Cover

Jak dbać o pralkę

1. Przepełniony bęben pralki

Informację o tym, by nie przekraczać zalecanej przez producenta ilości ubrań, które możemy wyprać, znajdziemy w instrukcji każdej pralki.

Duża ilość ubrań w pralce powoduje, że pralka zużywa więcej wody i energii, a dodatkowo może nam uszkodzić bęben. Dlatego jeśli nasz pralka maksymalnie może pomieścić 7 kg, to nie wkładajmy do niej większej ilości ubrań. Nie wpychajmy na siłę ubrań do pralki, jeśli już nie ma w niej miejsca. Duża ilość ubrań spowoduje utratę równowagi bębna pralki, a koszt jego naprawy jest bardzo wysoki. Pamiętajmy, by zostawiać w bębnie, na górze, miejsce na szerokość dłoni.

 

2. Twarda woda

Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia wewnątrz pralki, który może zniszczyć grzałkę, wąż odpływowy czy bęben. Najłatwiej sprawdzić twardość wody kupując paskowy tester. Kupimy go w każdym sklepie AGD, a jego koszt waha się w granicach 10-20 zł.

Jeśli woda na danym obszarze jest twarda lub umiarkowanie twarda, producent zaleca stosowanie zmiękczacza wody przeznaczonego do pralek. Jak się jednak okazuje wiele proszków, środków piorących, które obecnie używamy ma w swoim składzie zmiękczacz wody. Moim zdaniem stosowanie dodatkowych środków to strata pieniędzy. Nieraz czytałam opinie ekspertów, że reklamowane środki zmiękczające psują pralkę zamiast ją naprawiać.

Opłacalność stosowania zmiękczacza wody:

Producent zaleca stosowanie jeden tabletki zmiękczacza wody do każdego prania.

Jedna tabletka to koszt 1 zł. W tygodniu robimy średnio 3 prania. 3 x 1zł x 4 tygodnie = 12zł x 12 miesięcy = 144 zł rocznie. Pralka powinna działać ok. 10 lat. 10 lat x 144 zł = 1440 zł -> czyli koszt nowej pralki.

Nie warto używać dodatkowych środków, skoro znajdują się w proszkach, żelach i kapsułkach do prania. Jeśli mamy bardzo twardą wodę należy użyć większej ilości środka piorącego.

 

 

3. Krótki odstępy pomiędzy praniami

Używanie pralki pranie po praniu powoduje przegrzanie się pewnych elementów pralki. Odczekajmy godzinę, dwie zanim wstawimy nowe pranie.

 

4. Dozowanie

Ważne jest prawidłowe odmierzenie środka piorącego – zbyt mała ilość może pogorszyć jakość ubrań, a zbyt duża ilość detergentu może osiąść w w szufladzie i zablokować dopływ wody.

Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad to sprawimy, że nasza pralka będzie dłużej sprawowała swoją funkcję.

Jednak to nie wszystko. Bardzo ważna jest konserwacja i czyszczenie.

 

W tym tygodniu również przygotowałam dla Was przegląd gazetek handlowych, gdzie pokażę Wam co i gdzie kupić w obniżonych cenach.

Gazetka ważna od 22.10.2015

 

Warto zwrócić uwagę na formy do pieczenia. Święta są dopiero za 2 miesiące, ale już teraz warto zaopatrzyć się w potrzebne przybory, które sieci handlowe proponują nam w promocyjnych cenach.

Gazetka ważna od 19.10.2015

 

Gazetka ważna od 21.10.2015

 

Gazetka ważna od 22.10.2015

 

Gazetka ważna od 20.10.2015

Gazetka ważna od 26.10.2015

Przygotujmy się do zimy z Lidlem. W tym tygodniu zakupimy środki czyszczące do auta, stojaki na opony i wiele innych ciekawych artykułów. Zobaczcie sami.

Gazetka ważna od 26.10.2015

 

Gazetka ważna od 22.10.2015

 

Obserwuj nas