Nav
biedronka
Biedronkado końca 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 10 dni
jula
Julado końca 6 dni
żabka
Żabkado końca 11 dni
pepco
Pepcodo końca 12 dni
castorama
Castoramado końca 11 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 9 dni
rossmann
Rossmanndo końca 10 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 4 dni
media markt
Media Marktdo końca 4 dni
action
Actiondo końca 4 dni
dino
Dinodo końca 4 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 5 dni
hebe
Hebedo końca 4 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Porady

Żelatyna na stawy, włosy, spożywcza – co trzeba wiedzieć?

Żelatyna występuje w skórze, chrząstkach oraz kościach zwierząt. Jest to naturalna substancja pozbawiona barwy, mieszanina białek oraz peptydów. Pozyskuje się ją poprzez częściową hydrolizę kolagenu. W skład żelatyny wchodzą glicyna, prolina oraz hydroksyprolina. Wykorzystywana jest na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, ale także w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.
Cover

Żelatyna występuje w skórze, chrząstkach oraz kościach zwierząt. Jest to naturalna substancja pozbawiona barwy, mieszanina białek oraz peptydów. Pozyskuje się ją poprzez częściową hydrolizę kolagenu. W skład żelatyny wchodzą glicyna, prolina oraz hydroksyprolina. Wykorzystywana jest na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, ale także w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

Żelatyna przeżywała ciężki czas…

Pod koniec dwudziestego wieku, kiedy w mediach wszechobecne były informacje dotyczące choroby szalonych krów, zmalało znacznie spożycie żelatyny. Przestraszone społeczeństwo zaczęło unikać tego produktu, z obawy na możliwość zarażenia chorobą wściekłych krów. Od tego czasu praktycznie zrezygnowano z produkcji żelatyny wołowej, a bardzo często możemy spotkać na produkcie informację, że jest pochodzenia wieprzowego. Mimo tego, nadal wiele ludzi unika żelatyny. Społeczeństwo nie zdaje jednak sobie sprawy z tego, że obecnie żelatyna wieprzowa przechodzi przez liczne procesy kontroli,  a jej spożywanie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka zakażenia się chorobą wściekłych krów. Żelatyna wieprzowa oraz inna odzwierzęca żelatyna spożywcza nie jest spożywana przez osoby wegetariańskie lub wegańskie ze znanych przyczyn.

Substancja żelująca

Żelatyna już od lat jest najbardziej popularną substancje żelującą, bez której nie powstałyby tak uwielbiane przez wszystkie dzieci żelki. W zależności od proporcji, dzięki żelatynie możemy uzyskać produkt o różnej teksturze oraz gęstości. Jest to formą wypadową dla szerokiej gamy galaretek oraz galaret. Część konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę z żelatyną mamy do czynienia na co dzień. Żelatyna spożywcza jest dodawana do całej masy produktów, między innymi jako zagęszczacz do jogurtów, stabilizator do bitej śmietany oraz jako środek zapobiegający wyciekaniu wody w wędlinach.

Żelatyna na stawy

Żelatyna jest także często wykorzystywana w celach leczniczych. Ze względu na wysoką zawartość cennych aminokwasów, żelatyna na stawy często zalecana jest jako dodatkowy budulec białka tkanki łącznej. Żelatyna na stawy to rozwiązanie stosowane przez szeroką gamę sportowców, zwłaszcza tych uprawiających sporty siłowe. Jest nieoceniona podczas zwiększania odporności stawów, a regularne spożywanie pomaga uniknąć wielu kontuzji.

Zanik chrząstki stawowej może doprowadzić do nasilenia tarcia kości a także do ich ścierania, w wyniku czego powstają narośle, czyli osteofity. Aby skutecznie przeciwdziałać takim zwyrodnieniom należy dostarczać organizmowi dodatkowych aminokwasów budujących kolagen, co prowadzi do regeneracji chrząstki. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety wspierających stawy. Bez względu na to, jak bardzo zachwalane są one przez producenta, warto spróbować naturalną żelatynę. Produkty jak najmniej przetworzone, to gwarancja najwyższej wydajności oraz skuteczności w profilaktyce. Co więcej, roztwór żelatyny jest niezwykle łatwy w przygotowaniu.

Żelatyna na włosy

Żelatyna dostarcza do organizmu sporo aminokwasów, co ma bardzo korzystny wpływ na kondycję włosów, paznokci oraz skóry.

Laminowanie włosów żelatyną to skuteczny zabieg pozwalający walczyć z rozdwajającymi się końcówkami włosów. Żelatyna, której użyjemy do laminowania włosów zabezpieczy oraz wygładzi strukturę twoich włosów. Dla niecierpliwych niezwykle cennym jest fakt, że efekty po takim zabiegu będą natychmiastowe. Kosmyki w mgnieniu oka staną się błyszczące, gładkie. Wykonując laminowanie włosów żelatyną nie będziesz już musiała obawiać się podczas rozczesywania włosów, że je uszkodzisz. Laminowanie włosów żelatyną można wykonać także samodzielnie w domu. Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę żelatyny w gorącej wodzie i dokładnie wymieszać. Kiedy taki roztwór ostygnie, dodatkowo dodaj do niego łyżkę oleju oraz dokładnie rozprowadź na powierzchni włosów. Zwróć uwagę na każdy kosmyk włosa, aby dokładnie na nim rozprowadzić roztwór żelatyny.

Choć żelatyna kojarzy się głównie z galaretkami, to żelatyna na włosy jest najszybszą drogą do tego, aby były one błyszczące oraz zdrowe. Laminowanie włosów żelatyną wymaga pozostawienia tego produktu na włosach przez około 45 minut. Oczywiście, po takim zabiegu zaleca się dokładnie spłukać włosy. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, stosuj ten zabieg minimum 2 razy w tygodniu. Jednak nie częściej niż 3 razy w ciągu 7 dni.

Żelatyna wraca do łask

Choć był czas, że żelatyna cieszyła się złą sławą, to bez wątpienia ma ona nieocenione zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. Pozwala uzyskać błyszczące i odporne na łamanie włosy, a także wspomaga naszą walkę z osłabieniem stawów. Żelatyna na stawy jest niezastąpiona dla wszystkich sportowców, nie tylko tych, dla których sport jest sposobem na życie. Żelatyna na włosy to doskonała propozycja na zabieg upiększający w domowym zaciszu.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama