Święto Halloween zwyczajowo obchodzi się ostatniego dnia października. Charakterystycznymi elementami tego święta są przebierane imprezy, wszechobecne dynie i dzieci zbierające słodycze na zasadzie „cukierek albo psikus”.
Jak się okazuje, pierwowzorem dla Halloween było celtyckie Samhain, czyli święto obchodzone 2 tysiące lat temu w Anglii, Irlandii, Francji i Szkocji. Był to dzień, w którym symbolicznie żegnano lato i witano zimę. Ponadto, duchowni celtyccy twierdzili, że właśnie wtedy zacierała się granica między światem żywych i umarłych, a zmarli wracali na ziemię.
Tradycja obchodzenia tego święta w Polsce jest krótka. Tak naprawdę dopiero od kilku lat w większych miastach organizowane są tematyczne imprezy, a na ulicach i w kawiarniach spotkać można upiorne dekoracje. Halloween przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jest hucznie obchodzone także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Nazwa święta pochodzi od wyrażenia All Hallows’ Eve czyli w tłumaczeniu jest to „wigilia Wszystkich Świętych”. Tradycyjnie, w tym dniu na ulicach możemy spotkać przebrane grupki dzieci, które chodzą po domach zbierając słodycze. Świętują jednak nie tylko dzieci – także dorośli prześcigają jest w pomysłach na najstraszniejsze przebranie, przyrządzają upiorne potrawy oraz wydrążają dynię na tradycyjny dla tego święta lampion.
Halloween jest drugim najbardziej popularnym świętem w USA. Prześciga je jedynie Boże Narodzenie. Na wydatki związane z tym świętem Amerykanie wydają rocznie nawet 6 miliardów dolarów.