Nav
biedronka
BiedronkaWażna od jutra
rossmann
Rossmanndo końca 8 dni
jula
Julado końca 4 dni
żabka
Żabkado końca 9 dni
pepco
Pepcodo końca 10 dni
castorama
Castoramado końca 9 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 7 dni
wss praga południe
WSS Praga Południedo końca 6 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 2 dni
media markt
Media Marktdo końca 2 dni
action
Actiondo końca 2 dni
dino
Dinodo końca 2 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
hebe
Hebedo końca 2 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Jaki domek ogrodowy wybrać?

Interesują Cię domki ogrodowe i narzędziowe na działkę? Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje domków i na co musisz zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Cover
materiały sponsora - karstal.pl

Domek ogrodowy – rodzaje

Domki ogrodowe dostępne są w różnych wersjach. To zarówno propozycje nowoczesne, rustykalne, jak i minimalistyczne czy klasyczne. Różnice te dotyczą także materiałów, z których domki są wykonywane. Najpopularniejsze propozycje to:

  • drewniany domek ogrodowy – prezentują się uroczo i dobrze wpisują się w przestrzeń, jednak drewno jest materiałem wymagającym w pielęgnacji, należy je regularnie impregnować oraz konserwować, by zapobiec szkodliwemu działaniu wilgoci lub drobnoustrojów,
  • metalowy domek ogrodowy – to blaszany, ocynkowany domek, który dobrze znosi zmieniające się warunki atmosferyczne, najlepiej sprawdzi się w miejscu, w którym bezpośrednio nie świeci słońce, bowiem przy wysokich temperaturach może się nagrzewać,
  • domek z polipropylenu – to nowoczesny domek, który nie wymaga konserwacji ani impregnacji, jednak w jego przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na jakość zastosowanego tworzywa.

Poszczególne domki ogrodowe różnią się także metrażem. Najmniejsze modele posiadają 2m², z kolei te największe – nawet do 20m². Mały domek świetnie sprawdzi się do przechowywania narzędzi, jak i innych artykułów ogrodowych, służących m.in. do pielęgnacji roślin. Większe domki mogą stanowić miejsce zabaw dla dzieci, a także miejsce przeznaczone do przechowywania mebli i rowerów. Niektóre domki wyposaża się w meble, dzięki czemu stanowią alternatywę dla klasycznych altan. Domek ogrodowy może również być połączony z drewutnią, która służy do przechowywania drewna.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domek narzędziowy?

Domki na narzędzie ogrodowe powinny być wyposażone w okna. Są one szczególnie ważne w przypadku większych konstrukcji, bowiem doświetlają wnętrze, a także poprawiają wentylację. Drobne prace przebiegają znacznie szybciej, a przebywanie w domku jest po prostu bardziej komfortowe.

Podłoga w domku ogrodowym powinna być zarówno solidna, jak i łatwa do utrzymania w czystości. Warto, by była ułożona równo z ziemią. Ułatwi to wjeżdżanie do środka kosiarką czy nawet rowerem. Gotowy domek narzędziowy metalowy, drewniany lub drewnopodobny może nie posiadać podłogi w zestawie. Wówczas konieczne będzie jej dokupienie lub samodzielne wykonanie. Doskonale sprawdzi się podłoga wykonana z desek lub płyty wiórowej.

Drzwi powinny być szerokie, by wnoszenie dużych sprzętów nie przysparzało żadnych problemów. Minimalna zalecana szerokość to 90 cm. Świetną alternatywą dla klasycznych, pojedynczych drzwi, są drzwi podwójne. Zapewniają swobodną pracę i dużą ilość miejsca.

Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce, na którym stoi domek. Podłoże powinno być stabilne, równe i suche. Nie zaleca się stawiania domu bez wcześniejszego przygotowania podłoża. Najlepiej sprawdza się kostka brukowa, a także betonowa wylewka. Dobrą alternatywę stanowi także drewniany podest, jednak może on wymagać wykonania podjazdu lub schodów. Prawidłowo przygotowane podłoże pozwoli uniknąć zawilgocenia podłogi, a także zawalenia domku.

Przeglądając dostępne tanie domki narzędziowe, warto również zwrócić uwagę na ich wnętrze. Niektóre modele posiadają już zagospodarowaną przestrzeń, w tym zamontowane półki czy haki. Inne z kolei wymagają samodzielnego montażu tego typu elementów.

Domek ogrodowy – jaki rozmiar wybrać?

Domek gospodarczy, który ma służyć do przechowywania podstawowych narzędzi i akcesoriów ogrodowych, powinien mieć przynajmniej 3x1,5 m. Domki w rozmiarach 3x3 czy 3x4 pomieszczą także kosiarkę i większe elementy.

Jeśli z kolei ma to być schowek na rowery czy altanka – wymiary mogą być tak naprawdę dowolne. Wybór w tej kwestii zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości, jakie oferuje podwórko. Warto jedynie pamiętać o tym, że na każde 500 metrów kwadratowych działki przypadają jedynie dwa takie obiekty. Dotyczy to zarówno klasycznych domków gospodarczych, jak i altan czy wiat garażowych.

Jak dopasować domek gospodarczy do ogrodu?

Architektura ogrodowa jest świetnym sposobem na zachowanie porządku w ogrodzie. Umożliwia komfortowe przechowywanie wielu sprzętów i akcesoriów, jednak jej funkcje wcale się do tego nie ograniczają. Stanowi ona również dekorację ogrodu. Aby dobrze się prezentowała i była spójna z podwórkiem, nie możesz przejść obojętnie obok jej wyglądu.

Zdecydowanie najczęściej wybierane domki to te wykonane z drewna. Dobrze korespondują z altanami, drewnianymi garażami, a także z drewnianymi meblami ogrodowymi. Zapewniają przyjemny i przytulny klimat. Chcąc wyróżnić małą architekturę, warto zwrócić uwagę również na drewniane domki pomalowane na wyraziste kolory, np. czerwony, zielony lub niebieski.

Osobom zainteresowanym stylem surowym lub nowoczesnym, do gustu przypadną domki wykonane z metalu. Dostępne są w szarych i czarnych kolorach, a więc świetnie korespondują z budynkami właśnie w tej kolorystyce. Są uniwersalne i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby nadmiernego eksponowania małej architektury.

Domek powinien być dopasowany również do innych obiektów umiejscowionych na działce. Chodzi tutaj zarówno o garaże, altanki czy drewutnie, jak i posągi, wodotryski i oczka wodne.

Istotną kwestią jest także umiejscowienie małej architektury. Z racji tego, że domek powinien ułatwiać prace ogrodowe, musi być łatwo dostępny. Nie należy umieszczać go na samym końcu działki. Pod uwagę należy wziąć również konieczność wyjeżdżania taczką lub kosiarką. Umiejscowienie domku nie powinno powodować w tym zakresie żadnych komplikacji. Co więcej, większość dostępnych modeli wymaga budowy podmurówki, co w praktyce oznacza osadzenie obiektu na stałe. Jest to kolejny powód, dla którego warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół.

domek ogrodowy
materiały sponsora - karstal.pl

Jak tanio zbudować domek narzędziowy?

Samodzielna budowa domku narzędziowego jest jak najbardziej możliwa. Osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły, mogą zakupić projekt domku ogrodowego lub skorzystać z gotowej, darmowej propozycji. Do zbudowania potrzebne są zarówno materiały, jak i podstawowe narzędzia, takie jak miarka, taśma, młotek, wiertarka czy młot udarowy.

Budowę warto rozpocząć od znalezienia odpowiedniego miejsca na postawienie domku. Należy odmierzyć podłoże oraz zerwać warstwę trawy z korzeniami. Grunt powinien zostać wyrównany i obsypany zmieszanym cementem z piaskiem. Powierzchnię należy ponownie wyrównać i ułożyć na niej np. płytki betonowe. Budowę samego domku warto rozpocząć od zbicia podłogi i ścian z desek. Belki należy ułożyć na obrysie domku, a następnie ułożyć solidną kantówkę. Następnie wystarczy przybić deski podłogowe przy pomocy wkrętów, zachowując odpowiednie szczeliny dylatacyjne.

W podobny sposób należy skonstruować ścianki boczne. W celu umieszczenia okien oraz drzwi należy przyciąć je zgodnie z projektem. W otwory należy wprawić framugi, w których następnie zamontuje się okna i drzwi.

Na samym szczycie ścian można zamontować deskę okapową. Powinna wystawać kilka cm nad ścianami. Dach należy również zabezpieczyć np. papą bitumiczną. Kąt nachylenia powinien wynosić między 35 a 45 stopni, bowiem zapewni to bezproblemowe spływanie wody. Na sam koniec drewno zaleca się zaimpregnować środkiem przeciwgrzybiczym. To wszystko – domek gotowy!

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama