Cover

Nowa piramida żywieniowa – jakie niesie za sobą zmiany?

Nareszcie nastąpiła rewolucja w sposobie żywienia i postrzegania zdrowych proporcji w żywieniu. Nowa piramida żywieniowa wydana przez Instytut Żywności i Żywienia zastąpiła swoją poprzedniczkę z 2009 roku. Przybrała także nową nazwę, czyli - piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Taka nazwa została wybrana nie bez przyczyny, ponieważ miała za zadanie podkreślić istotę wysiłku fizycznego oraz aktywności.

Piramida żywieniowa – czyli dokładnie co?

Piramida żywieniowa jest niczym innym, jak po prostu prostą w odbiorze formą graficzną, która odzwierciedla ogólne zasady żywienia człowieka, a także jego aktywności fizycznej. A zasady te mają za zadanie zapewnić ludziom długie życie w pełni zdolności fizycznych oraz intelektualnych.

Nowa piramida fizyczna tak samo jak jej poprzedniczka składa się z kilku pięter. Na każdym piętrze możemy zaobserwować odmienne grupy produktów spożywczych. Każda z tych grup różni się pod względem wartości odżywczych oraz walorów smakowych. Żadne piętro nie jest w stanie zapewnić wszystkich składników odżywczych i tylko urozmaicona dieta składająca się z produktów istniejących w konkretnych piętrach może zagwarantować prawidłowe żywienie.

Obecna piramida żywieniowa zwraca uwagę na aktywność fizyczną, którą przedstawia jako bardzo istotny element profilaktyki zdrowotnej. Co więcej, na randze zyskały warzywa i owoce, które obecnie są najważniejszą grupą produktów spożywczych. Automatycznie, produkty zbożowe straciły na swojej randze. Choć nadal są bardzo istotne, to ich wkład w zdrowe żywienie został mocno obniżony. Nowością w nowej piramidzie żywieniowej są zioła, doceniono wkład tych produktów jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Zwrócono także uwagę na zmniejszenie ilości spożywanej soli. Nowa piramida żywieniowa zawiera także orzechy. Są one tutaj przedstawione jako wartościowe źródło składników nienasyconych tłuszczy, a także witamin oraz różnorodnych składników mineralnych.

Piramida żywieniowa jest w szczególności kierowana dla dzieci w wieku 4 - 18 lat. Młody organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkie niedobory składników odżywczych oraz witamin. Również młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo dla zdrowia istotny jest wysiłek fizyczny i jakie konsekwencje w przyszłości może nieść ze sobą jego niedobór. Piramida żywieniowa dla dzieci ma za zadanie wykreować w młodzieńczym wieku pewne nawyki żywieniowe, które w większości zostają już z nami przez resztę życia. To właśnie w okresie młodzieńczym człowiek jest najbardziej podatny na naukę, a część przyswojonej wiedzy oraz nabytych zwyczajów zostaje z nim już do końca.

Przeznaczenie i konkretne zalecenia

Piramida żywieniowa oprócz formy graficznej to również kilka zasad, które powinny towarzyszyć nam na co dzień. Przede wszystkim, warto pamiętać, aby spożywać posiłki regularnie. Zaleca się spożywanie pięciu posiłków co 3 - 4 godziny. Jak najczęściej powinniśmy jeść warzywa oraz owoce i to w jak największej ilości. Zaleca się również spożywanie produktów pełnoziarnistych oraz codziennie wypijanie przynajmniej trzech szklanek mleka. Jest to wspaniałe źródło wapnia, które jednocześnie możemy zastąpić kefirem, bądź naturalnym jogurtem. Niezwykle istotny wpływ na nasze zdrowie mają ryby oraz nasiona roślin strączkowych, a także jaja. Warto wybierać chude mięso i stanowczo ograniczać spożycie produktów wysoko przetworzonych. Młodzi ludzie powinni ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych. Warto zastąpić je olejami pochodzenia roślinnego. Dietetycy polecają unikanie spożycia nadmiernej ilości cukru, wszechobecnego w słodyczach oraz w słodzonych napojach. Zamiast tego warto pozyskiwać cukier z owoców, bądź z orzechów. Co więcej, zaleca się unikania dosalania potraw, a także unikanie wszelkich słonych przekąsek typu krakersy lub paluszki.

Nie zapominaj o regularnym piciu wody

Niezwykle istotne jest picie wody po każdym posiłku. Woda wypłukuje z naszego organizmu toksyny oraz skutecznie nawadnia organizm. Sport to zdrowie, to prawda znana już od lat i w tej kwestii nic się nie zmienia. Codzienna aktywność fizyczna spowalnia starzenie się organizmu, a także zapewnia nam lepszą kondycję fizyczną i lepsze samopoczucie.

Drogowskaz na drodze ku zdrowiu

Piramida żywieniowa jest więc graficznym drogowskazem pokazujący nam odpowiedni sposób żywienia, a także poziom aktywności fizycznej. Nie określa bardzo ściśle tego, co mamy spożywać, ale podpowiada z jakiej grupy produktów powinniśmy spożywać artykuły, oraz w przybliżeniu w jakiej ilości. Nie bez znaczenia nowa piramida żywieniowa zwraca uwagę na aktywność fizyczną. Jest to równie ważny element dla naszego zdrowia, jak jedzenie, które spożywamy.

Obserwuj nas