Walentynki święto zakochanych...
Walentynki, znane jako święto zakochanych, zyskały na popularności dzięki swojemu uniwersalnemu przesłaniu. Celebrowanie miłości i relacji łączących zakochane osoby sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery oraz podsyca uczucie w związkach. Jak powstało to święto oraz skąd bierze się jego ogromna popularność? O tym w dalszej części artykułu.
Wigilia Luperkaliów - starożytne Walentynki
Niewiele osób wie, że pierwowzorem obchodzonego współcześnie święta zakochanych były uroczystości, organizowane w starożytnym Rzymie ku czci bożka płodności, nazywanego Faunem. Obchodzone piętnastego lutego święto gromadziło społeczność rzymską, a podczas obchodów uczestników uroczystości losowo dobierano w pary. Połączeni w wyniku losowania karteczek musieli spędzić ze sobą resztę imprezy. Omawiana uroczystość nazywana była wigilią Luperkaliów i została zakazana przez kościół katolicki, który nadał jej bardziej chrześcijańskiego charakteru - pomocna okazała się w tym celu postać świętego Walentego.
Św. Walenty patronem miłości ekumenicznej
W oparciu o wspomnianą postać, kościół katolicki wykreował święto, którego obchody miały odbywać się w dniu 14 lutego - wtedy bowiem w wyniku męczeńskiej śmierci zginął patron tego święta. Stał się on symbolem miłości ponad wyznaniowej i uniwersalnej, nadając Walentynkom nowego oblicza. Dzień ten powinien więc według tradycji być obchodzony jako uroczystość miłości do całego świata i żyjących na nim istot - w duchu miłości chrześcijańskiej.
Walentynki we współczesnej rzeczywistości
Ciekawą postać przyjmuje omawiana uroczystość w dzisiejszych czasach. Wygenerowana oraz wdrażana nowa symbolika i przesłania sprawiają, że Walentynki stają się świętem zakochanych, osób żyjących z związkach oraz kochających potajemnie. Walentynki dają okazję do wyznania swoich uczuć, obdarowania ukochanych ludzi i stwarzają pretekst do wspólnego spędzenia czasu w duchu celebracji miłości.
Bez względu na sposób przeżywania Walentynek, warto zaangażować się w kreowanie atmosfery podczas tego dnia. Z pewnością motywem przewodnim powinna być miłość - zarówno partnerska, jak i ogólnoludzka