Okapy kuchenne kominowe - poznajMY się
Wśród wielu rożnych kategorii okapów dostępnych obecnie na rynku: podszafkowe, wyspowe, sufitowe, na linkach czy rustykalne, to modele kominowe uznaje się za najbardziej uniwersalne i tradycyjne. Minimalistyczne, oszczędne wzornictwo zestawione z wąską paletą barw sprawia, że okap kuchenny kominowy perfekcyjnie komponuje się z klasycznymi aranżacjami, ale także idealnie dopasowuje się do przestrzeni modern. Bogactwo dostępnych brył i kształtów pozwala zaryzykować twierdzenie, że nie ma takiej kuchni, do której nie pasowałby model kominowy! Wzornictwo, choćby najbardziej wyszukane i najpiękniejsze, to jednak za mało, gdy mówimy o urządzeniach do pochłaniania. Kluczowe są parametry techniczne. Każdy wyciąg powinien być cichy, energooszczędny i efektywny. Przed zakupem okapu warto sprawdzić wydajność turbiny (najlepsze modele posiadają turbinę o mocy 850 m³/h) i klasę energetyczną (najlepiej A lub wyższa). Dodatkowo, istotny jest rodzaj oświetlenia zamontowany w urządzeniu – LEDy zapewniają nam dobre doświetlenie płyty grzewczej i blatu roboczego, a przy tym pobierają mniej energii i wyróżniają się wysoką żywotnością.
Kuchnia z okapem kominowym – (nie tylko) cudnie wygląda!
Gdy zdecydujemy się na okap kominowy istotną decyzją do podjęcia jest to, czy ma on działać w trybie otwartym (wyciąg), czy bez podłączenia do przewodu wentylacyjnego w tzw. trybie zamkniętym. Pochłaniacze kominowe świetnie spełniają swoją funkcję w oparciu o filtry węglowe, które wymienia się raz na 3-6 miesięcy w zależności od intensywności pracy urządzenia. Montaż okapu kominowego jest łatwy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi, dlatego można samodzielnie podłączyć sprzęt bazując na szczegółowej instrukcji dołączonej do zakupionego modelu. Wśród innowacyjnych rozwiązań, które zastosowano w okapach przyściennych, a które cieszą się coraz większą popularnością, jest możliwość pracy w systemie Silent Home lub Silent Kitchen. Pierwsza opcja zakłada, że turbina urządzenia znajduje się na dachu lub elewacji budynku. Z kolei w drugim wariancie silnik montuje się poza kuchnią (ale wciąż pod dachem) np. na poddaszu. Oba rozwiązania gwarantują bezgłośną pracę okapu, który efektywnie pochłania, ale go nie słychać. Mówiąc o nowinkach technologicznych nie można pominąć nowatorskiego systemu sterowania gestami! Wystarczy prosty ruch dłonią, by okap zaczął pracę, kolejnymi gestami przełączamy stopnie prędkości, czy wyłączamy sprzęt po zakończeniu gotowania. Proste, prawda? Nowoczesne aranżacje kochają smart rozwiązania, które maksymalnie upraszczają domowe obowiązki.
Okap kominowy tuba – król jest tylko jeden?
Na liście wnętrzarskich bestsellerów w kategorii okapów od kilkunastu lat niezmiennie numerem jeden pozostaje prosty w wyrazie model w kształcie tuby. Zaprojektowany z myślą o miłośnikach klasycznych form ujmuje swą oczywistością. W tym tkwi sekret jego wielkiej popularności. Okap kominowy okrągły jest nieskomplikowany, niewymyślny, można powiedzieć taki „zwyczajny” i to właśnie świadczy o dobrym designie, ponieważ najtrudniej jest zaprojektować rzeczy proste. Wysublimowana, ale niewyszukana bryła kapitalnie komponuje się z każdym rodzajem wnętrza. Bogactwo dostępnych barw sprawia, że okap kominowy przyścienny może być pierwszoplanowym bohaterem przestrzeni lub dopasowanym elementem całości. A jest w czym wybierać! Modele przyścienne występują w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych. Okap kuchenny kominowy 60 cm to najbardziej popularny wybór, ale można również kupić wyciąg przyścienny w rozmiarze 40 cm, 50 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm i inne. Dodatkowo, mamy do wyboru różne kolory: elegancki złoty, ponadczasowy biały mat, biały połysk, czarny mat, czarny połysk, écru oraz nieco tajemniczy inox.
Odrobina luksusu – złoto w roli głównej
Ciepła barwa szlachetnego kruszcu cudownie ociepla każdą aranżację. Chociaż na rynku od kilku lat dostępne są modele w ciemnym i jasnym odcieniu złota, to przełomowym wydarzeniem była premiera kolekcji złotych okapów w jubilerskiej jakości wykończenia. Zastosowana metoda napylania warstwy dekoracyjnej na bryłę pochłaniaczy pozwoliła uzyskać zachwycający efekt. Złota tuba mieni się, połyskuje, lśni, oczarowuje swym blaskiem. Wariant ciemniejszy fenomenalnie prezentuje się w otoczeniu klasycznych mebli, marmuru Calacatta, posadzki terazzo i ekstrawaganckiej plafoniery. Miłośnicy lekkich w wyrazie, subtelnych, pełnych finezji wnętrz mogą sięgnąć po jasnozłotą tubę, która po mistrzowsku odnajdzie się w towarzystwie jesionowej zabudowy meblowej, ciemnych kafli na podłodze i złotych detali w postaci armatury kuchennej i uchwytów do mebli. Jedno jest pewne: złoty pochłaniacz nie idzie na żadne kompromisy. Jest motywem przewodnim wnętrza i wszystkie pozostałe elementy wystroju powinny być dobrane tak, by do niego dobrze pasowały.
Świat nie kończy się na tubach!
Chociaż pierwszym wyborem dla większości z nas pozostaje ponadczasowy okap tubowy, to oferta okapów kominowych jest zdecydowanie szersza! Możemy wybrać urządzenia w kształcie odwróconej litery T (T-line’y), dostępne w klasycznej bieli i czerni. Chociaż najczęściej polecane są do tradycyjnych przestrzeni, to równie bezbłędnie wyglądają także w kuchniach modern. Z kolei, aranżacje inspirowane stylem rustic najchętniej wykorzystują pochłaniacze rustykalne. To, co je wyróżnia od innych modeli, to oryginalny kształt najczęściej z wykończeniem w postaci dekoracyjnej listwy, którą można zabarwić na dowolny kolor tak, by idealnie pasowała do mebli. Dla tych, którzy lubią eksperymenty i szukają nietuzinkowych wyciągów do swoich wnętrz, trafionym pomysłem mogą okazać się okapy o niecodziennych formach. Warto przywołać tutaj słynną wariacją na temat tuby, czyli serię z ciekawie wyciętą dolną płytą. Na uwagę z pewnością zasługuje także ostatnia premiera, która wzbudziła spore zainteresowanie wśród klientów, architektów i projektantów wnętrz: okap wykończony hartowanym szkłem ornamentowym. Charakterystyczne symetryczne żłobienia zwane kanelurami zostały wykonane na tafli szkła za pomocą specjalnego walca. Regularnie powtarzający się wzór sprawia, że bryła okapu zyskuje na lekkości. Pochłaniacz z ryflami najlepiej wybrać do wnętrz nawiązujących do świata przyrody z barwami ziemi, naturalnymi materiałami (len, juta, wiklina, wełna, drewno) i oszczędnymi formami.
Opinie na temat okapów kominowych są w większości takie same. Ciche, wydajne, w atrakcyjnej cenie, z prostym montażem. Od kilku sezonów coraz częściej pojawiają się także komentarze o ciekawym wzornictwie i nowych rozwiązaniach, takich, jak sterowanie gestem, czy możliwość montażu turbiny zewnętrznej. To tylko potwierdza fakt, że producenci okapów kuchennych stawiają na rozwój ciekawych projektów oraz innowacyjnych rozwiązań. Okap kominowy to dobry wybór dla tych, którzy szukają sprawdzonych modeli o dopracowanej funkcjonalności i eleganckim designie.