Coraz więcej fanów zakupów internetowych decyduje się na korzystanie z chińskiej strony internetowej. Można tu znaleźć atrakcyjne oferty interesujących nas produktów w rozsądnej cenie. Jak robić zakupy na Aliexpress?
Jest to chiński portal zakupowy cieszący się od kilku lat dużym zainteresowaniem wśród osób uwielbiających zakupy internetowe. Można tu kupić niemalże wszystko, począwszy od tanich ubrań, poprzez elektronikę, wyposażenie domu i kosmetyki, aż po różnorodne akcesoria sportowe. Serwis ten oferuje dokładne filtrowanie wyszukiwania towarów, pozwalające na precyzyjne określenie cech poszukiwanego przez nas produktu. Ten chińska strona internetowa ze względu na oferowanie w bardzo niskich cenach różnorodnych produktów zyska coraz więcej klientów, w tym również z Polski. Serwis ten można porównać do powszechnie znanego Allegro, z tym że ilość oferowanych tam przedmiotów jest wielokrotnie wyższa. Kupujemy tutaj bezpośrednio od producentów, co powoduje, że ceny są naprawdę kuszące. Decydując się na zakupy na tej stronie, warto być czujnym, aby ustrzec się przed kupnem produktów na prawdę marnej jakości. Sygnałem ostrzegawczym powinna być bardzo niska cena. Należy także zwrócić szczególną uwagę na rozmiary ubrań. Chińczycy mają inne spojrzenie na to, czym jest rozmiar L, a czym XXL, w konsekwencji czego zakupione ubrania mogą okazać się za małe, bądź za duże. Przed dokonaniem transakcji warto też zapoznać się z historią sprzedawcy i opiniami jego poprzednich klientów, jak i ocenami dotyczącymi samego produktu.
Wiele osób, które nie poruszały się jeszcze po tym serwisie zastanawia się co w tym przypadku dzieje się z podatkiem Vat oraz cłem? Jeśli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza 150 euro, to wtedy nie trzeba płacić cła. Z kolei jeśli deklarowana wartość przesyłki wynosi mniej niż 22 euro, to jesteśmy zwolnieni opłaty podatku Vat. Prócz tego zwolnione z podatku są wszystkie paczki do kwoty 45 euro, które zostały wysłane na użytek osobisty, a nie handlowy. W związku z tym wielu sprzedawców deklaruje niską wartość paczki, a dodatkowo zaznacza „Gift” czyli prezent w opisie przedmiotu. Tym sposobem bez żadnych obaw możemy kupić tanie, chińskie produkty na własny użytek. Jeśliby się zdarzyło, że Urząd Celny zatrzyma naszą wysyłkę, wtedy poinformuje nas o tym listownie. Odpowiadając na pismo do Urzędu Celnego musimy poinformować urzędników o zawartości paczki oraz przesłać potwierdzenie płatności oraz link do aukcji. Stosowanym sposobem na uśpienie czujności celników jest oznaczenie przesyłki przez nadawcę znakiem CE, który często mylnie jest odczytywany jako Conformité Européenne, czyli „zgodny z dyrektywami UE”, podczas gdy w rzeczywistości oznacza China Export. To, że oba znaki są bliźniaczo podobne, nie jest oczywiście przypadkiem, ale dzięki temu paczka powinna do nas dotrzeć bezpiecznie.
Robienie zakupów na stronie Aliexpress jest bezpieczną transakcją, gdyż, sprzedawca dostaję pieniądze za towar dopiero wtedy gdy go otrzymamy. Gdyby się okazało, że nie jesteśmy zadowoleni z zakupu, wówczas, możemy domagać się zwrotu gotówki. Na złożenie ewentualnej reklamacji mamy 2 miesiące od momentu zakupu. Po upłynięciu tego czasu kwota zapłaty zostanie przelana na konto sprzedawcy. Jeśli jednak przesyłka nie spełniła naszych oczekiwań, możemy zgłosić sprawę do administracji Aliexpress poprzez otwarcie sporu. Możemy też spróbować sprawę załatwić - nie później niż 60 dni po dokonaniu zakupu -polubownie. Po tym okresie ochrona, jaką nad nami roztacza serwis przepada. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy zazwyczaj posługują się językiem angielskim, ale często jest on „łamany” i trudno jest się porozumieć.
W przypadku gdy nie otrzymamy przesyłki po 35 dniach, również warto to zgłosić. W takich sytuacjach sprzedawcy bardzo często w kontaktują się z nami, prosząc o zamknięcie sporu i zapewniając, że przesyłka dotrze w najbliższym czasie. Jednak nie warto dać się zwodzić, bowiem jeśli zamkniemy spór nie będziemy mieli możliwości otwarcia go ponownie. Wówczas tracimy możliwość otrzymania pomocy ze strony serwisu.
Istnieje kilka możliwości dokonania płatności za zakupiony towar. Od 2015 roku za towar można płacić w złotówkach za pomocą opcji Przelewy24. W tym przypadku jeśli posiadamy konto z bankowością online, to bez problemu zapłacimy za zakupy. Należy wybierać formę płatności odpowiednio do zamieszkiwanego przez nas kraju. Za zakupy możemy płacić zarówno z polskiego jak i zagranicznego banku. Wcześniej warto upewnić się, że nasz bank nie nalicza dodatkowych opłat za zagraniczne płatności internetowe. Ponadto trzeba się dowiedzieć, w jaki sposób złotówki będą przeliczane na dolary i czy aby nie będzie się to odbywać po niekorzystnym dla nas kursie. W przypadku niekorzystnego kursu warto założyć konto walutowe i zapłacić w dolarach. Po dokonaniu płatności otrzymamy potwierdzenie, że transakcja się powiodła, więc nie musimy się obawiać o swoje wydane pieniądze. Zakupiony produkt za pośrednictwem chińskiej poczty, zajmuje zazwyczaj od 15 do 34 dni. Jeśli po upływie miesiąca w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy towaru, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Oprócz chińskiej poczty można skorzystać również z usług firm kurierskich, ale biorąc pod uwagę odległość dzielącą ten kraj od Polski, trzeba przygotować się na duży koszt, niekiedy znacznie przekraczający wartość towaru.
Robienie zakupów na tej stronie ma swoje dobre i złe strony, ale wydaje się, że z przewagą tych dobrych. Mimo pewnego ryzyka zachowując szczególną ostrożność i rozwagę można cieszyć się z udanych zakupów dokonywanych po atrakcyjnej cenie.