Nav
lidl
Lidldo końca 20 dni
żabka
Żabkado końca 8 dni
aldi
Aldido końca 5 dni
carrefour
Carrefourdo końca 5 dni
netto
Nettodo końca 5 dni
rossmann
Rossmanndo końca 9 dni
media markt
Media Marktdo końca 22 dni
aldi
Aldido końca 5 dni
biedronka
Biedronkado końca 5 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 22 dni
action
Actiondo końca 1 dzień
sephora
Sephorado końca 22 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 9 dni
dino
Dinodo końca 1 dzień
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Suszarki do żywności, czyli jak bezpiecznie suszyć żywność?

Zastanawiasz się w jaki sposób najlepiej przechowywać żywność, tak aby nie traciła cennych witamin i minerałów? Mrożenie i wekowanie to świetne sposoby, jednak aby przechować przetworzone w taki sposób produkty musisz dysponować sporej wielkości spiżarnią i/lub zamrażarką.
Cover

Znacznie wygodniejszym i wymagającym duuuużo mniejszej powierzchni sposobem obróbki żywności jest suszenie. To dzięki niemu, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni zgromadzisz pełną witamin i wartości odżywczych żywność na cały zimowy okres! Ale jak suszyć aby było szybko, wydajnie i bezpiecznie? Odpowiedzią są dobrej jakości suszarki do żywności!

Co można suszyć?

Zastanawiasz się co możesz zamknąć w suszarce do żywności? Owoce i warzywa to żelazna klasyka tego typu przetwarzania. Zdrowe, pyszne przekąski, które zamiast pustych kalorii oferują nam gigantyczną bombę witaminową! Co jeszcze? Oczywiście grzyby, bez których nie wyobrażamy sobie dań wigilijnych. Świąteczna zupa grzybowa, bigos czy pierogi… czym byłyby bez brązowego króla lasu, borowika! Mało osób wie jednak, że nie tylko rośliny nadają się do suszenia. Mięso czy ryby także możemy przetwarzać w ten wyjątkowy sposób. Tego typu przekąski zastępują chipsy czy kaloryczne orzeszki, a do tego świetnie smakują w zupach, sosach i zapiekankach.

Kolejnym ciekawym pomysłem wykorzystania suszarek do żywności jest… suszenie domowej produkcji makaronu, który możemy po takiej obróbce przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach nawet do kilku miesięcy!

Jakie są zalety suszarek do żywności?

Wśród ich największych zalet należy wymienić niewątpliwie możliwość oszczędzenia czasu potrzebnego na klasyczne suszenie i pieniędzy, które wydalibyśmy na kupne suszone warzywa, owoce i grzyby. Małe paczuszki takich przysmaków mogą osiągać cenę nawet kilkunastu złotych! Zdecydowanie taniej będzie zrobić zapasy danego produktu w szczycie sezonu i wysuszyć jego zapas, który starczy nam do przyszłego lata! Odpowiednio przechowywana suszona żywność nie psuje się i nie wymaga specjalnych warunków. Warto wiedzieć także, że suszenie wpływa na obniżenie zawartości szkodliwych dla zdrowia azotynów.

A jakie są zalety spożywania suszonego pożywienia?

Tutaj musimy wymienić:

 • Możliwość zastąpienia nim niezdrowych przekąsek.
 • Zawartość dużej liczby witamin i wartości odżywczych.
 • Niską masę własną pełnego składników mineralnych i błonnika produktu – może się to okazać ważne, kiedy zależy nam na kompaktowym pakowaniu - np. podczas górskich wędrówek z plecakiem.

Czy suszarka do żywności to urządzenie dla mnie?

Zastanawiasz się czy suszarka do żywności to urządzenie, które w Twojej kuchni okaże się niezastąpione i zapracuje samo na siebie? Zdecydowanie tak, jeśli:

 • Jesteś osobą, która dba o swoje zdrowie i unika niezdrowych przekąsek.
 • Lubisz smak suszonych owoców i warzyw.
 • Nie wyobrażasz sobie potraw wigilijnych bez dodatku suszonych grzybów.
 • Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze.
 • Jesteś zapalonym grzybiarzem.
 • Lubisz gromadzić w sezonie zapasy warzyw i owocowców i szukasz nowych sposobów na ich przetwarzanie.
 • Często wyruszasz w góry, na wędrówki z plecakami, żagle ect. i wysoko cenisz żywności o skoncentrowanych właściwościach odżywczych, a stosunkowo niskiej masie.
 • Marzysz o zapasie domowych makaronów.

Dobra suszarka do żywności przyda się w każdym domu. Wydajna, bezpieczna i łatwa do utrzymania w czystości, szybko stanie się urządzeniem równie przydatnym jak blender czy wyciskarka.

Chcesz wiedzieć więcej ? Przeczytaj - https://www.arte24.pl/styl-zycia/smaki/7-powodow-dla-ktorych-powinnas-miec-suszarke-do-owocow-w-swojej-kuchni/

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama