Nav
biedronka
BiedronkaWażna od jutra
rossmann
Rossmanndo końca 8 dni
jula
Julado końca 4 dni
żabka
Żabkado końca 9 dni
pepco
Pepcodo końca 10 dni
castorama
Castoramado końca 9 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 7 dni
wss praga południe
WSS Praga Południedo końca 6 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 2 dni
media markt
Media Marktdo końca 2 dni
action
Actiondo końca 2 dni
dino
Dinodo końca 2 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
hebe
Hebedo końca 2 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Trenażer rowerowy – idealne rozwiązanie dla miłośników całorocznego kolarstwa

Należysz do miłośników kolarstwa i nie wyobrażasz sobie życia bez roweru? Uwielbiasz regularne, wielokilometrowe przejażdżki, ale zdajesz sobie sprawę, że sezon rowerowy jest stosunkowo krótki? A co gdybym powiedział Ci, że pogoda czy niskie temperatury nie muszą być przeszkodą dla Twojej ulubionej formy aktywności fizycznej? Rozwiązaniem problemu jest tzw. trenażer rowerowy. W poniższym tekście opowiemy, czym jest trenażer rowerowy, komu się przyda, jakie typy trenażerów są dostępne na rynku i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Cover
materiały sponsora - sprint-rowery.pl

Czym jest trenażer rowerowy?

Trenażery rowerowe to urządzenia, które pozwalają jeździć na swoim rowerze w domu lub w innym zamkniętym pomieszczeniu np. garażu, piwnicy. Trenażer składa się z podstawy, na której mocuje się tylną oś roweru i mechanizmu oporowego, który symuluje warunki jazdy na drodze. W zależności od modelu trenażer pozwala regulować poziom trudności treningu, zmieniając siłę oporu lub korzystając z programów treningowych. Niektóre trenażery są też kompatybilne z aplikacjami mobilnymi, które pozwalają śledzić parametry treningu, takie jak prędkość, dystans, czas, tętno czy moc. Dzięki temu w domowym zaciszu możemy przeprowadzać codzienny regularny trening.

Komu trenażer przyda się najbardziej?

Trenażer rowerowy to świetna opcja dla każdego, kto chce utrzymać formę przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia. Ogromną zaletą trenażera jest również to, że jest bezpieczniejszy niż jazda na drodze, ponieważ nie musimy martwić się o ruch uliczny, dziury w jezdni czy awarię roweru. Trenażer jest szczególnie polecany dla osób, które uprawiają kolarstwo i nie chcę stracić formy, ale również dla osób, które chcą zwyczajnie dbać o kondycję w okresie jesienno-zimowym, gdy aura nie zachęca ani do biegania, ani do jazdy na rowerze.

Jakie typy trenażerów rowerowych spotkamy na rynku?

Na rynku dostępne są 3 główne rodzaje trenażerów rowerowych, które różnią się między sobą konstrukcją, ceną i funkcjonalnością. Najpopularniejsze typy to:

  1. Trenażer rolkowy – zdecydowanie najprostszy a jednocześnie ceniony przez użytkowników. Jego konstrukcja jest niezwykle prosta. Składa się z ramy i trzech rolek połączonych gumą lub paskiem. Przednie koło obraca się na jednej z rolek, podczas gdy tylne koło na dwóch pozostałych. Mimo swojej prostoty trenażer rolkowy doskonale oddaje uczucie jazdy na rowerze. Jego głównym minusem, jest brak możliwości regulacji oporu koła.
  2. Trenażer z rolką oporową jest niewiele bardziej skomplikowany. Posiada składaną ramę, do której przymocowuje się tylną oś roweru. Tylne koło opiera się na rolce, co tworzy opór. Modele tego typu pozwalają na regulację poziomu oporu i zapewniają stabilność, ponieważ rower jest mocno przymocowany. Poziom oporu można dostosować na trzy różne sposoby - automatycznie, poprzez płyn (w przypadku trenażerów hydraulicznych), za pomocą manetki (trenażerów magnetycznych) lub przy użyciu aplikacji (w trenażerach interaktywnych).
  3. Trenażer rowerowy bezpośredni, nazywany również Direct Drive, to najnowszy rodzaj trenażerów rowerowych. Aby z nich korzystać, należy zdjąć tylne koło z własnego roweru. Rower jest mocowany na specjalnych uchwytach, a płynność ruchu zapewnia koło zamachowe. Ten rodzaj trenażera pozwala na elektroniczną regulację poziomu oporu za pomocą aplikacji lub komputera pokładowego. Świetnie odwzorowuje różnorodne warunki terenowe, umożliwia trening na stromych podjazdach i sprinty. Myśląc o sprzęcie dla profesjonalistów, warto zerknąć na trenażery Wahoo.

Czym się kierować podczas zakupu trenażera?

Kupując trenażer pamiętajmy, że jest to do pewnego stopnia symulator roweru w domu. Dlatego przy jego wyborze należy zwracać uwagę na:
- stabilność,
- poziom generowanego hałasu,
- możliwość regulacji oporu koła,
- ilość zajmowanego miejsca,
- cenę.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pokazał, że będąc miłośnikiem kolarstwa wcale nie musimy rezygnować z naszej pasji zimą. Zakup trenażera to inwestycja na lata, a forma i kondycja, którą wypracowujemy za jego pomocą przyda nam się przez cały rok.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama