Nav
biedronka
Biedronkado końca 10 dni
rossmann
Rossmanndo końca 1 dzień
jula
Julado końca 11 dni
żabka
Żabkado końca 9 dni
pepco
Pepcodo końca 3 dni
castorama
Castoramado końca 16 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 14 dni
aldi
AldiWażna od jutra
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 10 dni
media markt
Media Marktdo końca 10 dni
action
Actiondo końca 2 dni
dino
Dinodo końca 2 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
hebe
Hebedo końca 3 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Unieważnienie umowy z WIBOR

Ostatnio głośno mówi się o unieważnieniu umów kredytowych dla frankowiczów. Jednak nadal niewiele osób wie że możliwość jest również unieważnienie WIBOR z umowy kredytowej kredytu złotówkowego.
Cover
adobe stock

Unieważnienie umowy z WIBOR

2023 rok okazał się rokiem przełomowym dla kredytobiorców kropka to rok w którym do sądu trafił pierwszy pozew o sposób ustalania a także wyliczania wysokości stawki WIBOR. Pozew ten sprawił że zaczęto mówić o nieuczciwych praktykach w przypadku udzielania kredytów złotówkowych.

Unieważnienie umowy WIBOR argumentowany jest między innymi tym że nie ma poprawnego i wiarygodnego sposobu na ustalenie stawki WIBOR. Dodatkowym czynnikiem jest również marża kredytu złotówkowego. WIBOR sam w sobie zawiera już marżę jednak wraz z kolejną odrębną marżą banku tworzy cały oprocentowanie kredytu. Konsekwencją tego jest to że kredytobiorca spłacając kredyt opiera się o oprocentowanie w którym ukryta jest podwójna marża. 

Czym jest WIBOR?

Wartość wskaźnika WIBOR wyliczona jest na podstawie transakcji międzybankowych. Aby dokładnie wyliczyć ten wskaźnik wlicza się go na podstawie oprocentowania pożyczek których banki udzielają sobie wzajemnie. 

Skrót WIBOR pochodzi od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate. Ważna informacja jest ta że wysokość wskaźnika WIBOR jest zmienna. Stawka WIBOR zostaje obliczona poprzez średnią arytmetyczną ze stóp procentowych wskazanych przez banki.

 Stawka WIBOR a rata kredytu hipotecznego

Aktualnie stawka WIBOR ma olbrzymi wpływ na wysokość raty przez cały okres trwania umowy kredytowej. Oznacza to że raty te mogą wzrosnąć lub zmaleć. Stawka jest zmienna w czasie, oznacza to że kredytobiorca który zaciąga kredyt hipoteczny i nie do końca zna całą kwotę kredytu i poszczególnych rat. 

Kredytobiorca w zależności od jego potrzeb oraz możliwości finansowych ma do wyboru trzy rozwiązania.

  •  WIBOR 1M
  •  WIBOR 3M
  •  WIBOR 6M

 W zależności od wybranej stawki WIBOR Bank aktualizuje i jej wysokość zwykle raz na trzy miesiące w przypadku stawki WIBOR 3M. Oznacza to że kredytobiorca przez okres trzech miesięcy wie że rata kredytu będzie w wysokości dokładnej kwoty wyliczonej przez bank.

Oferta banków

Aktualna stopa WIBOR ma wpływ na aktualną ofertę kredytów oferowaną przez banki. co ważne wysokość WIBOR jest taka sama dla wszystkich instytucji finansowych. oznacza to że ma ona taki sam wpływ na wszystkie oferty kredytów hipotecznych w danym momencie.

 Jednak stawka WIBOR nie jest istotna tylko w kontekście kredytów hipotecznych. Wskaźnik ten jest też bardzo ważny podczas wyliczania rat leasingu z opodatkowaniem zmiennym. Dodatkowo od stopy WIBOR zależne są również między innymi wartość obligacji skarbowych oraz wartość obligacji korporacyjnych.

Bezpieczny WIBOR

Obecnie trwają prace które mają na celu dostosowanie ustalania stawki WIBOR do nowych standardów wprowadzanych przez Unię Europejską. Wprowadzenie nowych regulacji ma chronić konsumentów czyli użytkowników stawki WIBOR przed manipulowaniem jej wysokością.

To rozwiązanie zapewni że stawka WIBOR będzie bezpieczniejsza a także jej ustalanie będzie bardziej przejrzyste dla samych kredytobiorców oraz dla banków. Jeżeli zastanawiasz się czy twoja umowa kredytowa również może zawierać niezgodne z prawem zapisy, skontaktuj się z kancelarią prawniczą która specjalizuje się rozwiązywaniu spraw z tej dziedziny prawa. Doświadczony prawnik przeanalizuje dokumenty związane z umową kredytową i zaproponuje cię dalsze rozwiązania. Dodatkowo prawnik też może reprezentować cię przed sądem.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama