Nav
hebe
Hebedo końca 7 dni
carrefour
Carrefourdo końca 3 dni
polomarket
POLOmarketdo końca 6 dni
lewiatan
LewiatanWażna od jutra
selgros cash&carry
Selgros Cash&CarryOstatni dzień promocji!
e.leclerc
E.Leclercdo końca 3 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 11 dni
intermarche super
Intermarche SuperOstatni dzień promocji!
lidl
LidlOstatni dzień promocji!
stokrotka supermarket
Stokrotka SupermarketOstatni dzień promocji!
netto
Nettodo końca 3 dni
lidl
LidlWażna za 5 dni
intermarche super
Intermarche SuperOstatni dzień promocji!
topaz
TopazWażna od jutra
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności

Międzynarodowy Dzień Hot-Doga

4 lipca odchodzimy Międzynarodowy Dzień Hot-Doga. Sprawdź historię tej popularnej kanapki!
Cover
adobe stock

Międzynarodowy Dzień Hot-Doga przypada na 4 lipca. Świętowany jest od niemal 100 lat przez fanów tego przysmaku z całego świata. 4 lipca 1916 roku nowojorski bar Nathan's Famous zorganizował zawody w jedzeniu hot-doga na czas. Od tamtego wydarzenia w rocznicę konkursu świętowany jest Międzynarodowy Dzień Hot-Doga.

Hot-dog z języka angielskiego znaczy gorący pies. Więc skąd taka popularność tego przysmaku i kto wpadł na pomysł tak nazwania parówki w bułce?

Mimo, że hot-dog kojarzy się typowo z amerykańską kuchnią, początków popularności tej potrawy należy szukać po drugiej stronie oceanu, w Niemczech. Parówki zwane dachsund czyli jamniki szybko podbiły serca Niemców, a wraz z tamtejszymi imigrantami dostały się do Ameryki.

Wszystko zaczęło się w 1901 roku w Nowym Jorku na meczu gry polo, kiedy to niewielki przedsiębiorca, Harry Stevens sprzedawał oranżadę i lody. Biznes nie szedł najlepiej, dlatego Harry postanowił poszerzyć swoją ofertę o gorące parówki w pysznej bułce. Swój nowy produkt reklamował hasłem „Kupujcie dachshundy!”.

Pewnego dnia sprzedawcę z dziwnym daniem postanowił namalować rysownik Tad Dorgan. Jednak nie znając pisowni słowa dachshund ułatwił sobie pracę, podpisał go "Get your hot dogs" czyli w tłumaczeniu - kupujcie gorące psy. Nazwa szybko stała się dużo bardziej popularna niż jej oryginalna wersja i po dziś dzień przekąska nazywana jest hot-dogiem.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama