Nav
biedronka
Biedronkado końca 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 4 dni
jula
JulaOstatni dzień promocji!
żabka
Żabkado końca 5 dni
pepco
Pepcodo końca 6 dni
castorama
Castoramado końca 5 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 3 dni
społem wss śródmieście
Społem WSS Śródmieściedo końca 29 dni
aldi
AldiWażna za 4 dni
makro cash&carry
Makro Cash&Carrydo końca 25 dni
action
Actiondo końca 5 dni
dino
Dinodo końca 5 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
hebe
Hebedo końca 13 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Porady

Odkryj sekret idealnego sernika

Czy kochasz sernik, ale boisz się go piec? Poznaj tajemnice idealnego sernika, niezależnie od jego rodzaju! Sprawdź, jak uniknąć typowych błędów i zaskocz wszystkich!
Cover
Sernik Fot. Adobe Stock

30 lipca świętujemy Międzynarodowy Dzień Sernika. To wyjątkowa okazja do tego, by uczcić nasze ulubione ciasto. Trudno natknąć się na kogoś, kto nie próbował wcześniej sernika. Ciasto to jest częstym gościem na naszych stołach, nie tylko podczas świąt. Jest to jeden z najczęściej wybieranych wypieków. Sięgamy po niego na co dzień, bez specjalnej okazji. Ta słodka przystawka dostarcza nam wiele przyjemności. Międzynarodowy Dzień Sernika to doskonała okazja do przygotowania swojego ulubionego rodzaju tego wypieku. Tylko jak przygotować sernik samodzielnie? Z pomocą przyjdzie nam Marlena Skrodzka, cukierniczka, blogerka kulinarna, ekspertka kampanii "Słodka Równowaga". Przygotuj się na podróż przez świat serników. Pokażemy ci, jak różnorodny i fascynujący może być ten wypiek! 

Dlaczego kochamy sernik?

Sernik to prawdziwa gwiazda każdej domowej cukierni. To ciasto o unikalnym, aksamitnym smaku, który potrafi przypomnieć nam o najpiękniejszych momentach z dzieciństwa. Świetnie sprawdza się jako deser na każdą okazję.  Jednak co tak naprawdę sprawia, że sernik jest tak popularny? Klucz do odpowiedzi na to pytanie leży w jego wszechstronności. Sernik można przygotować na setki różnych sposobów, dopasowując go do własnych upodobań kulinarnych.

sekret idealnego sernika
Deser możesz ozdobić na wiele różnych sposobów. Fot. Adobe Stock

Tradycyjna receptura sernika opiera się na kilku składnikach wysokiej jakości. Do przygotowania sernika potrzebujemy zmielonego twarogu, jajek, cukru i mąki. Jednak ten wypiek jest doskonałym terenem do eksperymentów i przejawiania inwencji twórczej. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, sernik daje duże pole do manewru. Nie tylko pod względem smaku, ale także struktury i wyglądu. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam stworzyć idealny sernik.

Na co zwrócić uwagę przygotowując sernik? 

Kiedy przygotowujemy sernik, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego kluczowy składnik, czyli biały ser. Najlepszym wyborem będzie tłusty twaróg, który  należy przemielić przynajmniej dwa razy. Tylko tak przygotowany ser pomoże nam osiągnąć sukces w pieczeniu. Do posłodzenia ciasta zazwyczaj używamy tradycyjnego cukru białego. Równie dobrze sprawdzi się cukier drobny lub puder. W trakcie tworzenia masy sernikowej wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Marlena Skrodzka radzi by wyjąć niezbędne składniki z lodówki co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem pieczenia.

Dla wielu początkujących piekarzy problemem jest opadanie sernika. Jak tego uniknąć? Istnieją dwa główne elementy. Po pierwsze, sposób przygotowania. Serniki, do których dodajemy ubite białka, mają skłonność do opadania. To jest naturalny proces. Dlatego proponuję dodawać do serników całe jajka i pamiętać, aby nie przedłużać czasu miksowania. Po drugie, istotna jest temperatura pieczenia. Ciasto powinno być wstawiane do dobrze nagrzanego piekarnika (optymalna temperatura to 180-190°C). Poza tym nie powinniśmy wyjmować wypieku od razu. Sernik powinien ostygnąć w piekarniku z nieznacznie uchylonymi drzwiami (nawet do 30 minut). Dzięki temu sernik powinien utrzymać swój kształt i nie opadnie. Pamiętajmy jednak, że opadnięte ciasto nie wpływa to na smak sernika. Specjalistka kampanii "Słodka Równowaga" zapewnia, że nawet sernik, który trochę zapadł się, może smakować wyśmienicie. 

