Kim byli Trzej Królowie?
Biblia nie mówi nam wiele o tym, kim byli ci trzej mężczyźni, ale prawdopodobnie byli członkami zagranicznych dworów lub rodzin królewskich. Mieli oni na imię Gaspar, Baltazar i Melchior i każdy z nich reprezentował inny region - Gaspar pochodził z Indii, Baltazar z Arabii, a Melchior z Persji lub Babilonu.
Jakie dary przynieśli?
Mówi się, że każdy król przyniósł Jezusowi inne dary. Często uważa się, że dary te symbolizują pewne aspekty życia Jezusa: złoto - jego królewskość i boskość, kadzidło - jego świętość i kapłaństwo, mirra - jego ostateczną śmierć. Nie ma jednak żadnych biblijnych dowodów na poparcie takiej interpretacji przyniesionych przez nich darów.
Jakie są tradycje obchodzenia Trzech Króli?
W wielu krajach Święto Trzech Króli jest obchodzone inaczej. Ten wyjątkowy dzień obchodzony jest 6 stycznia i stanowi ważną część polskiej kultury i historii. Przyjrzyjmy się tradycjom w różnych częściach krajach.
Polskie tradycje
Tradycyjnie 6 stycznia wspominamy i czcimy dary Trzech Mędrców. W przeszłości kadzidło było również używane do kadzenia domów, aby odstraszyć pecha i choroby. Poświęcone złoto symbolizowało ochronę przed złymi wpływami. Później do tej tradycji włączono kredę - na drzwiach wejściowych pisano C+M+B lub K+M+B, co oznacza Casper, Melchior i Balthazar; lub Christus Mansionem Benedicat tłumacząc jako Niech Chrystus błogosławi ten dom.
Parada Mędrców w Hiszpanii
W Hiszpanii dzieci przebierają się za królów i paradują przez swoje miasta na koniach lub w powozach. Kulminacją tej procesji jest dostarczenie prezentów Dzieciątku Jezus - zwykle figurek - do lokalnego kościoła. Następnie zbierają się przy ognisku i pieką kasztany, śpiewając tradycyjne pieśni, takie jak "Los Reyes Magos" (Trzej Królowie). Parada odbywa się corocznie od co najmniej 1885 roku, kiedy to została po raz pierwszy zorganizowana przez arcybiskupa Miguela Payá y Rico w Barcelonie.
Dawanie prezentów w Ameryce Łacińskiej
W Ameryce Łacińskiej prezenty są wymieniane w Dzień Trzech Króli, a nie w Boże Narodzenie, jak w wielu innych krajach. Wynika to z faktu, że wiele krajów Ameryki Łacińskiej było pod silnym wpływem katolicyzmu, który nie obchodzi Bożego Narodzenia aż do Epifanii. W związku z tym rodziny zazwyczaj wymieniają się prezentami 6 stycznia, a nie 25 grudnia.
Ceremonia Błogosławieństwa Wody
Ceremonia błogosławieństwa wody to starożytna tradycja pochodząca z greckiego kościoła ortodoksyjnego, która uświetnia zarówno okazje do chrztu, jak i ważne święta, takie jak Święto Trzech Króli. 5 lub 6 stycznia - w zależności od miejsca zamieszkania - księża błogosławią wodą święconą zbiorniki wodne, jednocześnie intonując modlitwy i hymny związane z chrztem Jezusa przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan. W pewnym momencie tej ceremonii, księża wrzucają również krzyż do wody, aby ludzie mogli go odzyskać; ten, kto go odzyska, otrzyma błogosławieństwo na szczęście na cały rok.