Cover

Mole spożywcze - jak z nimi walczyć?

Mole spożywcze to potoczna nazwa omacnicy spichrzanki. Ten gatunek owadów możemy często znaleźć w kuchni, bowiem szczególnie sobie upodobał występujące w jej przestrzeni produkty żywnościowe. Mole spożywcze są stosunkowo wytrzymałe na niskie temperatury. Bez problemu poradzą sobie nawet w opuszczonych mieszkaniach, ponieważ potrafią przetrwać w pomieszczeniach pozbawionych ogrzewania. Najczęściej spotkać je można w zakładach zajmujących się produkcją artykułów spożywczych, a więc w magazynach, w młynach oraz sklepach, a także, co możemy wiedzieć z własnego doświadczenia, w mieszkaniach. 

Mole spożywcze larwy a także dorosłe osobniki żerują na ziarnach zbóż oraz wszelkich przetworach. Szczególnie upodobały sobie czekoladę, suszone warzywa oraz owoce, a także wyroby cukiernicze. Ich obecność jest szkodliwa i grozi uczuleniem oraz licznymi chorobami, ponieważ owad zaraża produkty na których żeruje - swoimi odchodami, dodatkowo w żywności można znaleźć martwe osobniki tego gatunku owada.

Domowe sposoby na mole

Wszystkich tych, którzy mają już dosyć obecności moli spożywczych we własnych kuchniach, wymieniamy poniżej domowe sposoby na mole spożywcze, aby zapobiec rozwijaniu się populacji moli w twojej kuchni.

Możesz przesypywać żywność do słoików. Takie rozwiązanie pozwoli ci w 100% upewnić się, czy w twojej żywności na pewno pojawiły się mole. Jeśli tak, to bez problemu zaobserwujesz ich obecność w szklanych słoikach. 

Kolejnym sposobem by zapobiec rozprzestrzenianiu się moli w twojej żywności, jest przetarcie szafki oraz blatów naturalnym sprayem do kurzu. Mole spożywcze jaja oraz ich larwy są wrażliwe na ocet oraz specjalne olejki. Pamiętaj, aby zadbać o każdy zakamarek, ponieważ to właśnie tam mole spożywcze najczęściej lubią wkładać jaja.

Najskuteczniejszym sposobem na mole spożywcze jest bezpośrednie umieszczanie żywności zaraz po dokonanych zakupach. Produkty takie jak na przykład cukier czy kukurydza warto od razu przesypać do szklanego słoja, gdzie jaja moli spożywczych nie będą mogły się rozwijać.

Kolejne domowe sposoby na mole, to umieszczenie w okolicy żywności a także w pustych szafkach liści laurowych. Dodatkowo takie liście można podgrzać na patelni, aby zaczęły wytwarzać dym, ponieważ to skutecznie odstrasza mole spożywcze.

Zamknąć bramy, odciąć drogę molom

Mole spożywcze najczęściej dostają się do naszego mieszkania przez wentylację lub przez okno. Aby tego uniknąć można zamontować siatkę z małymi otworami, uniemożliwiającymi wtargnięcie tych owadów w naszą przestrzeń.

Mole spożywcze najczęściej dostają się do naszego mieszkania przez wentylację lub przez okno. Aby tego uniknąć można zamontować siatkę z małymi otworami, uniemożliwiającymi wtargnięcie tych owadów w naszą przestrzeń.

Szybka reakcja

Jeżeli widzisz, że w twojej kuchni zaległy się mole spożywcze, to trzeba reagować jak najszybciej. Przede wszystkim musisz pozbyć się zarobaczonego jedzenia. Tutaj nie ma miejsca na skąpstwo, ponieważ owady składają w żywności jaja oraz zatruwają je odchodami. Domowe sposoby na mole spożywcze to przede wszystkim przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się tych owadów. Wszelka żywność przechowywana w nieszczelnych opakowaniach, która Twoim zdaniem może być zarobaczona, niezwłocznie wyrzuć do śmieci, a śmieci następnie wynieść z mieszkania.

Co więcej dokładnie odkurz wszystkie szafki i wszystkie zakamarki spiżarni. Ciśnienie odkurzacza pozwoli pozbyć się jaj oraz larw i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się moli. Jeżeli żywność nie została zaatakowana przez te owady, a dodatkowo nie chcesz się jej pozbywać, to możesz ją zamrozić. Jeżeli przetrzymasz taką żywność 10 dni w zamrażarce, to możesz mieć pewność, że wszystkie larwy moli spożywczych umarły. Mole spożywcze jaja składają na różnych produktach żywnościowych, często są niewidoczne dla ludzkiego oka, dlatego zamrożenie produktów jest tak bardzo istotne.

Pułapka na mole spożywcze

W walce z tymi owadami niezwykle przydatna będzie również pułapka na mole spożywcze. Jest ona dostępna w większości sklepów stacjonarnych, a także w internecie. Feromony przyciągają samce tych owadów i łapią je, co skutecznie obniża populację tych owadów i stopniowo przyczynia się do ich wyginięcia. Pamiętaj jednak, że pułapka na mole spożywcze nie pomoże ci pozbyć się wszystkich owadów, Konieczne będzie pozbycie się zainfekowanej żywności oraz dokładne odkurzanie oraz wytarcie szafek w kuchni.

Obserwuj nas