Jaki telefon z eSIM-em wybrać?
Choć telefony z eSIM-em nie są kompletną nowością (już w 2018 roku zaprezentowano iPhone’a XS obsługującego karty wirtualne), to wciąż nie można mówić o tym, by zdominowały rynek. Póki co smartfony na eSIM to modele raczej z górnej półki i najwięcej propozycji oferują topowi producenci, tacy jak Apple, Samsung, Motorola czy Sony. A jakie telefony z eSIM-em są godne uwagi w 2024 roku, gdy weźmie się pod uwagę obecne standardy?
Bo że warto, to nie ulega wątpliwości. Nie tylko ze względu na to, by „przygotować się na przyszłość”, ale również – bo wirtualne SIM-ki są niezwykle uniwersalne. Doskonałym przykładem jest tu oferta Orange Flex, gdzie eSIM dostajesz w cenie każdego Planu. I to nie tylko kartę główną, ale nawet trzy dodatkowe, żeby np. korzystać z niego też na smartwatchu, tablecie czy w drugim telefonie.
Wracając do smartfonów z eSIM-em… to jaki wybrać?
iPhone serii 15 z eSIM-em.
Apple to jeden z producentów, którzy najdłużej oferują telefony z eSIM-em. Pierwszym takim modelem był iPhone XS i każdy kolejny również obsługuje wirtualne SIM-ki: iPhone XR, serii 11, 12, 13, 14 aż w końcu tej, którą chcemy omówić tu dokładniej: 15.
Do 15. serii iPhone’ów należą: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max. Te telefony z eSIM-em od Apple oferują w końcu ładowanie z USB-C, z czego ucieszyło się wielu fanów marki: Lightningi były mało uniwersalne. Do tego pamięć RAM w zakresie 6-8 GB (zależnie od wersji) i wewnętrzna: 128 GB-1 TB oraz system dwóch lub trzech aparatów.
Wyjątkowo ciekawą funkcją jest tutaj wykrywanie wypadków drogowych. W przypadku kolizji samochodowej lub innego poważnego zdarzenia drogowego iPhone serii 15 może automatycznie wezwać służby ratunkowe.
Jaki telefon z eSIM-em wybrać? Najnowszy iPhone 16!
Za nami premiera nowych urządzeń Apple, a iPhone 16 to model, który zyskał kolejne ciekawe funkcje, jak choćby przycisk sterowania aparatem, tęczowe podświetlenie ramki czy slow motion w wersji Pro. Jeśli czekałeś na najnowszy model iPhone’a – tym bardziej warto zdecydować się na ofertę komórkową z eSIM-em, taką jak Orange Flex. Przy przenoszeniu się na nowy telefon nie będziesz musiał przekładać karty SIM, tylko wgrasz ją cyfrowo. eSIM to ogromna wygoda, a technologia mocno zyskuje na popularności – niewykluczone, że przy kolejnej wymianie telefonu w urządzeniu już w ogóle nie będzie tacki na plastikowy SIM (podobnie stało się w tym roku przy premierze iPadów w Polsce) – warto więc być gotowym już wcześniej.
Samsung Galaxy S24 z eSIM-em
Samsung to kolejny producent, który wprowadził już na rynek sporo smartfonów obsługujących karty wirtualne. Zatem jakie ich telefony mają eSIM? Wszystkie modele od Samsunga Galaxy Z Flip wzwyż, a więc: Samsung Galaxy Fold (oraz seria 2, 3, 4 i 5), Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23 i S24, Samsung Galaxy A54 czy Samsung Z Flip 5. Oczywiście: w każdej dostępnej wersji.
Wyróżniliśmy serię 24., ponieważ to telefon obsługujący eSIM na miarę naszych czasów. Zależnie od wersji może oferować 8-12 GB pamięci RAM i 128 GB-1 TB pamięci wewnętrznej. Jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych, a z niewielką dopłatą można zamówić smartfon od razu z etui oraz ładowarką.
Największym wyróżnikiem tych modeli telefonów z eSIM-em jest jednak wdrożenie Galaxy AI, czyli modułu sztucznej inteligencji. Umożliwia między innymi tłumaczenie na żywo w trakcie rozmowy telefonicznej czy usuwanie obiektów ze zdjęć.
Motorola RAZR 40 z eSIM-em
Motorola ma, póki co, skromniejszą ofertę telefonów z eSIM-em – karty cyfrowe obsługują tylko modele RAZR, RAZR 5G oraz RAZR 40. Temu ostatniemu chcemy poświęcić tutaj najwięcej uwagi. Dlaczego właśnie ten model smartfona z eSIM-em warto wybrać?
To smartfon ze średniej półki cenowej (jest o niemal połowę tańszy od pozostałych propozycji), przy czym ma naprawdę ciekawe parametry. Telefon obsługuje nie tylko eSIM, ale również 5G. Jeśli chodzi o pamięć, to masz tu do dyspozycji 8 GB RAM i 256 ROM. Do tego 6,9-calowy ekran pOLED 144 Hz, solidna bateria i całkiem niezły aparat… oraz to, co w tym smartfonie najbardziej charakterystyczne: składanie na pół. Po złożeniu telefon przypomina rozmiarem portmonetkę – jest naprawdę kompaktowy!
Oczywiście wszystkie z wymienionych smartfonów doskonale łączą się ze smartwatchami, szczególnie tej samej marki (ale nie tylko ?). Jeśli jeszcze nie masz inteligentnego zegarka, to przy jego wyborze też warto zwracać uwagę na to, czy działa na eSIM – i czy obsługuje połączenia przychodzące. Jeżeli tak, to wspomniana opcja dodatkowej eSIM-ki w Orange Flex dla tego samego numeru pozwoli Ci rozmawiać oraz wysyłać wiadomości z poziomu smartwatcha!