Jak wybierać pościel?
Wybór odpowiedniej pościeli to nie takie łatwe zadanie. Zależy nie tylko od indywidualnego gustu, ale szeregu innych czynników, które wpływają na jakość oraz komfort snu. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. To właśnie od niego zależy, czy pościel będzie Ci służyć, ponieważ każda tkanina cechuje się pewnymi właściwościami. Przykładowo pościel jedwabna jest niezwykle przyjemna w dotyku, estetyczna, ale za to nie zapewni ciepła w chłodnie wieczory. Pod uwagę trzeba wziąć także ewentualne alergie domowników oraz to, czy ktoś cierpli na astmę. Jeżeli tak, to jedynym, słusznym wyborem będą komplety pościeli z naturalnych tkanin, które nie przyciągają kurzu ani pyłków. W efekcie są bezpieczne dla skóry, bo nie powodują żadnych podrażnień. Kolejnym czynnikiem jest pora roku. Co prawda, są materiały na pościel, które sprawdza się bez względu na porę roku i można je stosować przez cały rok. Jednak są też takie, które nadają się tylko na lato (np. jedwab) lub tylko na zimę (flanela).
Jaką pościel wybrać, aby była najcieplejsza?
W sklepach znajdziesz komplety pościeli, wykonane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Wybór musisz uzależnić zarówno od swoich preferencji, jak i pory roku. Jaka pościel jest najcieplejsza? Przedstawiamy materiały, które będą odpowiednie na zimową pościel.
Pościel z flaneli
Najbardziej popularnym materiałem na zimową pościel jest flanela. To miękka tkanina bawełniana, która świetnie chroni przed zimnem. Co więcej, jest przyjemna w dotyku, a więc zapewnia komfort snu. Jej atutem jest także wytrzymałość, dzięki czemu nawet po wielokrotnym praniu zachowuje swój pierwotny kolor oraz kształt.
Pościel bawełniana
Najczęściej wybieraną pościelą na zimę jest pościel bawełniana. Nie ma się co dziwić. Komplety z bawełny są tanie, dostępne w wielu kolorach i wzorach. Natomiast sama tkanina ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia dobrą termoizolację, dzięki czemu nie zmarzniesz nawet w mroźne noce. Świetnie przepuszcza powietrzę, a więc nie musisz martwić się, że się spocisz. Bawełnę można prać w wysokich temperaturach, co znacznie ułatwia jej pielęgnację i utrzymanie w czystości. Co ważne, ze względu na wspomnianą przewiewność i termoizolację sprawdzi się nie tylko zimą, ale i latem.
Pościel wełniana
Dobrym wyborem będzie pościel wełniana, z która z roku na rok zyskuje rzeszę zwolenników. Trudno się dziwić! Oprócz tego, że zapewnia maksymalny komfort cieplny, to ma wiele innych cennych właściwości, w tym zdrowotne. Wełna wykazuje właściwości antyreumatyczne, które rozładowują ból, zmęczenie oraz napięcie. Dzięki temu jest odpowiednia dla osób, zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa oraz mięśni. Z kolei włókna, które wykonują tzw. "mikromasaż" mają pozytywny wpływ na układ krążeniowy, Niezwykle istotną cechą wełny jest wysoka higroskopijność. W praktyce oznacza to, że materiał ten wchłania wodę, nie sprawiając wrażenia bycia wilgotnym, czyli nie czujesz, że się pocisz. Dużym atutem jest obecność lanoliny, która skutecznie chroni pościel przed rozwojem mikroorganizmów czy kurzem. Dzięki temu pościel wełniana jest przyjazna dla alergików i astmatyków.
Pościel lniana
Jeżeli zależy Ci na ciepłej, a jednocześnie pięknej i zdrowej pościeli, to postaw na komplety, wykonane z lnu. Len to naturalna tkanina, która ceni się za wiele właściwości. Len jest przewiewny, a więc masz pewność, że się nie spocisz w takiej pościeli. Sprawdzi się zarówno zimą, zapewniając ciepło, jak i latem. Ponadto podobnie jak wełna, ma działanie bakteryjne. Z tego względu chętnie sięgają po nią zarówno alergicy, astmatycy, jak i osoby, które mają wrażliwą skórę.
Atutem lnianej pościeli jest również wytrzymałość. Len jest bardziej wytrzymały niż bawełna, a do tego niezwykle prosty w utrzymaniu czystości.