Nav
intermarche super
Intermarche Superdo końca 6 dni
polomarket
POLOmarketdo końca 5 dni
kaufland
Kauflanddo końca 6 dni
lidl
Lidldo końca 2 dni
wafelek
Wafelekdo końca 2 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
biedronka
Biedronkado końca 10 dni
auchan hipermarket
Auchan Hipermarketdo końca 6 dni
dino
Dinodo końca 5 dni
aldi
Aldido końca 2 dni
stokrotka market
Stokrotka Marketdo końca 6 dni
carrefour
Carrefourdo końca 2 dni
super-pharm
Super-Pharmdo końca 6 dni
rossmann
RossmannOstatni dzień promocji!
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Kurs dolara prognozy na najbliższe dni. Rozpoznaj pierwszy z nich

Dolar amerykański to najbardziej znana i najpopularniejsza waluta na świecie. Synonim bogactwa i potęgi amerykańskiej gospodarki należy również do najbardziej stabilnych systemów pieniężnych na świecie. Nie oznacza to jednak, że nie jest podatny na wahania kursów, czasami nawet dość wyraźnych. Czy warto obecnie inwestować w amerykańską walutę? Czy może lepiej się jej teraz pozbyć? Gdzie najkorzystniej dokonać tego typu transakcji? Wziąłem ten temat pod lupę.
Cover
Źródło zdjęć: Freepik

Kurs dolara – prognozy wobec wojen w Ukrainie i Izraelu

Ostatnie dni upłynęły pod śladem nerwowych ruchów w amerykańskiej polityce. Oczy całego świata były skierowane na Kongres USA, gdzie ważyły się losy kolejnego pakietu pomocowego dla dzielnie walczącej o wolność Ukrainy. Partia republikańska ostatecznie storpedowała projekt ustawy o 61 miliardach wsparcia dla naszych sąsiadów. Wiele wskazuje więc na to, że pomoc zostanie dosłownie odroczona i przekazana dopiero w 2024 roku.

Republikańscy politycy skupiają się obecnie na pomocy dla Izraela. Na początku listopada przegłosowali oni 14,3 miliarda dolarów pomocy dla swojego sojusznika. Wiązało się to z cięciami w IRS – amerykańskim Urzędzie Skarbowym. To miało z kolei wpłynąć na zwiększenie i tak już gigantycznego deficytu USA.

Mimo niezgodności i perturbacji na amerykańskiej scenie politycznej wydaje się, że dolar przeżywa ostatnio dobry czas. Pod koniec pierwszego tygodnia grudnia jego kurs wobec złotówki wzrósł i przekracza obecnie 4 PLN. Z kolei notowania amerykańskiej waluty wobec euro również wypadają korzystnie dla dolara, który od końca listopada regularnie umacnia się w tej parze. 

Jest to więc dobry czas na zakup amerykańskiej waluty. Dobrym miejscem do wykonywania tego typu transakcji jest kantor wymiany walut. Adresy kantorów z najkorzystniejszymi kursami znajdziesz w naszym serwisie. Interesujące cię transakcje możesz dostosować do oczekiwań dotyczących kursów, niezależnie od tego, czy będziesz chciał kupić, czy sprzedać dolary.

Kurs dolara prognozy na najbliższe dni. Wykres stóp procentowych kluczowy

Konflikty zbrojne nie są jednak głównym motorem napędowym wahań kursów dolara. W środę 13 grudnia Rezerwa Federalna będzie głosować na temat wysokości stóp procentowych. Obecnie w USA pojawiają się pewne oznaki ochłodzenia sytuacji na rynku pracy. Na chwilę obecną pierwsza obniżka stóp procentowych w kontraktach terminowych wyceniana jest na maj przyszłego roku (do niedawna był to lipiec), przy wycenie sumy cięć na 110 punktów bazowych do końca 2024 r. Wiele wskazywałoby więc na to, że już wkrótce USA czeka obniżenie stóp.

Faktem jest, że Rezerwa Federalna ma własny plan na politykę monetarną. Szef Fed Jerome Powell nie wykluczył nawet podwyższenia stóp w najbliższych miesiącach, gdyż jego zdaniem jest na chwilę obecną za wcześnie, by mieć pewność, że obecny poziom stóp pozwoli przezwyciężyć inflację. Stwierdził zarazem, że jeszcze nie czas na rozpoczęcie procesu ich obniżania, do którego bardzo ostrożnie podchodzą bankierzy. To z kolei może przełożyć się na dalsze umacnianie dolara na światowych rynkach.

Kurs dolara. Skąd prognozy odnośnie do stóp procentowych?

Wniosek z zapowiedzi Fed jest taki, że w najbliższym czasie stopy procentowe nie ulegną zmianom. Wyceny rynkowe wydają się więc zdecydowanie zbyt agresywne jak na obecny stan rzeczy. Przemawiają za tym:
- dobry stan amerykańskiego rynku pracy (mimo pewnych symptomów ochłodzenia),
- nadal dość odległy poziom inflacji wobec celu inflacyjnego (3,1% wobec 2,0%),
- dobre wyniki wydatków konsumenckich.

Cierpliwość prezesa Fed Jerome’a Powella ma więc swoje uzasadnienie w danych gospodarczych. Dlatego też należy spodziewać się, że w najbliższym czasie nie dojdzie do żadnych gwałtownych ruchów z jego strony. Kurs dolara na globalnych rynkach będzie więc najprawdopodobniej stabilny.

Czy warto sprzedawać dolary? Prognozy kursu w NBP

Złotówka w ostatnich miesiącach bardzo mocno odrobiła straty wobec dolara. Motorem napędowym wzrostu wartości PLN była zmiana rządu na bardziej liberalny, co zawsze jest mile widziane na rynkach. Niemniej, na przestrzeni ostatnich kilku dni kurs dolara wzrósł o ponad 10 groszy i 11 grudnia był wyceniany przez NBP na 4,0181 PLN. Jeśli trend ten będzie się utrzymywał, co najpewniej wyjaśni się w środę 13.12 po komunikacie od Fed, należy spodziewać się, że w najbliższych dniach dolar umocni się wobec złotówki o kolejnych kilka groszy, co oznacza, że zakup tej waluty może okazać się opłacalną inwestycją.

 

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama