Nav
biedronka
BiedronkaOstatni dzień promocji!
rossmann
Rossmanndo końca 2 dni
jula
Julado końca 12 dni
żabka
Żabkado końca 10 dni
pepco
Pepcodo końca 4 dni
castorama
Castoramado końca 17 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 15 dni
aldi
AldiWażna za 2 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 11 dni
media markt
Media Marktdo końca 11 dni
action
Actiondo końca 3 dni
dino
Dinodo końca 3 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 4 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności

Noc Kupały, pierwszy dzień lata oraz letnie przesilenie to jedne z najważniejszych wydarzeń czerwca. Nie możesz o nich zapomnieć!

Lato zbliża się wielkimi krokami, powitamy je już za niecałe trzy tygodnie. Piękna pogoda, gorące i długie dni, wakacje, świętowanie Nocy Świętojańskiej - chyba wszyscy nie możemy się już doczekać! Warto jednak pamiętać, że z początkiem lata nadchodzi wielkie przesilenie, które nie zawsze jest dla nas przyjemne.
Cover
źródło: Adobe Stock

Pierwszy dzień lata 2022. Kiedy rozpoczyna się ta pora roku?

Lato zaczyna się we wtorek 21 czerwca. Warto zaznaczyć, że początek lata kalendarzowego oraz astronomicznego różnią się od siebie - czasem wypadają w ten sam dzień, ale czasem nie, chociaż jest to zwykle nieznaczna różnica. Na kiedy przypada początek lata kalendarzowego, a na kiedy astronomicznego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

  • Pierwszy dzień lata kalendarzowego 2022: data ta nie ulega zmianie, lato kalendarzowe rozpoczyna się zawsze 22 czerwca i trwa do 23 września
  • Pierwszy dzień lata astronomicznego 2022: ten termin nie jest już tak oczywisty - ma miejsce 21 czerwca, jednak może wypadać między 21 a 22 czerwca , w zależności od wpływu konkretnego roku, np. przestępnego

Co właściwie oznacza przesilenie letnie?

Z pierwszym dniem lata astronomicznego, a co za tym idzie przesileniem letnim, mamy do czynienia gdy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. 21 czerwca jest najdłuższym dniem w roku a więc dostarcza nam największą dawkę światła dziennego. Jednocześnie przypada wtedy magiczna Noc Kupały.

Przesilenie letnie, podobnie zresztą jak wiosenne i zimowe, ma to do siebie, że możemy mniej lub bardziej odczuć jego skutki, do których należą problemy z koncentracją, zmęczenie, brak energii czy bóle głowy. Wszystkie te dolegliwości są jednak krótkotrwałe, dlatego nie jest to powód do zmartwień! Wręcz przeciwnie, pomyślmy już o pięknej pogodzie, wycieczkach, wylegiwaniu się na plaży czy pluskaniu w jeziorze oraz wszystkich innych możliwościach, które oferuje nam lato.

Pierwszy dzień lata tuż tuż, a ty nie masz zwiewnej sukienki? Sprawdź, co szykuje Lidl:
Lidl obniży ceny modnych sukienek i butów na lato! Okazje z oferty sieci potrwają jeden dzień! [NOWA GAZETKA PROMOCYJNA LIDL]

Czym jest Noc Kupały i od czego wywodzi się jej nazwa?

Noc Kupały, inaczej Noc Świętojańska jest pogańskim, słowiańskim świętem obchodzonym z okazji najkrótszej nocy w całym roku, która przypada na termin 21 czerwca będący jednocześnie początkiem astronomicznego lata. Dla starożytnych plemion był to powód do organizowania specjalnych obrzędów, które miały na celu wychwalanie ognia i wody i proszenie ich o łaskawość - wierzono, że zapewni to zebranie najlepszych plonów, a także ogólny dostatek i szczęście.

Zbliżającą się Noc Kupały uczcić można puszczaniem lampionów bądź wianków na rzece, a także szukaniem kwiatu paproci, co jest też nawiązaniem do dawnych praktyk. To idealny czas na zorganizowanie ogniska ze znajomymi, zabawę przy muzyce i intrygujące wróżby, które dawniej miały pomagać młodym ludziom w znalezieniu powodzenia w życiu i szczęścia w miłości.

Produkty, które przydadzą się na nadchodzący pierwszy dzień lata. Czytaj więcej:
Nadchodzą upały! Wentylator w domu może okazać się niezbędny! W Kauflandzie kupisz go taniej! [NOWA GAZETKA PROMOCYJNA]

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama