Rower miejski to niezwykle stylowy środek transportu, który umożliwia sprawne ominięcie korków oraz dostanie się w dowolny obszar miejskiej dżungli. Takie rozwiązanie - uznane na całym świecie - przyjmuje się także u nas, co znajduje odbicie w stale pojawiających się nowych ścieżkach rowerowych oraz widzianych co krok rowerzystach. W jaki sposób dokonać wyboru roweru miejskiego, aby zapewnił bezpieczną i komfortową jazdę po miejskich uliczkach?
Dynamiczny rower miejski czy statyczny holender?
Pod pojęciem roweru miejskiego kryć może się zarówno lekki i zwinny jednoślad, jak i bardziej masywny i dostojny holender. Ten drugi, nazywany także damką, wbrew nazwie to nie wyłącznie rower damski - z powodzeniem mogą jeździć na nim także mężczyźni. Wszystko sprowadza się głównie do kolorystyki i sposobu zdobienia ramy. Jednak efekt wizualny to nie wszystko - poza estetyką liczy się także funkcjonalność. Bez względu na model roweru miejskiego, ważne jest dopasowanie odpowiedniej wielkości dwukołowego pojazdu, co zapewnia stabilną pozycję i sprzyja wygodnej jeździe.
Jak dopasować rozmiar roweru miejskiego?
W przypadku roweru miejskiego najważniejszy jest rozmiar ramy. Mimo obecności wielu poglądowych tabel czy przeliczników, najskuteczniejszą metodą jest po prostu przejażdżka na rowerze i ocena, czy czujemy się na nim wygodnie. Według wielu reguł rozmiar roweru miejskiego determinowany jest wzrostem, podczas gdy inni sugerują, że kluczowa jest wewnętrzna długość nogi. Najważniejsze jest po prostu przyjęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji i próba przejechania się na rowerze. Od razu można wyczuć, czy jest przeznaczony do naszych gabarytów.
Małe dodatki o wielkim znaczeniu
Wybierając rower warto zwrócić także uwagę na podpórkę, hamulce, opony, oświetlenie czy bagażnik. Zwiększają one bezpieczeństwo i komfort jazdy, zauważalnie podnosząc funkcjonalność roweru. bez nich jazda będzie znacznie trudniejsza - a w końcu rower miejski powinien być nowoczesnym, uniwersalnym i sprawdzającym się w każdej sytuacji środkiem transportu.