12 listopada jest w tym roku dniem wolnym od pracy, w związku z obchodzoną dzień wcześniej setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwotnej wersji ustawy nie uwzględniono zakazu handlu, ostatecznie jednak przyjęto wersję z kilkoma poprawkami, w związku z czym obowiązywać mają jednak zasady ograniczające handel jak w niedziele i święta. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, w teorii więc w najbliższy poniedziałek odpoczywają wszyscy, z wyjątkiem służb mundurowych, pracowników transportu publicznego, lekarzy i pielęgniarek. Jak jednak będzie w praktyce?
Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu sklepy mogą być otwarte tylko wtedy, jeśli za ladą stanie właściciel lub ktoś z jego rodziny – inni pracownicy mają mieć bezwzględnie wolne. W związku z tym faktem zamknięte będą supermarkety, duże sklepy, dyskonty, hurtownie oraz galerie handlowe. Przedstawiciele sklepów takich jak Lidl, Tesco, Netto, E. Leclerc, Polomarket oraz Ikea ogłosili, że ich sklepy będą zamknięte jeszcze wówczas, gdy ustawa wzbudzała wiele wątpliwości ze strony przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nigdzie nie uda nam się zrobić zakupów. W ustawie przewidziana jest bowiem lista placówek wyłączonych z zakazu. I tak liczyć możemy na otwarte piekarnie i cukiernie, kwiaciarnie, stacje paliw, placówki pocztowe a także sklepy z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi. Zakupy będzie też można zrobić w punktach handlowych zlokalizowanych na dworcach czy lotnisku. Naturalnie otwarte będą też apteki. Być może liczyć możemy też na sklepy sieci Żabka, FreshMarket i Carrefour, prowadzone przez ajentów i franczyzobiorców – to do nich należeć ma decyzja. Warto oczywiście wcześniej upewnić się w konkretnej placówce, czy i w jakich godzinach sklep będzie czynny.
Warto pamiętać, że Kodeks Pracy uwzględnia też takie zawody, które mogą pracować pomimo świąt. Zalicza się do nich między innymi branża hotelarska i gastronomiczna. W praktyce oznacza to, że nawet, jeśli nie uda nam się kupić produktów na obiad, możemy liczyć na posiłek na mieście – otwarte będą restauracje, kawiarnie i puby. Potem wybrać się możemy na przykład do kina albo teatru, bo one także będą normalnie funkcjonować.
Ustawa o 12 listopada jako dniu wolnym od pracy może się nam podobać, albo nie – jest jednak faktem. Warto być więc przygotowanym, zwłaszcza że dzień ten występuje zaraz po niehandlowej niedzieli. Postarajmy się wykorzystać ten czas na odpoczynek – o ile oczywiście zaliczamy się do osób, które dzień wolny obowiązuje.
Reklama
Reklama
Reklama
12 Listopada 2018 - W jakich sklepach zrobisz tego dnia zakupy?
12 listopada dniem wolnym od pracy. Co z handlem?
Zobacz także:
Super Promocje
Stwórz magiczny klimat świąt z Castoramą!
Reklama