Polecane

Nav
polomarket
POLOmarketOstatni dzień promocji!
lidl
Lidldo końca 1 dzień
carrefour
Carrefourdo końca 11 dni
castorama
CastoramaOstatni dzień promocji!
black red white
Black Red Whitedo końca 8 dni
cersanit
Cersanitdo końca 39 dni
biedronka
Biedronkado końca 15 dni
leroy merlin
Leroy Merlindo końca 14 dni
agata
Agata do końca 5 dni
tesco hipermarket
Tesco Hipermarketdo końca 1 dzień
norauto
Norautodo końca 8 dni
biedronka
Biedronkado końca 1 dzień
media expert
Media Expertdo końca 1 dzień
Nav
Cover

Międzynarodowy Dzień Hot-Doga

Międzynarodowy Dzień Hot-Doga przypada na 4 lipca. Świętowany jest od niemal 100 lat przez fanów tego przysmaku z całego świata. 4 lipca 1916 roku nowojorski bar Nathan's Famous zorganizował zawody w jedzeniu hot-doga na czas. Od tamtego wydarzenia w rocznicę konkursu świętowany jest Międzynarodowy Dzień Hot-Doga.

Hot-dog z języka angielskiego znaczy gorący pies. Więc skąd taka popularność tego przysmaku i kto wpadł na pomysł tak nazwania parówki w bułce?

Mimo, że hot-dog kojarzy się typowo z amerykańską kuchnią, początków popularności tej potrawy należy szukać po drugiej stronie oceanu, w Niemczech. Parówki zwane dachsund czyli jamniki szybko podbiły serca Niemców, a wraz z tamtejszymi imigrantami dostały się do Ameryki.

Wszystko zaczęło się w 1901 roku w Nowym Jorku na meczu gry polo, kiedy to niewielki przedsiębiorca, Harry Stevens sprzedawał oranżadę i lody. Biznes nie szedł najlepiej, dlatego Harry postanowił poszerzyć swoją ofertę o gorące parówki w pysznej bułce. Swój nowy produkt reklamował hasłem „Kupujcie dachshundy!”.

Pewnego dnia sprzedawcę z dziwnym daniem postanowił namalować rysownik Tad Dorgan. Jednak nie znając pisowni słowa dachshund ułatwił sobie pracę, podpisał go "Get your hot dogs" czyli w tłumaczeniu - kupujcie gorące psy. Nazwa szybko stała się dużo bardziej popularna niż jej oryginalna wersja i po dziś dzień przekąska nazywana jest hot-dogiem.

Obserwuj nas
Zobacz także