Polecane

Nav
polomarket
POLOmarketdo końca 6 dni
lidl
LidlWażna od jutra
carrefour
Carrefourdo końca 10 dni
dino
Dinodo końca 6 dni
black red white
Black Red Whitedo końca 7 dni
cersanit
Cersanitdo końca 38 dni
intermarche super
Intermarche Superdo końca 5 dni
leroy merlin
Leroy Merlindo końca 13 dni
agata
Agata do końca 4 dni
tesco hipermarket
Tesco HipermarketOstatni dzień promocji!
norauto
Norautodo końca 7 dni
biedronka
BiedronkaOstatni dzień promocji!
media expert
Media ExpertOstatni dzień promocji!
Nav
Cover

Pierwsza Komunia Święta 2019! Ile kosztuje?

Niedługo rozpoczną się Pierwsze Komunie. Według danych Briefly średnio wydajemy 3500 zł na koszt przyjęcia komunijnego. Pieniądze wydajemy na restaurację lub salę bankietową, strój, prezenty oraz oprawę kościoła.

Na przyjęcie komunijne Polacy zapraszają około 24 osób, w czym najwięcej gości mają rodziny z województwa lubelskiego i łódzkiego (średnio 27-26 osób), a najmniej z podlaskiego i małopolskiego (21 osób). Ilość zaproszonych gości znacząco wpływają na koszt imprezy. Restauracje i sale bankietowe wyceniają przyjęcia komunijne na około 123 zł za osobę. W dużych miastach łatwiej znaleźć lokale, które są tańsze. Dzięki dużemu nasyceniu ofert przyjęcia komunijnego można znaleźć miejsca, które zaczynają się od 80 zł za osobę. W mniejszych miejscowościach jest odwrotnie. Mała dostępność lokali sprawia, że cena idzie w górę. Placówki z dużym terenem zielonym oraz hotele potrafią zażyczyć nawet 250 zł za osobę.

Każda parafia ma inne zwyczaje, jeśli chodzi o strój na Pierwszą Komunię Świętą. Część rodziców dostaje wolną rękę w doborze stroju, a część decyduje się na zakup takiego samego wzoru dla wszystkich dzieci. Bez względu na decyzję, rodzice dziewczynki zapłacą więcej. Koszt stroju damskiego wynosi około 850 zł, w czym 600 zł to sukienka, a 250 to cena alby, butów oraz dodatków. Rodzice chłopca zapłacą około 600 zł: 400 zł za garnitur, a 200 zł za buty i albę.   

Oprócz indywidualnych kosztów rodzice mają różne składki. Jedną z nich może być składka na dewocjonalia dla dzieci (różaniec, książeczka). Rodzice muszą też zapłacić za oprawę mszy świętej. Dzięki temu kościół może zapewnić sprzątanie, organistę czy kwiaty. Średnio obydwie te składki wynoszą 150 zł. Część rodziców zbiera też na fotografa lub kamerzystę.

Pierwsza Komunia Święta to również czas, kiedy wręczamy naszym pociechom podarki. Tradycyjnym prezentami jest koperta z pieniędzmi, Pismo Święte, medalik, rower lub zegarek. Sklepy prześcigają się z różnymi ofertami dla najmłodszych. W sklepach znajdziemy wiele zabawek, które spodobają się każdemu dziecku. W zależności od tego, jak blisko jesteśmy spokrewnieni z rodziną, prezent komunijny może nas wynieść od 100 do 1000 zł.  

Obserwuj nas
Zobacz także