Z całą pewnością jesienna aura wielu osób nie napawa zbytnim optymizmem. Przez ciągły brak słońca w organizmie zaczyna brakować witaminy D, a to znacząco wpływa na obniżenie samopoczucia i sił witalnych. Jesienna pogoda obniża również ogólną odporność organizmu, dlatego też warto zadbać o swoją prawidłową dietę, aby nawet w chłodne i deszczowe dni zachować odpowiednią formę.
Jesień to idealna pora na pożywne i rozgrzewające zupy krem. To czas, by spróbować niezwykłego połączenia selera i pietruszki, podanych w formie gładkiej i aksamitnej zupy krem z domowym pesto.
Zupa krem z pietruszki i selera, podawana z samodzielnie zrobionym pesto
Wystarczy przygotować następujące składniki:
- 4 pietruszki (możliwie jak największe)
- 2 selery
- oliwę extra virgin
- około 500 ml mleka ryżowego
- 1 litr wody
- 4 jajka
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Ponadto do wykonania pesto należy przygotować:
- 2 garści rukoli
- solidną łyżkę świeżo startego parmezanu (lub innego podobnego sera)
- kilka orzechów nerkowca
- oliwę extra virgin
- świeżo wyciśnięty sok z cytryny
Obrany i pokrojony seler oraz pietruszkę, skropione oliwą i oprószone przyprawami należy wstawić do piekarnika nastawionego na 180°C, na około godzinę (w zależności od wielości kawałków). Warzywa po upieczeniu należy przełożyć do garnka, zalewając je wodą oraz mlekiem. Podgrzać nie dopuszczając do zagotowania. Następnie całość należy zmiksować na gładki krem i doprawić do smaku. Aby przygotować pesto należy wszystkie składniki bardzo dokładnie rozdrobnić przy pomocy blendera. Jajka ugotować w gorącej wodzie i dodać do zupy. Zupę podawać z żółtkiem i pesto.
Jesienią ważne jest także, by unikać ciężkostrawnych potraw. Idealnym pomysłem na drugie danie może być jesienna zapiekanka warzywna.
Jesienna zapiekanka - lekkie drugie danie
Aby ją przygotować należy nabyć produkty takie jak:
- marchew (30 dag już po obraniu)
- por
- 15 dag ulubionego żółtego sera
- 4 łyżki śmietany 18%
- 12 łyżek śmietanki 30%
- 2 żółtka
- przyprawy: sól, gałka muszkatołowa, pieprz biały.
Jasnozieloną część pora należy pokroić w plasterki, a marchew i ser utrzeć na tarce o grubych oczkach. Żółtka wymieszać ze śmietanką i kwaśną śmietaną, doprawić. Masę śmietanową należy połączyć z warzywami. Całość ułożyć w naczyniu do zapiekania, posypać pozostałym serem żółtym, zapiekać 50-60 minut, w piekarniku nagrzanym do 200°C
Dopełnieniem zupy i drugiego dania powinien być oczywiście deser. Warto przy tym wypróbować przepis na jesienne ciasto.
Pomysł na jesienny deser - W roli głównej dynia, jabłka i gruszki
Do przygotowania przysmaku należy przygotować:
- 5 dużych jajek
- 5 łyżek mąki
- 7 łyżek cukru (2 z nich należy dodać do musu)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 0, 6 kg dyni
- 2 duże jabłka
- 4 gruszki
- 2 garści rodzynek
- 3 opakowania agrestowej galaretki
- sok z połowy cytryny (dodatkowo dodać można startą skórkę z cytryny)
- 800 ml mleka
- 2 budynie malinowe
- kostka masła
Dynię, gruszki oraz jabłka należy usmażyć z dodatkiem cukru i soku z cytryny. Dodać rodzynki. Upiec biszkopt i porządnie wystudzić. Ugotować budyń, dodać masło i całość zmiksować na gładką masę. Krem budyniowy wylać na biszkopt i wystudzić. Do gorącego musu należy dodać galaretki agrestowe i dokładnie rozpuścić. Kiedy mus wystygnie należy wylać go na masę budyniową i pozostawić do stężenia (najlepiej w lodówce). Ciasto jest idealne do spożycia kolejnego dnia.
Jesień to specyficzna pora roku, w której odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na funkcjonowanie człowieka. Jest to niezwykle ważne, zarówno ze względu na zdrowie jak i samopoczucie, mamy nadzieję, że przygotowane przez nas przepisy dadzą radę jesiennej chandrze.