Nav
polomarket
POLOmarketOstatni dzień promocji!
kaufland
Kauflanddo końca 1 dzień
netto
Nettodo końca 1 dzień
dino
DinoOstatni dzień promocji!
groszek
GroszekOstatni dzień promocji!
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 1 dzień
biedronka
Biedronkado końca 5 dni
polomarket
POLOmarketWażna od jutra
aldi
Aldido końca 5 dni
lidl
Lidldo końca 1 dzień
stokrotka optima
Stokrotka OptimaWażna za 2 dni
żabka
Żabkado końca 7 dni
super-pharm
Super-Pharmdo końca 58 dni
hebe
Hebedo końca 38 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy

Wyprawka szkolna 2024–przygotuj się z głową

Czy tego chcemy, czy nie – nowy rok szkolny nadejdzie, a wakacje dobiegną końca. Nie pozostaje więc nic innego, jak stawić temu czoła! Nie musi to jednak być czas pełen stresu i robionych na ostatnią chwilę zakupów: skompletowanie wyprawki szkolnej jak najbardziej może być przyjemne. O ile przygotowania zaczniemy odpowiednio wcześnie i dokładnie przemyślimy, czego potrzebujemy. Podpowiadamy!
Cover

Powrót do szkoły - każdego roku są okresy, kiedy centra handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie: Black Friday, czyli czas atrakcyjnych promocji, grudzień, a więc ostatni moment na świąteczne zakupy oraz koniec sierpnia, kiedy wszyscy rodzice ruszają do sklepów, aby skompletować wyprawki szkolne dla swoich dzieci. W praktyce oznacza to spore utrudnienie: korki przed wjazdami na parkingi, trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego oraz kolejki do kas. Efekt? Chcemy jak najszybciej mieć to za sobą – kupujemy w pośpiechu, a wówczas łatwo o nieprzemyślane decyzje. Pojawia się więc spore ryzyko, że wyprawka szkolna okaże się niekompletna lub wręcz przeciwnie – znajdą się w niej rzeczy zbędne. Do sklepów warto zatem udać się z wyprzedzeniem, a wcześniej wszystko dokładnie zaplanować. Kluczową kwestią pozostaje dostosowanie zakupów szkolnych do grupy wiekowej uczniów.

Przedszkolaki

Przygotowanie wyprawki dla przedszkolaka można łatwo zamienić w prawdziwą frajdę. Co więcej, wspólną! Dzieci w wieku przedszkolnym dużo chętniej wracają bowiem do swoich przedszkolnych obowiązków niż choćby licealiści. Zaproszenie syna lub córki do udziału w kompletowaniu wyprawki z pewnością okaże się świetnym pomysłem.

Wybór kolorowego plecaka z ulubionymi postaciami z bajek na pewno przełoży się na przyjemniejsze poranne wstawanie i radosną drogę do przedszkola. Wygląd to jednak nie wszystko! Nie mniej ważne są kwestie praktyczne: plecak powinien być lekki i łatwy do zapinania. Zainwestować warto ponadto w model, który zadba o prawidłową postawę malucha. Kolejnym elementem są wygodne kapcie na zmianę, najlepiej na rzepy, aby dziecko mogło samodzielnie je zakładać i zdejmować – w przypadku przedszkolaków z wiązaniem obuwia może jeszcze być kłopot. Coś więcej? Raczej nie. Wszystkie inne niezbędne przybory z pewnością znajdują się na przedszkolnej sali.

Wyprawka szkolna: klasy 1-3

Pierwsze lata szkoły podstawowej to czas, kiedy zabawa powoli zamienia się w intensywną naukę. Należy więc odłożyć kolorowe kredki i flamastry, a sięgnąć po pióro, ołówek, długopis oraz inne przybory. Nie obędzie się więc bez piórnika, a łatwe zapięcie i sporo miejsca z pewnością pomogą utrzymać porządek. Wiele przegródek mile widzianych, ponieważ musi on zmieścić kilka dodatkowych przedmiotów, takich jak temperówka, plastikowa linijka, klej w sztyfcie czy gumka do mazania.

Coś jeszcze? Oczywiście plecak, zróżnicowany pod względem kolorystycznym zestaw okładek (pozwoli to błyskawicznie odróżnić poszczególne książki oraz zeszyty i ułatwi pakowanie), oraz praktyczny pojemnik na drugie śniadanie i bidon na wodę – zdrowe nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat.

Wyprawka szkolna: klasy 4-8

Czwarta klasa to moment, kiedy zaczyna robić się trudniej. Tak dla rodziców, jak i uczniów – za naukę odpowiada już nie jeden wychowawca, a kilku nauczycieli, przybywa przedmiotów, a lekcje odbywają się w różnych klasach. Oznacza to, że bezbłędne skompletowanie wyprawki staje się jeszcze ważniejsze.

Starsze dzieci potrzebują bardziej zaawansowanej wyprawki. Zakupy zacząć warto od wytrzymałego plecaka z dużą ilością przegródek i schowków – musi on pomieścić dużo więcej przedmiotów niż wcześniej. Na znaczeniu zyskuje więc wymiar praktyczny, a nieco tracą walory wizualne. Przy wyborze kierujemy się zatem nie efektownym wyglądem, a pojemnością oraz elementami, które dbają o prawidłową postawę młodego ucznia. To takie aspekty, jak anatomicznie wyprofilowane, usztywnione plecy z możliwością regulacji, szerokie i miękkie szelki oraz odciążający kręgosłup pas biodrowy. To wyjątkowo ważne, gdyż od czwartej klasy najmłodsi muszą każdego dnia nosić więcej książek – zdecydowanie nie chcemy, aby odbiło się to niekorzystnie na ich postawie.

Oprócz wspomnianych wyżej gadżetów, które już posiadamy (piórnik z wyposażeniem, zeszyty, okładki, śniadaniówka), dokupić warto zestaw geometryczny oraz kalkulator (jeśli dziecko nie posiada własnego smartfona).

Wyprawka szkolna: licealiści

Ukończenie podstawówki i przeskok do liceum to moment, kiedy uczniowie sami już doskonale wiedzą, czego im potrzeba. Jako rodzice możemy jedynie doradzać oraz sugerować pewne pomysły – ostateczną decyzję podejmą bowiem samodzielnie. Co zatem doradzić?

Wymianę plecaka na większy (musi on pomieścić laptopa), dokupienie dodatkowego notatnika, planera lub kalendarza (ułatwi to wprowadzenie ładu w chaotyczne licealne życie) oraz zainwestowanie w zakreślacze i zakładki indeksujące (pomogą w nauce – nie zapominajmy, że w szkole ponadpodstawowej robi się trudniej!).

Przygotowanie wyprawki szkolnej to z jednej strony obowiązek (tym ważniejszy, im młodszy wiek dziecka), ale też świetny pretekst do wspólnego spędzenia czasu. Tym bardziej że po pierwszym dzwonku i rozpoczęciu roku szkolnego może być trudniej o wygospodarowanie wolnych chwil. Kompletowanie wyprawki warto więc potraktować jako dobrą zabawę. Tym cenniejszą, że łączącą przyjemne z pożytecznym.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama