Wielkanoc 2019 - o tradycji i zwyczajach
Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej, gdyż symbolizuje mękę i zmartwychwstanie Chrystusa. Święta Wielkiej Nocy są obchodzone bardzo uroczyście - i to zarówno pod względem religijnym, jak i świeckim. Okres ten charakteryzuje się wieloma tradycjami, które w niektórych przypadkach są kultywowane od czasów najdawniejszych. Jednak - co warte podkreślenia - tradycja tych świąt jest różna w zależności od państwa, w myśl starej prawdy ludowej, iż co kraj to obyczaj.
Tradycja Wielkanocy w Polsce
Święta Wielkiej Nocy obchodzone są w Polsce w sposób niezwykle uroczysty, a przygotowania do nich rozpoczynają się z tygodniowym wyprzedzeniem. Czas świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, podczas której święcone są tak zwane palemki, zrobione przede wszystkim z gałązek wierzby i ozdobione bukszpanem, kwiatami, ziołami i wszelkiego rodzaju ozdobami. Niedziela Palmowa symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy, a poświęcone palmy - umieszczone następnie za obrazem lub nad drzwiami - mają ochronić domowników przed burzą bądź ogniem.
Niedziela Palmowa jest początkiem Wielkiego Tygodnia, który wiąże się z wieloma tradycyjnymi obrzędami. Przede wszystkim rozpoczynają się tradycyjne porządki, które są symbolem duchowego oczyszczenia. Ten okres to także czas malowania pisanek, które - w zależności od regionu - są jednobarwne lub charakteryzują się wieloma kolorami i zdobieniami. Okres Wielkiego Tygodnia to także piątkowe Drogi Krzyżowe oraz sobotnie święcenia pokarmów, gdzie w koszyczku obowiązkowo musi się znaleźć jajko, kiełbasa, chleb, wielkanocna babka oraz sól. Święcenie pokarmów to uroczystość niezwykle rodzinna, podczas której całe rodziny udają się do kościoła ze strojnie przyozdobionym wiklinowym koszyczkiem.
Sama Wielkanoc to przede wszystkim świąteczna niedziela, podczas której Polacy dzielą się święconką przy uroczystym śniadaniu i zapraszają gości na tradycyjny obiad. Natomiast świąteczny poniedziałek to znany wszystkim śmigus - dyngus, który sprawia, iż nikt nie pozostaje suchy. Starodawna tradycja mówi, iż oblane tego dnia panny nie będą zbyt długo czekać na zamążpójście.
Tradycje wielkanocne na świecie
Wielkanoc na świecie obchodzona jest równie uroczyście jak w Polsce - zwłaszcza w wymiarze religijnym. Jednak każdy kraj posiada swoje własne tradycje wielkanocne, które są kultywowane każdego roku. Czesi malują pisanki i wypiekają biszkoptowe baranki, a w śmigus - dyngus to dziewczyny oblewają chłopców, którzy w zamian smagają je pomlazkami, czyli wierzbowymi rózgami. Niemcy natomiast niezwykle uroczyście obchodzą Wielki Piątek, podczas którego biorą udział w symbolicznej wieczerzy. Niemiecką tradycją są także ognie wielkanocne, czyli poświęcone ognie płonące pod kościołem, od których Niemcy odpalając swoje świece paschalne. A niemieckie dzieci największą radość mają podczas świątecznej niedzieli, kiedy to szukają po domu pochowanych słodyczy. Narody południowe obchodzą Wielkanoc głównie w wymiarze duchowym. Zarówno Włosi, jak i Hiszpanie biorą udział w wielu procesjach i widowiskach odbywających się w Wielki Piątek, których inscenizacje przygotowywane są z niezwykłym rozmachem. Ciekawą tradycję posiada Skandynawia, gdzie w Wielką Sobotę małe dziewczynki przebierają się za "wielkanocne wiedźmy" i roznoszą po domach własnoręcznie przygotowane pocztówki. W zamian otrzymują słodycze bądź drobne upominki. Tradycją Australii jest spożywanie wielkanocnego śniadania w gronie ubogich i poniedziałkowe zbieranie jajek. Natomiast Amerykanie obchodzą Wielkanoc tylko jednego dnia, podczas którego organizują konkursy na najciekawszy wielkanocny kapelusz oraz bawią się w polowania na jajka.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wiele tradycji, które w wielu przypadkach stanowią o istocie i niezwykłym charakterze tych świąt. Ojczyste tradycje znane są niemal każdemu Polakowi, jednak warto także poznać obyczaje innych krajów - tym bardziej, iż są one niezwykle ciekawe i często bardzo odmienne od tych rodzimych.