Nav
kaufland
Kauflanddo końca 31 dni
intermarche super
Intermarche Superdo końca 11 dni
polomarket
POLOmarketdo końca 3 dni
netto
Nettodo końca 4 dni
aldi
AldiOstatni dzień promocji!
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 1 dzień
lidl
LidlOstatni dzień promocji!
carrefour
CarrefourOstatni dzień promocji!
stokrotka supermarket
Stokrotka Supermarketdo końca 4 dni
lewiatan
Lewiatando końca 4 dni
biedronka
Biedronkado końca 4 dni
leroy merlin
Leroy Merlindo końca 33 dni
castorama
Castoramado końca 10 dni
hebe
Hebedo końca 38 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Porady

Lawenda - roślina dekoracyjna i lecznicza

Lawenda to krzewinka, która pięknie kwitnie, a jej zapach pomaga się zrelaksować. Może przywodzić na myśl fioletowe pola we Francji. Ma szereg różnorodnych zastosowań. Jeśli chcesz je poznać i dowiedzieć się jak samodzielnie możesz ją uprawiać, przeczytaj ten artykuł.
Cover
Lawenda, fot. Adobe Stock

Zastosowania lawendy

Lawenda to niezwykle wszechstronna roślina, która od wieków jest wykorzystywana we wszystkim, od aromaterapii po dania kulinarne. Lawenda należy do rodziny miętowatych i pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.

Istnieje ponad 150 gatunków lawendy, ale dwa najbardziej popularne to lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i lawenda francuska (Lavandula stoechas). Lawenda wąskolistna jest nazywana lekarską i najczęściej używana w aromaterapii. Lawenda francuska ma ostrzejszy, kamforowy zapach.

Olejek lawendowy jest pozyskiwany z kwiatów rośliny i jest znany ze swoich właściwości relaksujących. Olejek można stosować w dyfuzorze lub dodawać do balsamów i kremów.

Lawenda jest również popularnym składnikiem wielu potraw kulinarnych. Świeżo pokrojone liście dodaje się do sałatek warzywnych, win, sosów. Z kolei ekstrakt lawendowy jako dodatek do słodyczy nadaje im pyszny, wyjątkowy smak. Lawendę dodawać można też do miodu czy herbaty.

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?

Lawenda jest stosunkowo łatwa w uprawie, należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Roślina ta preferuje nasłonecznione miejsca i przepuszczalną glebę. Nie powinniśmy podlewać jej zbyt często, jednak nie możemy też o tym zapominać. Korzenie lawendy są podatne na gnicie, dlatego należy upewnić się, że nie są zbyt mokre. Aby zwiększyć ilość kwiatów, należy przyciąć rośliny po zakończeniu kwitnienia.

Uprawa lawendy w doniczce 

Lawendę można uprawiać w domu, w doniczce. Najlepiej zacząć od młodej rośliny, która jest już przyzwyczajona do uprawy w doniczkach. Odpowiednie będzie nasłonecznione miejsce i przepuszczalne podłoże odsączone z nadmiaru wody - podobnie jak przy uprawie na dworze.

Jeśli szukasz rośliny, która jest zarówno piękna, jak i pachnąca, lawenda jest doskonałym wyborem. Warto ją posiadać również ze względu zarówno na właściwości dekoracyjne jak i lecznicze.

adobe stock

Czy lawenda to roślina wieloletnia?

Lawenda jest technicznie rzecz biorąc rośliną wieloletnią, ale w chłodniejszym klimacie jest często uprawiana jako roślina jednoroczna. Lawenda wytrzymuje mroźne temperatury i często zakwita następnej wiosny, jeśli rośliny nie są zbyt uszkodzone przez zimno. W cieplejszym klimacie lawenda kwitnie zazwyczaj od późnej wiosny do wczesnego lata.

Czytaj także: Lawenda - roślina miła - na tarasach, balkonach, w ogrodach, a nawet w doniczkach!

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama