyczaj problemu – wystarczy jedynie zabierać je do chłodnych pomieszczeń na czas naprawdę ostrych mrozów. Natomiast w ogrodzie, mimo iż dobrze znoszą zimę, zaleca się okrycie wrzosów na czas mrozów gałęziami iglaków lub agrowłókniną. Aby mieć gęsty kobierzec kwiatów, należy wrzosy przycinać. Robi się to jednak dopiero na wiosnę, by nie pozbawiać roślin dodatkowej ochrony przed chłodem. Ponadto ważne jest to, że nie należy przycinać wrzosów poniżej zdrewniałej części, ale należy zostawić trochę łodyżki nad nią.

Wrzosy tworzą piękne kobierce w połączeniu z mchami, warto więc sadzić je obok siebie, żeby tworzyły poduszki roślin widoczne przez całą jesień. Wrzosy i inne rośliny wrzosowate mogą przypominać nieco lawendę. Są natomiast od niej znacznie wytrzymalsze w naszym klimacie, dlatego można sadzić obydwa te rodzaje w ogrodzie, aby cieszyć się drobnymi fioletowo-różowymi kwiatami.

Chcesz pocztać jeszcze więcej o kwiatach i roślinach idelnych na jesień? Zobacz gazetkę Auchan!

Gazetka Auchan
gazetka Auchan

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama