Jaki Szampan na Sylwestra? Zwróć uwagę na smak!
No dobrze, a zatem – na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając Szampana, który uświetni tę wyjątkową noc? Pomijając oczywiście kryterium cenowe? Z pewnością na stopień wytrawności wina. Chyba każdy zna podstawowy podział win na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. W przypadku perełek Szampanii – no cóż, nie jest on wystarczający. W odniesieniu do win stamtąd wyróżniamy bowiem m.in. wina brut nature, extra-brut i brut (bardzo wytrawne), jak i rzadziej spotykane extra-dry i dry (półwytrawne i półsłodkie), czy w końcu typowo słodkie (doux). Wybierając alkohol na toast dla paczki znajomych, warto na wstępie odrzucić skrajności, czyli najbardziej wytrawne i najsłodsze propozycje. Najlepszym wyborem może okazać się klasyczny wytrawny Szampan brut, prawdziwa klasyka gatunku – np. Comte De Senneval Champagne Brut lub Bissinger Champagne Brut Premier Cru.
Etykieta prawdę Ci powie
Jeśli pragniemy podczas imprezy noworocznej zaimponować przyjaciołom naszym znawstwem, musimy wybrać trunek królewskiej jakości. Jak jednak upewnić się, że właśnie z takim mamy do czynienia? Czytając etykietę. Oznaczenie Grand Cru świadczy o tym, że winogrona użyte do produkcji pochodzą z najwyżej cenionych apelacji. Należy jednak zaznaczyć, że każdy oryginalny Szampan spełnia bardzo rygorystyczne kryteria związane z technologią produkcji. Co więcej – napis millésimé wraz z datą mówi nam o tym, że mamy do czynienia z niepowtarzalnym winem rocznikowym. Większość win z Szampanii to bowiem trunki NV czyli non vintage. Warto także wiedzieć, że informacja blanc de noirs informuje nas o tym, że mamy do czynienia z winem białym powstającym z ciemnych winogron, blanc de blancs zaś – białym z białych. Szampan rosé to rzecz jasna wino różowe!
Marki, które mówią same za siebie
W przypadku luksusowych produktów takich jak Szampany, nazwa domu wina odpowiadającego za dany trunek jest jednocześnie gwarantem określonego stylu i jakości. Dlatego, sięgając po jedną z propozycji Veuve Clicquot, Moët & Chandon, Comte de Senneval czy np. Piper-Heidsieck, możemy zawsze mieć pewność, że sięgamy po wina musujące ze ścisłej światowej czołówki!Szampan do drinków? Czemu nie!
Oczywiście królewskiego Szampana serwuje się zazwyczaj bez żadnych dodatków, w specjalnym kieliszku do tego typu wina, w temperaturze około 10 st. C. A co, jeśli najdzie nas ochota na barmańskie eksperymenty? W takim razie mamy spore pole do popisu! French 75, Kir Royal czy Air Mail to zaledwie kilka pomysłów na koktajle, które uprzyjemnią zabawę naszym znajomym. Warto przy okazji wspomnieć o pozycjach, które zostały wypuszczone przez domy wina z myślą o piciu z dodatkami, jak np. Moët Ice Impérial (do picia z lodem, mięta, owocami czy imbirem), czy też Moët & Chandon Ice Imperial Champagne Rose. A zatem łączenie Szampana ze starannie dobranymi dodatkami to nie profanacja, a kreatywność!
A co, jeśli nie Szampan?
Oczywiście Szampan to niekwestionowany król zabaw, a jego panowaniu raczej nic nie zagraża. Nie oznacza to jednak, że w drodze wyjątku nie możemy zastąpić go innego rodzaju winem musującym. Pierwsze skojarzenie to oczywiście Prosecco – atrakcyjne zarówno pod względem ceny, jak i jakości orzeźwiające wino z Włoch (może wybierzemy to w zabawowej wersji różowej?). Na tym jednak nasze opcje wyboru się nie kończą – rosnącą popularnością cieszą się wina z bąbelkami z Węgier (znajdziemy wśród nich sporo win słodkich), czy też Niemiec – zarówno wina Sekt, jak i musujące Rieslingi z Pfalz. Jeśli więc w tym roku marzy nam się odmiana – bez trudu znajdziemy alternatywę godną króla Szampana!
Nasz krótki poradnik z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiednią butelkę (a może i butelki?), dzięki którym wraz ze swoimi bliskim wejdziesz w nowy rok z przytupem. Już teraz życzymy szampańskiej – nomen omen – zabawy i samych pomyślności!