Twardość wody — definicja
Co to jest twardość wody? Sięgnijmy do definicji określającą twardość wody w encyklopedii PWN. Mówi ona, że jest to właściwość wody spowodowana obecnością soli, głównie wapnia i magnezu. W niewielkim stopniu także żelaza, baru i manganu. Dodatkowo występować mogą w niej sole innych pierwiastków chemicznych. Jeszcze prościej ujmuje to Amerykańska Akademia Geologiczna (USGS)[1]. Twardość wody określa ona jako ilość rozpuszczonego w wodzie wapnia i magnezu. Określa się ją według różnych skal. Wśród nich wyróżnia się stopnie niemiecki, angielskie i francuskie. Ma ona również wartość wyrażoną w jednostce fizycznej (mval na litr) oraz międzynarodowej (mmol na litr). W Polsce często korzysta się z systemu pomiaru w stopniach niemieckich (ºn). Wg polskich norm (PN-C-04554-01:1971) twardość wody pitnej powinna wynosić 60–500 mg CaCO3 (węglanu wapnia) na 1 litr. Podobnie stanowi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku[2]. Określa ona maksymalną wartość węglanu wapnia w litrze wody w ilości 500 mg/l. Według takiej skali łatwo określić, z jaką wodą mamy do czynienia. Przedstawia to poniższa tabela.
Lp. | Stopień twardości wody | mg CaCO3 (węglanu wapnia) na 1 litr wody | Stopień niemiecki [ºn] |
1 | Woda bardzo miękka | < 100 | 0 – 5 |
2 | Woda miękka | 100–200 | 5 – 10 |
3 | Woda średnio twarda | 200–350 | 10 – 15 |
4 | Woda twarda | 350–550 | 15 – 30 |
5 | Woda bardzo twarda | > 550 | > 30 |
Dane podane za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twardość_wody
Tyle teorii. Jak jednak zbadać twardość wody, którą spożywamy?
Jak sprawdzić twardość wody?
Jak sprawdzić twardość wody z kranu domowym sposobem? Od razu należy przyjąć, że test taki będzie bardzo ogólny. Nie wskaże on dokładnego wyniku, jaki można uzyskać w wyspecjalizowanych laboratoriach. Daje on jednak pojęcie o twardości wody w kranie lub ujęciu, z którego korzystamy. Do wykorzystania mamy dwie, popularne metody. Pierwszą z nich jest pomiar kropelkowy dokonywany za pomocą testu dostępnego w hurtowniach chemicznych. Stosując się ściśle do instrukcji obsługi, uzyskamy dość dokładny wynik. Wystarczający do potrzeb domowych. Testery takie są najczęściej skalowane w stopniach niemieckich lub francuskich. Zawierają też tabelę przeliczeniową. Do ściśle określonej ilości wody dodajemy zakraplaczem tester. Liczymy krople, których ilość zmieni barwę próbki. Wynik testu jest równoznaczny z liczbą kropli, które konieczne były do zmiany zabarwienia. 15 kropel oznacza, że woda jest na granicy średnio twardej i twardej. A to już kwalifikuje ją do zmiękczania.
Drugą metodą jest test paskowy. Jak zmierzyć twardość wody paskiem? Tester paskowy jest mało dokładny. Jednak wskaże on w przybliżeniu stopień twardości wody. Dostępny jest w sklepach akwarystycznych i hurtowniach chemicznych. Sam pomiar jest banalnie prosty. Na pasek testera nanosimy niewielką ilość cieczy. Intensywność zabarwienia wskaże nam stopień twardości wody. Porównuje się ją ze wzorem dostarczonym z paskami.
Czy twarda woda jest szkodliwa dla zdrowia?
Wbrew pozorom twarda woda nie jest szkodliwa dla zdrowia. Profesor Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu[3] powołuje się na badania prowadzone w Wielkiej Brytanii. Wskazują one na wyraźną zależność między spożywaniem wody o twardości poniżej 160 miligramów CaCO3 a wzrostem śmiertelności w wieku 35-74 lat. Nie jest też tajemnicą, że im więcej minerałów zawiera woda, tym zdrowsza jest dla organizmu. A im więcej ich posiada, tym jest twardsza. Nie oznacza to jednak, że powinno się spożywać jedynie tę, zawierającą węglan wapnia. Organizm ludzki potrzebuje do właściwego funkcjonowania całej palety pierwiastków chemicznych. Udowodnione jest, że miękka woda mu nie służy. Jednak miękka woda ma swoje zalety, których trudno jest nie doceniać.
Miękka woda — dlaczego jest dla nas ważna?
Miękka woda pozytywnie wpływa na nawilżenie skóry. Dzięki niej możemy się też pochwalić miękkimi i błyszczącymi włosami. To najbardziej znane zalety miękkiej wody dotyczące organizmu człowieka. Potrawy i napoje przygotowane ze zmiękczonej wody są bardziej wyraziste w smaku. Wymagają znacznie mniejszych ilości przypraw. Miękka woda doskonale też sprawdza się w życiu domowym. Dzięki niej w rurach i urządzeniach AGD nie osadza się kamień. Zyskują one dzięki temu na żywotności. Dotyczy to głównie pralek i zmywarek, ale też czajników czy ekspresów do kawy. Niektóre z nich wyposażone są wręcz w funkcję odkamieniania. Pranie w miękkiej wodzie jest znacznie szybsze i oszczędniejsze. Analogicznie ze zmywaniem naczyń, czy... myciem. Przy zmiękczonej wodzie potrzeba znacznie mniej detergentów, by uzyskać ten sam efekt. Ponadto miękka woda oszczędza nasze ubrania. Wpływa na wytrzymałość tkanin, z których uszyto ubrania. Ma też ogromny wpływ na funkcjonowaniu ogrzewania w domu. Miękka woda nie pozostawia osadu w rurach. Dzięki temu proces ogrzewania jest znacznie oszczędniejszy i efektywniejszy. Używanie zmiękczonej wody ma też wpływ na żywotność pieca grzewczego i instalacji hydraulicznej. Jest ona zatem w domu potrzebna.
Zmiękczacze Ecowater Comfort. Fot. oxyshop.pl
Zmiękczacz wody do domu
Jedyną możliwością, by w domu mieć dostęp do miękkiej wody, jest użycie filtra lub zmiękczacza. To nowoczesne urządzenia, dzięki którym proces staje się automatyczny. Montowane w ciągach instalacyjnych, nie tylko oczyszczają wodę, ale też sprawiają, że staje się miękka. Filtr lub zmiękczacz wody do domu umieszcza się przed punktem jej poboru. Zazwyczaj jest to kran w kuchni lub łazience. Wiele urządzeń filtruje i zmiękcza wodę w całym domu. Często mają one funkcję stopniowania twardości wody. Pozwala to regulować jej parametry w zależności od potrzeb. To wygodne rozwiązanie. Taki filtr i zmiękczacz wody do domu nie wymusza bowiem skrajnych wyborów. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż filtra ze zmiękczaczem wody na jednym punkcie poboru wody. Do nas wtedy należeć będzie decyzja, jakiej wody użyjemy. Niewątpliwie filtr i zmiękczacz wody jest urządzeniem, które warto wprowadzić do domu. Jego zalety są bowiem nieocenione.
[1]https://www.usgs.gov/special-topic/water-science-school/science/hardness-water?qt-science_center_objects=0#qt-science_center_objects
[2] http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20070610417
[3]https://amu.edu.pl/uczelnia-badawcza/popularyzacja-nauki/artykuly-popularyzacja-nauki/czy-twardosc-wody-ma-wplyw-na-zdrowie