Nav
biedronka
BiedronkaWażna za 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 9 dni
jula
Julado końca 5 dni
żabka
Żabkado końca 10 dni
pepco
Pepcodo końca 11 dni
castorama
Castoramado końca 10 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 8 dni
wss praga południe
WSS Praga Południedo końca 7 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 3 dni
media markt
Media Marktdo końca 3 dni
action
Actiondo końca 3 dni
dino
Dinodo końca 3 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 3 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Jaki styropian elewacyjny wybrać 15 czy 20 cm?

Budowa domu lub renowacja ścian zewnętrznych mają związek z wyborem materiału izolacyjnego. Nowe rozporządzenia wskazują, że współczynnik U dla ścian konstrukcyjnych wynosi 0,20 W/(m2·K). Tak niewielkie straty ciepła wymagają zastosowania solidnego styropianu. Jaka grubość będzie odpowiednia – 15 czy 20cm? Poznaj odpowiedź!
Cover
Źródło: styro24.pl

Jakie zadanie ma styropian elewacyjny?

Główną funkcją styropianu elewacyjnego jest izolacyjność cieplna. W praktyce oznacza to, że materiał ten powstrzymuje ubytki ciepła z wnętrza domu. Dodatkowo powstrzymuje nagrzewanie się obiektu w gorące słoneczne dni. Montaż zgodny ze sztuką budowlaną zapewnia wyeliminowanie mostków cieplnych, które przyczyniają się do znacznych strat ciepła. W ten sposób można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Jak grubość styropianu elewacyjnego wpływa na jakość izolacji?

Niektórzy uważają, że im grubszy styropian, tym lepsza ochrona. W tym stwierdzeniu jest ziarno prawdy, jednak warto wziąć pod uwagę inną kwestię. Każdy rodzaj materiału stosowanego do izolowania cieplnego ma tzw. współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im jest on niższy, tym lepsza ochrona przed stratami ciepła. Nie zawsze zależy on od grubości materiału budowlanego.

Dla przykładu styropian elewacyjny 20 cm może mieć wartość 0,038 λ [W/(m•K)], co świadczy o jego dobrej izolacyjności. Wysoka gęstość powstrzymuje przed utratą ciepła i świetnie eliminuje mostki cieplne. Można jednak spotkać produkty o takiej samej grubości, lecz niższym współczynniku lambda. To chociażby styropian elewacyjny grafitowy, w którego składzie znajduje się grafit. Dzięki jego zastosowaniu styropian o tej samej grubości może mieć współczynnik λ na poziomie 0,031. To absolutnie świetny wynik.

Jaką grubość styropianu elewacyjnego wybrać – 15 czy 20?

Odpowiedź wpłynie na Twoje oszczędności i komfort użytkowania domu. Możesz znaleźć styropian elewacyjny 15, który ma świetne właściwości izolacyjne, przewyższające nawet grubsze materiały. Wszystko za sprawą domieszki grafitu, która może obniżyć współczynnik lambda do poziomu 0,030. Nasuwa się jednak pytanie, czy inwestycja w taki materiał izolacyjny będzie opłacalna w Twoim przypadku.

Przyjmuje się, że dla użytkowników domków jednorodzinnych, które nie są projektowane jako pasywne, wystarczy biały styropian o grubości 20 cm. Lambda na poziomie 0,038 jest jak najbardziej akceptowalna. Dzięki temu możesz zmniejszyć koszty inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu komfortu wewnątrz domu.

Z drugiej strony inwestycja w grafitowy styropian elewacyjny o lepszym lambda, może w spojrzeniu długofalowym zapewnić Ci większe oszczędności. Początkowy wyższy koszt na materiały izolacyjne z czasem zwróci się przez zmniejszenie kosztów ogrzewania, a w lecie przez mniejsze koszty klimatyzowania wnętrza.

Przed zakupem sprawdź dostępne możliwości na składzie materiałów budowlanych lub w sklepie internetowym. Możesz też skonsultować się z pracownikami sklepu, by dokładnie obliczyć zyski na każdej z planowanych inwestycji. To pomoże Ci podjąć lepszą decyzję.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama