Kiedy rozpoczyna się funkcjonowanie nowego programu Profilaktyka 40 Plus?
Już od pewnego czasu wielu mieszkańców kraju zastanawiało się, kiedy właściwie Program 40 Plus zostanie już oficjalnie zatwierdzony. Stało się to w końcu, ale dopiero niedawno, kiedy to minister zdrowia Adam Niedzielni podpisał specjalne rozporządzenie i wtedy to program został wprowadzony w życie. Dzięki niemu, Polacy po 40-stce będą mieli dostęp do darmowego pakietu badań diagnostycznych już za 8 dni, gdyż program rusza już 1 lipca, natomiast jego koniec zaplanowano na 31 grudnia 2021 roku. Ma on służyć temu, aby osoby po 40 roku życia miały szansę odbudowania swojego zdrowia po epidemii COVID-19. Oprócz tego mogą one skorzystać ze specjalistycznych porad lekarzy, za ich pomocą można wzmocnić organizm w razie wybuchu następnej fali epidemii, która może przyjść już jesienią. Według lekarzy, zagrożenie związane z koranowirusem wróci niestety w okresie jesiennym, kiedy to wskaźnik zachorowań zacznie się znowu podnosić. Dużą zaletą Programu 40 Plus jest to, iż nie należy obawiać się długiego oczekiwania na umówioną wizytę w danym punkcie medycznym. Minister zdrowia zdecydował się na zniesienie limitów przyjęć, aby jak największa ilość mieszkańców kraju zdecydowała się na przeprowadzenie badań diagnostycznych. Krótkie terminy są znacznym atutem nowego programu.
W jaki sposób można zapisać się na badania?
Zapisy na badania w Programie 40 Plus są niezwykle proste. Należy jedynie uzupełnić właściwą ankietę, która została zamieszczona na Internetowym Koncie Pacjenta. Ponadto, istnieje możliwość skontaktowania się z konsultantem, który przeprowadzi z daną osobą wywiad i odpowie na wszelkie nurtujące pytania. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, zostanie mu przyznany właściwy pakiet badań diagnostycznych. Następnie należy zapisać się do wybranej placówki medycznej. Na wizytę lekarską trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, inne dokumenty nie są potrzebne.
Jakie badania diagnostyczne wykonuje się w ramach Programu 40 Plus?
Badania, jakie obejmuje Program 40 Plus, pojawiają się w dwóch pakietach, jeden z nich dedykowany jest kobietom, a drugi został opracowany dla mężczyzn. Po przybyciu do przychodni czy też innego punktu medycznego, lekarze z pewnością wykonają morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym oraz płytkami krwi, stężenie glukozy czy też stężenie cholesterolu całkowitego. Oprócz tego dokonają analizy funkcji wątroby oraz kwasu moczowego. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie ministra zdrowia. Program 40 Plus oferuje przede wszystkim najważniejsze podstawowe badania, jednakże ich rodzaj zależy przede wszystkim od stanu pacjenta, jego chorób itp. Program 40 Plus jest długo oczekiwaną propozycją, dzięki której Polacy będą mogli sprawdzić, w jakim stanie znajduje się ich organizm po pandemii. To bardzo dobra propozycja, z której już niedługo będzie mogło skorzystać wiele dojrzałych osób.