Nav
biedronka
BiedronkaWażna za 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 9 dni
jula
Julado końca 5 dni
żabka
Żabkado końca 10 dni
pepco
Pepcodo końca 11 dni
castorama
Castoramado końca 10 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 8 dni
wss praga południe
WSS Praga Południedo końca 7 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 3 dni
media markt
Media Marktdo końca 3 dni
action
Actiondo końca 3 dni
dino
Dinodo końca 3 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 3 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

SIM a eSIM – czy różnią się te technologie kart w smartfonie?

O ile młodzież – być może – zna obie opcje doskonale, osoby nieco starsze na pytanie o to, czy są skłonne skorzystać z eSIM nie znają często odpowiedzi. Postęp technologiczny sprawia, że sposób dostarczania usług sieciowych regularnie się zmienia. Formaty kart SIM są tego najlepszym dowodem. Karty SIM i eSIM pokazują bowiem, jak bardzo się globalizuje świat. Formalnie nic teoretycznie nie stoi na przeszkodzie, by w smartfonie mieć jedną i drugą – przy czym ta jedna jest w praktyce... wirtualna. Oto, czym różnią się dwie główne technologie w tej dziedzinie: tradycyjna karta SIM i nowoczesna eSIM.
Cover
materiały sponsora - panwybierak.pl

Jak działa karta SIM, czyli rozwiązanie tradycyjne?

To model który zapewne ma zdecydowana większość osób korzystających obecnie ze smartfonów. SIM, czyli Subscriber Identity Module, to fizyczna karta chipowa umieszczona w telefonie komórkowym lub innym urządzeniu mobilnym. Podstawowa cecha? Niewątpliwie to fizyczna obecność - karta SIM musi być fizycznie włożona do urządzenia. Nie trzeba traktować tego jak ograniczenia – proszę bowiem spojrzeć na łatwą mobilność takiej opcji. Można bezproblemowo przenosić kartę SIM między różnymi urządzeniami. Jeśli ktoś czepie z niej internet mobilny, bez kłopotów można zmieniać ją w z routera do smartfona i z powrotem.

Mankamenty? Niewątpliwie podatność na uszkodzenia. To drobny element, który może być łatwo naruszony przez uszkodzenia fizyczne.

Karta eSIM – technologia przyszłości sieciowej

Jak duża jest różnia SIM wobec modelu eSIM? Kolosalna – wręcz symboliczna, pokazująca zakres zmian w technologii telekomunikacyjnej. eSIM – z angielskiego: Embedded SIM - to cyfrowa wersja karty SIM, która wykorzystuje formułę wbudowanego elementu, któy jest zintegrowany bezpośrednio z urząrzeniem. W praktyce nie ma więc potrzeby używania fizycznej karty – używany jest do tego odpowiedni moduł. Co to oznacza dla właściciela smartfona? Przede wszystkim zdecydowanie większą wygodę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać operatorów bez konieczności wymiany karty. Ważne jest też bezpieczeństwo – w porównaniu z podatną na uszkodzenia fizyczne kartą SIM, eSIM nie można jej fizycznie uszkodzić lub zgubić.

Przyszłość należy do kart wirtualnych

Nawet jeśli ktoś jest przyzwyczajony do kart SIM, nie będzie mieć wyjścia – z czasem nastąpi naturalne przejście na te nowego typu. Sytuacja jest pod tym względem dość podobna do zmiany standardowych telefonów na smartfony – wygoda i możliwości są pod tym względem zdecydowanie większe. Niewątpliwie, tradycyjne karty SIM mają swoje miejsce w historii telekomunikacji, ale eSIM wyraźnie wskazuje kierunek, w którym podąży cały świat internetu. To wygoda, bezpieczeństwo i elastyczność, dostęp do najnowszych technologii.

W sytuacji, gdy eSIM jest na stałe zintegrowana z układem głównym telefonu, można nim zarządzać zdalnie. Przechowywane w ten sposób informacje można aktualizować zdalnie, co pozwala na łatwe przełączanie między operatorami i planami taryfowymi bez konieczności fizycznej wymiany karty. W rezultacie – co wydaje się kluczowe dla porównania obu opcji - eSIM może przechowywać wiele profili różnych operatorów, umożliwiając szybkie przełączanie między nimi, co jest szczególnie przydatne dla osób podróżujących np. między państwami. A to, w światowej globalnej wiosce staje się dla wielu osób czynnikiem kluczowym.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama