Nav
biedronka
BiedronkaWażna za 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 9 dni
jula
Julado końca 5 dni
żabka
Żabkado końca 10 dni
pepco
Pepcodo końca 11 dni
castorama
Castoramado końca 10 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 8 dni
wss praga południe
WSS Praga Południedo końca 7 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 3 dni
media markt
Media Marktdo końca 3 dni
action
Actiondo końca 3 dni
dino
Dinodo końca 3 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 3 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Porady

Grypa żołądkowa – objawy jelitówki i leczenie

Grypę żołądkową wywołuje wirus atakujący układ pokarmowy. Grypa żołądkowa pomimo swojej nazwy, pod tym względem tak naprawdę niewiele ma wspólnego z klasyczną grypą. Najczęstszą przyczyną grypy żołądkowej jest zepsute lub zakażone jedzenie, a także czasem inna choroba. Grypa jelitowa to inaczej wirusowe zakażenie układu pokarmowego.
Cover

Grypę żołądkową wywołuje wirus atakujący układ pokarmowy. Grypa żołądkowa pomimo swojej nazwy, pod tym względem tak naprawdę niewiele ma wspólnego z klasyczną grypą. Najczęstszą przyczyną grypy żołądkowej jest zepsute lub zakażone jedzenie, a także czasem inna choroba. Grypa jelitowa to inaczej wirusowe zakażenie układu pokarmowego.

Grupa żołądkowa - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem grypy żołądkowej oraz bardzo uporczywym jest biegunka. Takie objawy grypy żołądkowej zazwyczaj trwają około od 2 do 3 dni, a czasem jelitówka potrafi męczyć jeszcze dłużej, Nawet do 9 dni. Biegunka ma charakter uciążliwy i jeśli zaobserwujesz pierwsze objawy to jak to lepiej jak najszybciej opuścić miejsce pracy.

Kolejne objawy grypy żołądkowej to nudności oraz wymioty. Nierzadko zaobserwować możemy także gorączkę. Jelitówka atakuje niespodziewanie i nadzwyczaj szybko. Stan chorego bardzo szybko się pogarsza, grypa jelitowa osłabia znacznie organizm a wręcz go nawet wyczerpuje.

Grypa żołądkowa - jak leczyć?

Nie istnieje żaden skuteczny lek na grypę żołądkową Jedyne co możemy zrobić, kiedy zaatakuje nas jelitówka, to złagodzić objawy oraz starannie uzupełniać płyny, aby zapobiec odwodnieniu się organizmu. Pamiętajmy, aby zachowywać zasady higieny a także starać się do maksimum ograniczyć nasz kontakt z innymi ludźmi, ponieważ grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Sposobem jej przenoszenia są najczęściej brudne ręce. Jelitówka przenosi się także drogą kropelkową.

Jeśli zaobserwujesz objawy grypy żołądkowej i zdecydujesz się tą chorobę spędzić w domu, to pamiętaj o częstym myciu rąk. Za każdym razem gdy dotkniesz jakiegoś przedmiotu, pójdziesz do toalety lub dotkniesz klamki od drzwi, umyj ręce. Najlepiej traktować mycie rąk jako nawyk, który wykonuje się co 15 - 30 minut. Niezwykle istotne jest również dokładne umycie wanny oraz sedesu, kiedy mają kontakt z osobą chorą na grypę jelitową. W przeciwnym razie to właśnie tutaj schronienie znajdą wirusy, które zaatakują resztę domowników w najmniej odpowiednim momencie.

Uciążliwe objawy

Choć sama grypa jelitowa nie trwa zbyt długo, to jednak jej objawy są niezwykle intensywne oraz uciążliwe. Warto więc podjąć wszelkie środki, aby uniknąć zarażenia się tą chorobą. Nie jest to jednak najprostsze zadanie, ponieważ rotawirusy atakujące układ pokarmowy są bardzo zaraźliwe. Najlepszym środkiem zaraz czym na tą chorobę jest odpowiednia dieta, która zwiększa odporność organizmu oraz doskonała kondycja organizmu. Kiedy organizm jest silniejszy, nie pozwoli wtargnąć rotawirusom.

Zarazić grypę żołądkową można się tylko od chorego podczas choroby lub krótko przed nią lub po niej. Nie jest to więc bardzo długi okres, i jeśli zauważamy objawy grypy żołądkowej u osoby z którą przebywamy na co dzień, Co powinniśmy zrobić wszystko, aby przez te kilka dni unikać kontaktu, a przede wszystkim dbać o higienę oraz pod żadnym pozorem nie dotykać tych samych rzeczy co zainfekowany.

Grypa jelitowa roznosi się również kilka dni po zakończeniu choroby, więc w czasie kiedy objawy grypy żołądkowej już ustąpią należy pamiętać o dokładny i higienie chorego oraz przedmiotów w jego otoczeniu.

Grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa w ciąży nie wpływa niekorzystnie na dziecko. To dobra wiadomość. jednak przyszłe mamy powinny zwracać szczególną uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ istnieje ryzyko poważnego odwodnienia organizmu. Odwodnienie z kolei może poważnie zaszkodzić płodowi, w ciąży trzeba więc przyjmować naprawdę spore ilości wody.

Najskuteczniejsza metoda na walkę z objawami grypy żołądkowej jest wspomniane już wypijanie dużej ilości płynów. Pijąc sporo wody oraz napojów możemy zmniejszyć uciążliwość ciągłych wymiotów, biegunki, nudności, gorączki oraz bóle brzucha.

Choć grypa jelitowa nie ma bezpośrednio negatywnego wpływu na płód, to w razie pojawienia się bardzo uciążliwych dolegliwości warto skontaktować się z lekarzem. W naprawdę ciężkich przypadkach nie ma co czekać i czym prędzej odwiedzić najbliższy szpital.

Unikaj posiłków w ciężkim stanie

Podczas najbardziej uciążliwego stadium choroby należy unikać spożywania posiłków a jedynie wypijać regularnie płyny. Dopiero, kiedy objawy grypy żołądkowej lekko ustąpią, można skusić się na spożycie drobnego posiłku. Początkowo powinien to być posiłek lekki, tak by nie nadwyrężaj nadto osłabionych jelit. Doskonale nadawać się będą owoce oraz warzywa oraz pożywne zupy takie jak na przykład rosół. Kiedy szaleje grypa żołądkowa przede wszystkim należy unikać kofeiny oraz produktów mlecznych.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama