Nav
biedronka
BiedronkaWażna za 3 dni
rossmann
Rossmanndo końca 17 dni
jula
Julado końca 13 dni
żabka
Żabkado końca 4 dni
pepco
Pepcodo końca 5 dni
castorama
Castoramado końca 18 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 16 dni
tchibo
Tchibodo końca 22 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 11 dni
media markt
Media Marktdo końca 11 dni
action
Actiondo końca 4 dni
dino
Dinodo końca 4 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 5 dni
hebe
Hebedo końca 11 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł partnera

Kaganiec – czym kierować się podczas zakupu?

Kaganiec przydaje się podczas przejazdów komunikacją miejską czy wizyty u weterynarza. Warto również zakładać go psu, który lubi podjadać śmieci na spacerach albo jest agresywny. Odpowiednio dobrany model nie naciska na nos, nie obciera pyska ani nie zachodzi czworonogowi na oczy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wybierania kagańca!
Cover
adobe stock

Jak wybrać kaganiec dla psa?

Popularne modele wykonane są ze skóry, metalu lub plastiku, przy czym szczególnie polecamy ten ostatni. Taki kaganiec nie przyjmuje zapachów ani nie pochłania śliny, dzięki czemu nie stanowi pożywki dla bakterii. Plastikowy egzemplarz nie grzeje noska latem i nie mrozi go zimą, w przeciwieństwie do metalowego odpowiednika. Jest lekki, przystępny cenowo, dostępny w różnych rozmiarach, a w razie potrzeby można go łatwo wyczyścić. Należy podkreślić, że metalowy model jest twardy i ciężki, dlatego pies może Ci zrobić bolesnego siniaka, gdy Cię nim uderzy. W przypadku plastikowego egzemplarza nie istnieje takie ryzyko.

Pamiętaj, że ważny jest nie tylko materiał, z którego został wykonany dany model. Upewnij się też, że ma on postać koszyczka. W ten sposób zyskasz pewność, że nie utrudni on picia wody ani ziajania. Twój pupil może w nim nawet poszczekiwać lub chrupać smaczki, dzięki czemu nie będzie miał takich oporów, aby go założyć.

Wielu właścicieli ma wątpliwości, czy kaganiec dla małego psa jest rzeczywiście potrzebny. Niektóre osoby traktują swoich podopiecznych jak żywe maskotki. Zapominają jednak, że czworonogi obdarzone są ostrymi zębami, wilczą naturą i doskonałym węchem. Zamiast więc zwlekać z zakupem, warto poszukać najwygodniejszego modelu. 

Kaganiec fizjologiczny – czy warto go kupić?

W sklepach zoologicznych znajdziemy zarówno metalowe modele, jak i odpowiedniki z tworzywa sztucznego. Kaganiec fizjologiczny jest przyjemny w dotyku i elastyczny, dzięki czemu psu jest w nim wygodnie. Proponowany model został zaprojektowany tak, aby nie uciskać ani nie obcierać. Kaganiec pozwala psu na ziajanie, picie, wąchanie, tropienie i pobieranie przysmaków, dlatego przydaje się podczas treningów. Wspomniany model zazwyczaj ma 3 zabezpieczenia, dlatego nie musimy się martwić, że pupil sam go zdejmie. Należy jednak podkreślić, że nie umożliwi on psu jedzenia śmieci.

Jak dobrać rozmiar kagańca dla czworonoga?

Chociaż producenci często sugerują, jaki model sprawdzi się w przypadku danej rasy, warto samodzielnie zmierzyć:

  • obwód pyska (w najszerszym miejscu),
  • długość pyska (od czubka nosa do punktu między oczami).

Załóż psu kaganiec i sprawdź, jak na nim leży. Jeśli obciera mu nos, lepiej poszukaj większego modelu, w przeciwnym razie Twój pupil nie będzie mógł w nim swobodnie ziajać, a tym samym nie schłodzi się wystarczająco. Zwróć też uwagę, aby kaganiec nie zachodził psu na oczy, może to bowiem powodować bolesne otarcia. 

Jaki kaganiec sprawdzi się dla psów o krótkiej kufie?

Przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli krótkopyskich, chrapią, mogą mieć kłopoty z oddychaniem i źle znoszą upały. Do tej grupy zaliczamy boksery, buldożki francuskie, shar pei, shih tzu, buldogi angielskie, mopsy czy pekińczyki. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się siateczkowe kagańce z regulowanymi paskami, zapinanymi między uszami.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama