Nav
biedronka
Biedronkado końca 3 dni
rossmann
Rossmanndo końca 1 dzień
kaufland
Kauflanddo końca 3 dni
aldi
AldiWażna od jutra
polomarket
POLOmarketdo końca 2 dni
castorama
Castoramado końca 9 dni
pepco
Pepcodo końca 10 dni
hebe
Hebedo końca 3 dni
media markt
Media Marktdo końca 1 dzień
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
jula
Julado końca 4 dni
action
Actiondo końca 2 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 4 dni
castorama
Castoramado końca 93 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Kupujesz huśtawkę ogrodową? Zobacz, na jakie parametry zwrócić uwagę

Strefa wypoczynku w ogrodzie lub na tarasie nie może istnieć bez huśtawki! Doceniają ją zarówno młodsi, jak i starsi domownicy, ponieważ przyjemne kołysanie wpływa pozytywnie na samopoczucie i pomaga się zrelaksować. Mebel pełni nie tylko funkcję użytkową, ale stanowi też istotny element dekoracyjny. Co, oprócz wyglądu i stylu, wziąć pod uwagę kupując huśtawkę? Oto kilka najważniejszych parametrów.
Cover
huśtawka ogrodowa Fot. Materiały zewnętrzne

Podstawowe informacje na temat huśtawek ogrodowych

Huśtawka ogrodowa to stabilna i wytrzymała konstrukcja, która służy do wypoczynku na świeżym powietrzu. Największą popularnością cieszą się fotele wiszące, hamaki, gniazdka i kokony montowane na stelażu. Do wyboru są modele jedno- i wieloosobowe.

W ogrodach najczęściej można spotkać huśtawki wykonane z metalu i drewna. Pierwsza opcja jest tania, praktyczna i niezwykle wytrzymała. Największą zaletą metalowego stelaża jest to, że nie wymaga konserwacji i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby utrzymać bujawkę w czystości, wystarczy od czasu do czasu wyczyścić ją za pomocą wilgotnej ściereczki z dodatkiem detergentu.

Stalowe konstrukcje są też lżejsze od drewnianych odpowiedników. Wadą produktu jest jednak podatność na korozję, która może się pojawić po kilku latach użytkowania. Nieestetycznym nalotom z rdzy można zapobiec, stosując odpowiednie preparaty zabezpieczające.

Drugą możliwością jest huśtawka drewniana. Wyróżnia się dużą wagą i doskonale sprawdza się w towarzystwie ogrodowej roślinności. Jest jednak znacznie droższa od wersji metalowej i, z uwagi na naturalny materiał, wymaga regularnej impregnacji. Trzeba również pamiętać, że drewno nie jest odporne na działanie wody, dlatego podczas opadów produkt należy odpowiednio zabezpieczyć.

Materiał wykonania to tylko jeden spośród kilku kluczowych parametrów produktu. Czym powinna się wyróżniać porządna huśtawka ogrodowa?

Huśtawka ogrodowa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Solidny produkt to gwarancja udanych zakupów. Przy wyborze huśtawki ogrodowej warto zwrócić uwagę na:

  • przeznaczenie – w pierwszej kolejności należy określić, czy huśtawka ma służyć dziecku, czy dorosłemu. Dorośli mogą wybierać spośród wielu modeli o różnym kształcie i rozmiarze. Dla malucha idealnym rozwiązaniem będzie plastikowa bujawka z dodatkowymi zabezpieczeniami w postaci pasów;

  • wielkość – do wyboru są modele jedno- lub wieloosobowe. Dla rodzin z dziećmi optymalnym rozwiązaniem będzie wariant trzyosobowy. Taka huśtawka ma zazwyczaj 180 cm długości i ok. 170 cm wysokości. Z kolei meble jednoosobowe są nieco wyższe, ale i węższe;

  • obciążenie – powyższy parametr mówi pośrednio o tym, ile osób może jednocześnie korzystać z huśtawki. Wariant jednoosobowy jest w stanie udźwignąć do 120-130 kg. W przypadku mebla wieloosobowego limit ten sięga zazwyczaj 300 kg;

  • umiejscowienie – duże znaczenie ma miejsce, w którym stanie huśtawka. Ciężkie modele mogą zniszczyć trawnik, dlatego najlepiej ustawić je na utwardzonej nawierzchni. Trzeba też wziąć pod uwagę gabaryty produktu. Na tarasach i balkonach najkorzystniejszą opcją będą kompaktowe modele jednoosobowe. W przypadku większej przestrzeni można postawić na wariant wieloosobowy lub kilka pojedynczych bujawek;

  • bezpieczeństwo – decydując się na meble podwieszane, należy zwrócić uwagę, czy mocowania huśtawki są solidne i wytrzymałe. Warto też sprawdzić belki i stropy, na których będzie montowane siedzisko. Muszą one utrzymać nie tylko obciążenie bujawki, ale także ciężar wypoczywających na niej osób;

  • konstrukcja – w ostatnich latach prym wiodą tzw. kokony, czyli meble w kształcie kuli z wyciętym z jednej strony otworem. Siedzisko kokona zazwyczaj jest montowane na metalowym stelażu, a wnętrze kosza wypełniają miękkie poduszki. Równie popularne są krzesła brazylijskie, będące pośrednim rozwiązaniem pomiędzy hamakiem a krzesłem. Mebel można zamocować na stropie za pomocą uchwytów montażowych, dlatego jest doskonałą propozycją dla właścicieli balkonów i tarasów. Dostępne są również minimalistyczne bocianie gniazda oraz większe bujawki na stelażu, w których może wypoczywać kilka osób.

Przydatne akcesoria do huśtawki

Strefę relaksu warto wzbogacić o praktyczne dodatki. Dobrym pomysłem będzie zakup poduszek i siedzisk wykończonych miękkim obiciem. Nie tylko zwiększą komfort wypoczynku, ale też staną się piękną dekoracją ogrodu. Akcesoria są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i kolorach. Może je więc z łatwością dopasować do dowolnej aranżacji.

W letnie dni przyda się również moskitiera, która osłoni przed insektami i zapewni swobodną cyrkulację powietrza.

Odpoczynek i bezpieczeństwo w parze

Relaks na huśtawce ogrodowej to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z tego powodu kokony, wiszące fotele czy wieloosobowe bujawki coraz częściej goszczą w przydomowych strefach wypoczynku. Wygoda to jednak nie wszystko.

Przy zakupie mebla warto zwrócić uwagę nie tylko na komfort, ale i pozostałe cechy produktu. Równie istotne są gabaryty, styl, konstrukcja i materiał wykonania bujawki. Model dopasowany do potrzeb użytkownika z pewnością spełni swoje zadanie i zapewni błogie chwile relaksu pod chmurką. Warto więc poświęcić chwilę na przeanalizowanie najważniejszych parametrów, aby przez kolejne sezony cieszyć się stylowym i funkcjonalnym meblem.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama