Jaka powinna być temperatura w lodówce?
Zadaniem lodówki jest chłodzenie przechowywanej żywności. Właściwa temperatura sprawi, że jedzenie zachowa swoją świeżość nawet przez kilka dni. Dzięki obniżeniu temperatury w żywności nie rozwiną się bakterie przyczyniające się do procesów gnilnych. Poza tym lodówka pobierze optymalną ilość energii elektrycznej, nie narażając nas na wzrost rachunków za prąd.
Każda tradycyjna lodówka ma tzw. stratyfikację termiczną. Termin ten oznacza, że w różnych strefach chłodziarki panują różne temperatury. Właśnie dlatego tak ważne jest przemyślane rozkładanie żywności.
- Dolne pojemniki – panuje w nich temperatura 7-8°C, dlatego należy w nich przechowywać owoce i warzywa.
- Najniższa półka nad pojemnikami – panuje tu temperatura 2°C, co sprawia, że jest to najlepsze miejsce na świeże mięso i ryby.
- Półki środkowe – temperatura wynosi 4-5°C. Na środkowych półkach najlepiej przechowywać wędliny, sery, ciasta, jaja czy też gotowe potrawy.
- Górne półki – panuje tu temperatura 7°C, więc należy tu przechowywać produkty o długim terminie przydatności, np. dżemy.
- Balkoniki na drzwiach – to dość ciepłe miejsce, gdyż zazwyczaj panuje tu temperatura 8-13°C. Można tu przechowywać napoje, koncentraty, musztardę czy ketchup.
A zatem ile stopni w lodówce powinniśmy ustawić? Nie mniej niż 0°C i nie więcej niż 5°C. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się ustawienie temperatury na 4°C.
Jaka temperatura w lodówce No Frost?
Od kilku lat największą popularnością cieszą się lodówki No Frost. W zasadzie system ten stał się już podstawowym wyposażeniem większości urządzeń – brakuje go jedynie w najprostszych i najbardziej budżetowych lodówkach. Ile stopni powinniśmy ustawić, skoro lodówka No Frost ma działać w warunkach poniżej 0°C? Dokładnie tyle samo, co w przypadku standardowej lodówki.
Beko – temperatura w lodówce
Jednym z najpopularniejszych producentów lodówek jest Beko. Marka dostarcza na rynek zarówno lodówki wolnostojące, jak i do zabudowy. W jej asortymencie znajdziemy lodówki z zamrażalnikiem u dołu bądź u góry, pojemne lodówki side by side, chłodziarki, a także lodówki podblatowe. Ile stopni powinno panować w takich urządzeniach chłodniczych?
Temperatura w lodówce Beko powinna być taka sama, jak w innych modelach lodówek. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie temperatury 4-5°C.
Jak ustawić temperaturę w lodówce Beko?
Ustawianie temperatury w lodówce Beko nie jest skomplikowanym zadaniem. Jednak sam sposób ustawienia będzie uzależniony od rodzaju sterowania zamontowanego w urządzeniu Beko. Producent montuje w swoich lodówkach dwa rodzaje sterowania:
- Sterowanie mechaniczne – to tradycyjna metoda regulacji temperatury, która odbywa się za pomocą pokrętła. Taki sposób pozwala na wybranie jednego z poziomów temperatury – zwykle od 1 do 7.
- Sterowanie elektroniczne – taki sposób regulacji temperatury stosowany jest w nowoczesnych lodówkach. W modelach, które mają panel sterowania umieszczony na drzwiach, regulacja odbywa się za pomocą przycisków dotykowych. Natomiast lodówki bez wyświetlacza na drzwiach mają panel elektroniczny zamontowany nad górną półką.
Jakie funkcje dbają o odpowiednią temperaturę w lodówce?
Wiemy już, jaka powinna panować temperatura w lodówce Beko. Producenci często stosują w swoich urządzeniach dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne w zarządzaniu i kontrolowaniu temperatury. Do najpopularniejszych należą:
- Alarm otwartych drzwi – to bardzo przydatna funkcja, ponieważ wykrywa otwarte drzwi lodówki i informuje o tym użytkownika za pośrednictwem sygnału dźwiękowego.
- Metalowa ściana – jest to po prostu metalowe wykończenie, które pozwala utrzymać stałą temperaturę wewnątrz chłodziarki.
- Superchłodzenie – to funkcja, która szybko chłodzi żywność do odpowiedniej temperatury. To dobry sposób na radzenie sobie z częstym otwieraniem drzwi lodówki.
- Czujniki temperatury – przez cały czas monitorują temperaturę w chłodziarce i na zewnątrz urządzenia, dzięki czemu odpowiednio reagują na jej wahania.
Pamiętajmy, że temperatur w lodówce nie należy zmieniać ze względu na pory roku. To, że na zewnątrz w lecie panuje ponad 30-stopniowy upał, wcale nie oznacza, że musimy obniżyć temperaturę w lodówce. Taki zabieg spowodowałby zamrożenie niektórych produktów spożywczych, a do tego znacznie zwiększyłby zużycie prądu przez urządzenie. W lodówce przez cały rok powinna panować niezmienna temperatura.