Początek wakacji, cele urlopowych wyjazdów obrane. Ostatnią kwestią do rozwiązania pozostaje logistyka. Pociąg czy samolot? Co się bardziej opłaca, co jest wygodniejsze, bezpieczniejsze?
Czujemy irracjonalny lęk przed podróżowaniem samolotem, a to zapewne z powodu wysokości. Co ciekawe, szacuje się, iż dużo częściej dochodzi do katastrof kolejowych i samochodowych niż lotniczych. Każdego dnia samolotem podróżuje ponad trzy miliony osób. Kiedy jest najniebezpieczniej? Najczęstsze wypadki lotnicze dotyczyły startów i lądowań - to dwa newralgiczne momenty. Dlatego warto przede wszystkim słuchać załogi, dopiero w drugiej kolejności swojego instynktu. Każdy samolot przed startem jest dokładnie sprawdzany i nie ma możliwości, by wystartował, jeśli nie spełnia rygorystycznych norm technicznych.
Pamiętajmy również o tym, że każdy pilot, jak i kontroler ruchu jest doskonale wykształcony. Co przemawia za wyborem samolotu? Zdecydowanie komfort podróżowania.
Co ciekawe, nie boimy się za to podróżowania pociągiem, a zważając na coraz częstsze wypadki kolejowe, jest to bez wątpienia zastanawiające zjawisko. To, czy będziemy podróżować bezpiecznie uzależnione jest od następujących czynników: organizacji ruchu, infrastruktury kolejowej oraz jakości wykonywanych obowiązków przez pracowników. Te trzy czynniki powinny być systematycznie kontrolowane, jednak tak się nie dzieje, stąd tak duża liczba kolejowych wypadków. Komfort jazdy pociągiem również pozostawia wiele do życzenia, choć w ostatnim czasie obserwujemy dużą poprawę jakości podróżowania.
Tak naprawdę wybór konkretnego środka transportu zależy przede wszystkim od naszych preferencji i możliwości finansowych, dlatego przed wakacyjną podróżą, warto rozważyć te dwa czynniki.