Od sernika z rodzynkami po sernik na zimno 

Sernik klasyczny to prawdziwy król naszych stołów. Jednak istnieje wiele innych odmian tego ciasta, które są równie pyszne. Sernik przybiera różne formy, a my mamy szerokie możliwości do jego modyfikacji. Możemy go przygotować w wersji twardszej czy też bardziej miękkiej. Możemy schłodzić go w lodówce lub jeść na ciepło. Opcji jest naprawdę wiele. Każdy z nas może stworzyć to ciasto według własnych upodobań. Oprócz tradycyjnego sernika można wymienić 4 inne popularne odmiany tego wypieku. 

Sernik Baskijski to odmiana tego ciasta, której kremowa, aksamitna tekstura z pewnością zachwyci miłośników delikatnych deserów. Ta hiszpańska wersja sernika jest idealna dla tych, którzy szukają czegoś innego niż tradycyjny sernik. Sernik Baskijki nie jest znany ze swojego idealnego wyglądu, ale za to jego smak jest niezrównany. Po wyjęciu z piekarnika zwykle pęka i opada, co jest jednak jego atutem. Jego barwa jest zróżnicowana, jest nieperfekcyjny i często wygląda na lekko przypieczony. Nie wymaga wielkich umiejętności cukierniczych. Łatwo go przygotować i jest bezpiecznym wyborem na każdą okazję. Praktycznie zawsze wychodzi dobrze i trudno go zepsuć. Ten sernik powinien być pieczony krótko, ale w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu uzyska brązową skórkę, niezwykłą konsystencję kremowej, lekkiej chmurki i unikalny smak.

Sernik Wiedeński z kolei to propozycja dla miłośników czekolady. Ta odmiana sernika wyróżnia się gładką, czekoladową polewą, która doda każdej kawie niepowtarzalnego smaku. Zwykle nie ma w nim spodu, ale za to dodaje się bakalie, skórkę pomarańczową, czy wanilię. Po upieczeniu jest wysoki (praktycznie nie opada), elegancki i kusi błyszczącą glazurą. Jego niesamowitą puszystość i delikatność smaku gwarantuje dodatek ubitych białek.

pyszny sernik
Sernik na zimno to świetny wybór na lato Fot. Materiały prasowe

Sernik Wegański to wariant dla tych, którzy szukają alternatyw dla tradycyjnego sernika. Można go przygotować na wiele różnych sposobów. Najczęściej bazą tego ciasta jest tofu lub kasza jaglana. Do jego przygotowania można wykorzystać także: orzechy nerkowca, kaszę mannę czy nawet rośliny strączkowe. Wilgotność wegańskiego sernika wynika z metody jego pieczenia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie naczynia z gorącą wodą na dnie piekarnika. Dzięki parze wodnej ciasto będzie smaczniejsze. 

A może masz ochotę na coś lekkiego na letnie dni? Sernik na Zimno to idealna propozycja. Zamiast twarogu, ten sernik jest robiony na bazie lekkich serków homogenizowanych i świeżych owoców. Ten sernik jest szybki do przygotowania. Nie wymaga pieczenia i jest lżejszy od tradycyjnej wersji. Kluczem do idealnego sernika na zimno jest dodanie właściwej ilości żelatyny. Należy upewnić się, że jej ilość wynosi 10-15 gramów na 1 kg masy serowej. Takie promocje pozwolą nam uzyskać idealną konsystencję deseru.

Wszystko jest kwestią wyboru

Nie ważne czy preferujesz sernik z rodzynkami, czy może wolisz go bez nich. Pamiętaj, że jest to ciasto, które można przygotować na wiele różnych sposobów, z różnymi składnikami. To oznacza, że możesz dostosować przepis na sernik do swojej diety. Zatem na co czekasz? Świętuj Międzynarodowy Dzień Sernika i poczuj magię tego wyjątkowego ciasta. Bez względu na to, jaki wariant wybierzesz, z pewnością będzie to sernikowy sukces! Domowe wypieki są zdecydowanie lepszym wyborem niż słodycze kupione w sklepie.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama