Sezon jesienno-zimowy jest dla nas ciężki z powodu brzydkiej aury na zewnątrz, objawiającej się deszczem, zimnym wiatrem i chłodem. Niestety, w tym czasie nie możemy też podziwiać piękna natury, która dla każdego stanowi dużą wartość. Istnieje rozwiązanie, pozwalające zachwycać się roślinnością w te dwie pory roku. Można zbudować ogród zimowy! Jak to zrobić?
Jak zacząć budowę ogrodu zimowego? Najpierw trzeba stworzyć solidną konstrukcję, która nie ulegnie zniszczeniu gdy spadnie dużo śniegu lub będzie wiał mocny wiatr. Dach musi mieć pochylenie pod kątem od 10 do 45° i być wykonany ze szkła zespolonego, złożonego z szyby hartowanej i klejonej. W ogrodzie bez zarzutu powinno też funkcjonować odprowadzanie wody poprzez rynny. Nie można zapomnieć by je odpowiednio zabezpieczyć przed intensywnymi opadami.
Nasz ogród zimowy powinien znajdować się w miejscu, które będzie dobrze nasłonecznione. Dobrą decyzją jest zbudowanie konstrukcji od strony wschodniej lub zachodniej. To najbardziej optymalne rozwiązanie przynoszące mnóstwo korzyści dla prawidłowego rozwoju roślin.
Do ogrzania całej konstrukcji trzeba zamontować grzejniki konwekcyjne, panelowe lub klimatyzację. Ostatnia opcja jest niestety najdroższa, ale najbardziej skuteczna. Dodatkowo, warto pomyśleć o wentylacji, w formie nawiewników nad podłogą oraz wywietrzników na górze. Podczas wyboru szkła, będącego ścianami ogrodu zimowego trzeba wybrać takie, które zapewni wysoką przejrzystość.
Ogród zimowy można zbudować tylko i wyłącznie jeśli uzyskamy zgodę w starostwie lub gminie. Dlaczego? To ingerowanie w konstrukcję budynku, które musi być zatwierdzone przez specjalistów.