Pompa ciepła monoblok – jak działa i jak jest zbudowana?
Pompa ciepła typu monoblok składa się z elementów zamontowanych w jednym urządzeniu. W przypadku monobloków nie wyróżniamy jednostek zewnętrznych i wewnętrznych – wszystkie podzespoły znajdują się w jednej hermetycznej obudowie. Tego typu jednostka posiada układ hydrauliczny (z pompą obiegową i wymiennikiem płytowym) oraz chłodniczy ze sprężarką i parownikiem.
Pompę ciepła monoblok można zamontować dużo szybciej niż urządzenie split. Specjaliści rekomendują zawsze, by instalować je poza budynkiem ze względu czynnik chłodniczy. Nowoczesne modele o prostym designie nie zaburzą przydomowej przestrzeni, a ich kompaktowy format sprawia, że spokojnie można ulokować się także na działce o niewielkim metrażu.
Zasada działania pompy ciepła monoblok polega na pozyskiwaniu energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu i wykorzystywaniu jej do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Powietrze zasysane przez urządzenie oddaje swoje ciepło w wymienniku ciepła do czynnika chłodniczego. W tym wymienniku (skraplaczu) czynnik skrapla się i następnie w postaci ciekłej jest kierowany na zawór rozprężny, który obniża ciśnienie i temperaturę. A następnie cały cykl zostaje powtórzony.
Powietrze wykorzystywane do zasilania pompy jest doskonałym nośnikiem energii cieplnej pozwalającym efektywnie ogrzewać dom przy wykorzystaniu zaledwie 25% energii z sieci – w zależności od temperatury zewnętrznej i wody. Dzięki innowacyjnej budowie i działaniu monobloki pozwalają na redukcję kosztów ogrzewania budynku (pompy zasilane są prądem, ale korzystają z naturalnych źródeł energii) i wyraźnie zmniejszają negatywny wpływ produkcji energii cieplnej na środowisko.
Czym pompy ciepła monoblok różnią się od urządzeń split?
Pompa ciepła monoblok działa dokładnie tak samo jak urządzenie typu split, a różni się od niego jedynie konstrukcją. W monoblokach wszystkie części są skupione w jedno urządzenie, natomiast pompy ciepła split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej pobierającej ciepło z otoczenia i wewnętrznej oddającej je do instalacji c.o. Jednostki zewnętrzne montuje się na dworze w pobliżu budynków, natomiast wewnętrzne w kotłowniach, a w nowoczesnych domach w pomieszczeniach gospodarczych lub garażach.
Pompa ciepła split z racji konstrukcji zajmuje w budynku nieco mniej miejsca, ale trzeba się liczyć z koniecznością przeznaczenia na nią odpowiedniej przestrzeni poza budynkiem, co może wiązać się przykładowo z reorganizacją domowego ogródka.
Zalety pompy ciepła monoblok
W każdym przypadku ogromną zaletą pomp monoblok jest ich skuteczne wytłumienie, dzięki czemu mogą działać komfortowo poza budynkami – również na małych działkach czy w gęstej zabudowie, gdzie akustyka ma ogromne znaczenie.
Do plusów pompy ciepła monoblok zaliczamy też łatwość i szybkość montażu oraz brak konieczności dobijania czynnika chłodniczego.
Jeśli urządzenie jest ustawione na zewnątrz, to dużą zaletą będzie z pewnością oszczędność miejsca w budynku, a przy tym wyższy komfort akustyczny. Pompę ciepła monoblok można też zamontować szybciej niż urządzenie typu split, bez konieczności szczególnych przeróbek istniejącej instalacji.
– Przykładem nowoczesnego urządzenia jest energooszczędna pompa monoblok z czynnikiem chłodniczym R290. Najwyższa klasa energetyczna A+++/A++ sprawia, że jednostka nie pobiera dużo energii do pracy, dzięki czemu możliwe jest skuteczne ogrzewanie budynku przy minimalnym nakładzie finansowym. Pompę ciepła monoblok R290 cechuje przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy, który – połączony z technologią inwerterową – zapewnia efektywną pracę całego systemu. Zadbaliśmy również, by tę pompę wyróżniał minimalistyczny design. Dzięki temu urządzenie doskonale zaprezentuje się na nowocześnie zaaranżowanej działce – mówi Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w KAISAI.
Pompy ciepła monoblok R290 to świetny wybór do domów jednorodzinnych – zarówno tych nowych, jak i modernizowanych. Warto zdecydować się na instalację jednostki, która posiada praktyczną izolację dźwiękoszczelną oraz moduł redukujący hałas, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania całego systemu grzewczego.
Pompy ciepła monoblok… Nie tylko dla domu
Utrzymanie optymalnej temperatury powietrza na dużej przestrzeni bywa wyzwaniem, szukamy bowiem rozwiązań, które są nie tylko skuteczne, ale też ekonomiczne. Okazuje się, że w obiektach szpitalnych, halach przemysłowych, magazynach czy centrach handlowych także można zastosować system grzewczy oparty na pompie ciepła monoblok.
Idealnym przykładem będą pompy ciepła monoblok Arctic KAISAI o dużej mocy. Po pierwsze –można łączyć je w kaskady i stworzyć konfigurację, która składa się z 16 urządzeń. Po drugie – komunikacja Modbus umożliwia połączenie pompy do ponad 200 jednostek. Wniosek? Jesteśmy w stanie kompleksowo ogrzać czy ochłodzić obiekty o powierzchni nawet kilkuset czy kilku tysięcy m2.
– Mamy świadomość, jak ważna jest niezawodna praca pomp ciepła. W Polsce wciąż zdarzają się zimy z dynamicznie zmieniającą się pogodą i temperaturą, która w żaden sposób nie powinna wpływać na warunki termiczne hal przemysłowych czy magazynów. Urządzenia z serii Arctic wyróżnia również system, który zwiększa wydajność grzewczą jednostek i umożliwia ich ciągłą pracę nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach sięgających -25°C – dodaje Dariusz Stachura.
Stosunkowa prosta instalacja oraz wielofunkcyjność idąca w parze z energooszczędnością sprawiają, że pompy ciepła monoblok cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Konsumenci, którzy zdecydowali się na instalację jednostki, nie muszą pamiętać o zakupie dodatkowego opału, czyszczeniu czy cyklicznym uruchamianiu pieca. Czy pompy wyprą zatem tradycyjne piece? Wzrost zainteresowania tymi nowoczesnymi systemami pokazuje, że w nadchodzących latach może nas czekać prawdziwa rewolucja grzewcza.