Nav
lidl
LidlWażna za 7 dni
żabka
Żabkado końca 8 dni
aldi
Aldido końca 5 dni
carrefour
CarrefourWażna od jutra
netto
NettoWażna za 3 dni
rossmann
Rossmanndo końca 9 dni
media markt
Media Marktdo końca 22 dni
aldi
Aldido końca 5 dni
biedronka
Biedronkado końca 21 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 22 dni
action
Actiondo końca 1 dzień
sephora
Sephorado końca 22 dni
delikatesy centrum
Delikatesy CentrumWażna za 3 dni
dino
Dinodo końca 1 dzień
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Kredyt gotówkowy – 10 najważniejszych informacji

Kredyt gotówkowy pozwala na szybkie uzyskanie dodatkowych środków, które możemy przeznaczyć na cele osobiste lub inwestycyjne. Najważniejsze informacje na temat kredytu gotówkowego możemy streścić w 10 punktach.
Cover
fot. Adobe Stock

1. Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

Chcąc uzyskać kredyt gotówkowy na dowolny cel, trzeba wykazać zdolność kredytową, która określa, czy jako kredytobiorca będziemy w stanie spłacać nasze zobowiązanie w terminie. W tym celu musimy przedstawić bankowi zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

2. Weryfikacja tożsamości przy kredycie

Do uzyskania kredytu gotówkowego wymagana jest weryfikacja tożsamości. Najczęściej wystarczające jest okazanie przedstawicielowi banku dokumentu tożsamości, którym może być dowód osobisty lub paszport. Inną z form weryfikacji tożsamości jest przelew zwrotny na wskazane konto, na symboliczną kwotę, zwykle 1 złotego, z konta zawierającego nasze dane.

3. Ubezpieczenie kredytu

Banki proponują korzystniejsze oprocentowanie i niższe prowizje za kredyt, gdy zdecydujemy się na jego ubezpieczenie. Taka polisa chroni interesy obu stron. Przy trudnościach w spłacie obowiązek regulowania rat spada na ubezpieczyciela.

4. Prowizja za kredyt gotówkowy

Jednym z kosztów kredytu gotówkowego jest często prowizja bankowa. Może być ona doliczona bezpośrednio do kwoty kredytu lub też od niego odliczona (wówczas otrzymamy kredyt w mniejszej kwocie, np. gdy wnioskujemy o 10.000 zł, przy prowizji 500 złotych odbierzemy od banku 9.500 złotych).

5. Kredyty gotówkowe a zgoda współmałżonka

Jeśli pozostajemy w związku małżeńskim na dzień podpisania umowy kredytowej, bank może zawnioskować o zgodę naszego współmałżonka na zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania. Dotyczy to zwykle kredytów zaciąganych na wyższą kwotę (kilkadziesiąt tysięcy złotych).

6. Kredyty gotówkowe a wcześniejsza spłata

Kredyty gotówkowe można wcześniej spłacić. W większości przypadków nie generuje to dodatkowych kosztów. Przy rozliczeniu częściowym klient może wybierać, czy zmniejszy obecną ratę, czy też skróci okres kredytowania.

7. Kredyty gotówkowe a propozycje promocyjne

Osoby korzystające z kredytów gotówkowych często mogą skorzystać ze specjalnej propozycji banku. Karta kredytowa na atrakcyjnych warunkach przez ustalony okres, tak jak i wyższe oprocentowanie lokat na podobnych zasadach – to tylko niektóre z przykładów benefitów, które może zyskać każdy z klientów.

8. Raty równe i malejące

Decydując się na kredyt gotówkowy w oddziale lub kredyt gotówkowy online, możemy wybierać między ratami równymi lub malejącymi. W tej drugiej opcji spłacamy na początku większą część kapitału. Szybsza spłata kapitału wpływa na zmniejszenie wysokości naliczanych odsetek. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy mają dobrą historię kredytową i sytuację materialną. W innym przypadku, gdy przewidujemy potencjalne trudności w spłacie, powinniśmy postawić na równą ratę kredytu.

9. Zmienna i stała stopa oprocentowania kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy może być udzielony przy zmiennej lub stałej stopie oprocentowania. Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytu gotówkowego zmienne, jest ono niższe, ale na jego kształtowanie wpływ mają zmiany stóp procentowych publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Przy ich wzroście podnoszony jest także wskaźnik WIBOR określający oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym. Jest on składową wielu kredytów gotówkowych ze zmienną stopą oprocentowania.

10. RRSO kredytu gotówkowego

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO, to wskaźnik procentowy określający wszelkie koszty kredytu, czyli oprócz spłacanego wraz z odsetkami kapitału także dodatkowe ubezpieczenie. Poszukując korzystnego kredytu, warto zwrócić uwagę na to, jak ten wskaźnik się kształtuje. Zwykle wszelkie potrzebne informacje są opisane drobnym drukiem na dolnej stronie witryny internetowej. W doborze produktu dopasowanego do naszych potrzeb pomocny będzie kalkulator kredytu gotówkowego.

 

Źródła:

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/5-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-szukajac-najlepszego-kredytu-gotowkowego-7478391.html, Data dostępu: [27.04.2022 r.]

[2] https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-na-150-tysiecy-zlotych/, Data dostępu: [27.04.2022 r.]

[3] https://www.totalmoney.pl/artykuly/8900,kredyty-gotowkowe,na-co-zwrocic-uwage-biorac-kredyt-gotowkowy,1,1, Data dostępu: [27.04.2022 r.]

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama