W każdym sklepie można znaleźć dwa rodzaje mleka. Pierwsze z nich znajdziemy w lodówce. Ma ono stosunkowo krótki okres przydatności. Drugi rodzaj mleka znajdziemy na regałach, w temperaturze pokojowej. Ma ono znacznie dłuższy okres przydatności, który jest liczony w miesiącach. Różnica między wcale nie jest tak ogromna. Czym się różnią oprócz terminu ważności?
Co to mleko UHT?
Zanim mleko trafi do sklepu, jest poddane obróbce cieplnej. Jedną z nich jest sterylizacja metodą Ultra High Temperature (UHT). Polega ona na podgrzaniu mleka do temperatury 135-150 stopni przez minimum 2-3 sekundy. Dzięki tej metodzie mleko jest dłużej trwałe. Dodatkowo nie wymaga od nas trzymania go w chłodnej temperaturze. Proces ten zabija wszelkie szkodliwe bakterie obecne w mleku, dzięki czemu jest ono bezpieczne do spożycia. Obróbka cieplna metodą UHT może wpłynąć subtelnie na zapach i smak produktu.
Czym się różnie mleko pasteryzowane?
Mleko pasteryzowane, również jest poddane obróbce cieplnej, ale do znacznie niższej temperatury. Wynosi ono co najmniej 71 stopni. Proces trwa co najmniej 15 sekund. Minimalna ilość ciepła wystarcza, żeby wyeliminować potencjalnie niebezpieczne bakterie. Dzięki niewielkiemu podgrzaniu mleko pasteryzowane zachowuje wszystkie minerały i witaminy. Niestety w przeciwieństwie do mleka UHT, ma krótszą datę ważności i musimy trzymać je w lodówce.
Które mleko jest lepsze?
Przy wyborze między mlekiem pasteryzowanym a mlekiem UHT najlepiej kierować się osobistymi preferencjami. Mleko pasteryzowane ma krótszy okres przydatności do spożycia niż mleko UHT. Jeśli nie jesteśmy w stanie wypić mleka w krótkim czasie, lepiej postawić na produkt z dłużą datą przydatności. Dla niektórych istotne są walory smakowe, które są zależne wyłącznie od własnych upodobań. Przy wyborze, możemy również kierować się ceną mleka.
Metodę ogrzewania mleka praktycznie nie wpływa na zmianę składu. Obróbka cieplna sprawia, że częściowemu zniszczeniu podlegają witaminy. Metoda UHT sprawia, że znika od 10 do 20% witamin, w porównaniu do mleka surowego. W procesie pasteryzacji ten wynik nie przekracza 10%. Różnica ta jest bardzo mała. Dodatkowo obróbka mleka nie wpływa na poziom białka czy tłuszczu. Podsumowując zarówno mleko pasteryzowane, jak i UHT ma porównywalne walory zdrowotne i odżywcze.