Tort to zdecydowanie król deserów. Jego obecność na ważnych uroczystościach jest nieodzowna. Jego słodki smak wprowadza pozytywny nastrój na każdym spotkaniu. Wiele ludzi nie wie, jak zrobić tort. Zwykle udajemy się do cukierni, by kupić wymarzony wypiek. Cukiernicy potrafią stworzyć prawdziwe wielopoziomowe arcydzieła cukiernicze. Zrobienie tortu wydaje się zadaniem wielce trudnym. Wymaga od nas wiele czasu i cierpliwości. Mimo iż jest to zadanie wymagające, warto się go nauczyć!
Decyzja o samodzielnym przygotowaniu tortu umożliwia pełną kontrolę nad jego smakiem, wyglądem i składem. Dodatkowo możemy kontrolować ilość cukru, kremów, bitej śmietany w naszym wypieku. Przy tworzeniu tortu ważne jest dopasowanie smaku do indywidualnych upodobań. Jedni wolą słodsze torty, inni natomiast woleliby je mniej słodkie. Jeśli chcemy zrobić tort, bardzo istotny jest wybór cukru. Najlepiej sprawdza się drobny cukier biały. To właśnie on najczęściej występuje w przepisach na ciasta tortowe. Cukier brązowy świetnie sprawdzi się w przypadku ciasta śliwkowego. Rafinowany cukier będzie idealny do szarlotki, a trzcinowy doskonale komponuje się ze smakiem kawy. Dodatek cukru wpływa nie tylko na smak, ale również na chrupkość i objętość. Biały słodycz pomaga również w fermentacji drożdży. Ponadto cukier nadaje złocistą barwę i wspaniały aromat wypiekom.
Jak zrobić tort? Sprawdzony przepis na biszkopt!
Dominika Konat to ekspertka kampanii "Słodka równowaga". Jest właścicielką pracowni tortów i ciast artystycznych "Dominika z Wypiekami". Ekspertka zaleca dodawanie cukru waniliowego do biszkoptu. Możemy przygotować go sami przez umieszczenie laski wanilii i cukru w słoiku na około 2 tygodnie. Jednak warto uważać, aby nie dodawać zbyt dużej ilości tej mieszanki do biszkoptu. Może to wpłynąć na jego konsystencję. Zbyt duża ilość może sprawić, że będzie lepki i spowodować odchodzenie skórki na wierzchu ciasta.
Aby przygotować doskonały biszkopt, należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Najważniejsze jest dbałość o jakość składników oraz ich temperatura. Gdy po raz pierwszy zabieramy się za pieczenie, ważne jest dokładne zważenie składników na wadze kuchennej. Nasze wszystkie składniki, powinny być w temperaturze pokojowej. W trakcie przygotowywania ciasta należy użycie dobrze oczyszczonej miski. Dobrą praktyką jest również mieszanie ciasta w jednym kierunku. Gotową masę należy przełożyć do odpowiedniej wielkości tortownicy lub rantu.
W przygotowywaniu biszkoptu błędy mogą wystąpić na różnych etapach. Włącznie z wyborem niewłaściwych składników i nieprzestrzeganiem przepisów. Nawet jeśli będziemy podążać dokładnie za przepisem, mogą zdarzyć nam się błędy. Najczęściej wynikają one z niedopieczenia lub spalenia ciasta. Inne problemy to wklęsły lub skorupiasty biszkopt. Może to wynikać z błędów w proporcjach składników lub niedostatecznego ubicia jajek. Również niewłaściwe zastosowanie mąki może wpłynąć na końcowy efekt. Nawet jeśli biszkopt nie wyjdzie idealny, nadal może stanowić dobrą bazę do tortu. Każda porażka jest lekcją, którą można wykorzystać w przyszłości!
Ważne jest, aby przy pieczeniu biszkoptu zwrócić uwagę na temperaturę piekarnika. Dominika Konat radzi również, by nie otwierać go zbyt często. Po upieczeniu nie należy zostawiać ciasta w piekarniku, ponieważ ciągle będzie działać na nie wysoka temperatura. Biszkopt powinno się wyciąć z rantu dopiero po wystudzeniu, aby uniknąć zmiany jego średnicy. Krojenie na blaty również powinno odbywać się po wystudzeniu. Krojenie gorącego biszkoptu może prowadzić do powstania krzywych linii cięcia, okruchów, zaciągnięć i rozrywania ciasta. Po upieczeniu biszkoptu trzeba mu dać czas na odpoczynek. Im więcej ciężkich dekoracji, tym dłużej ciasto powinno odpoczywać. Może to trwać nawet 8-10 godzin.
Dominika Konat podzieliła się prostym przepisem na klasyczny biszkopt. Należy przygotować go w tortownicy o średnicy 22 cm. Gotowy biszkopt można podzielić na 3 lub 4 blaty. Czas przygotowania wynosi około 40 minut. Jak zrobić go krok po kroku?
Do przygotowania biszkoptu potrzebne będzie:
- 7 jajek
- 250 g drobnego cukru do wypieków
- 10 g (2 łyżeczki stołowe) samodzielnie przygotowanego cukru waniliowego lub 5 ml (łyżeczka) ekstraktu z wanilii
- 180 g mąki pszennej typ 405 lub 450
- 90 g skrobi ziemniaczanej.
- Najpierw należy przygotować suchą i czystą miskę. Do niej dodajemy białka i ubijamy je na wysokich obrotach. Gdy białka się spienią, dodajemy cukier z cukrem waniliowym partiami (w 3 turach). Miksujemy, aż kryształki całkowicie się rozpuszczą. Kolejnym krokiem jest zmniejszenie obrotów miksera i dodanie żółtek. Je również należy dodawać po jednym. Miksujemy tylko do połączenia składników. Resztę kroku wykonujemy ręcznie, za pomocą łyżki lub szpatułki.
- W drugiej misce łączymy mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną, a następnie przesiewamy je. W tym przepisie nie dodajemy proszku do pieczenia! Puszystą strukturę biszkoptów zapewniają dobrze ubite, napowietrzone jaja oraz zawarta w nich wilgoć. Do jajek z cukrem dodajemy produkty sypkie partiami. Delikatnie mieszamy całość, ruchem "zbierającym z dna", aby połączyć składniki. Proces te nie powinien trwać zbyt długo.
- Następnie, wylewamy masę na biszkopt do wcześniej przygotowanej tortownicy. Dno formy do ciasta należy wyłożyć papierem do pieczenia. Dobrą praktyką jest natłuszczenie brzegu tortownicy. Dzięki temu biszkopt nie będzie się po nich ślizgał, a ciasto nie wypłynie poza brzegi. W przypadku pieczenia w wysokim rondlu nie musimy natłuszczać jego ścianek. Pieczemy aż do suchego patyczka w temperaturze 170-180 stopni. Zalecamy wkładanie biszkoptu do piekarnika nagrzanego do 150 stopni na pierwsze 10 minut. Następnie należy podnieść temperaturę do 170-180 stopni. Dzięki temu zabiegowi biszkopt wyjdzie równy, bez efektu wysokiej górki na środku wypieku. Czas pieczenia zależy od piekarnika i jego funkcji, ale zwykle trwa około 35-40 minut. W przypadku piekarnika z funkcją termoobiegu najlepszą temperaturą pieczenia jest 160-170 stopni. W przypadku pieczenia góra-dół - 170-180 stopni.
- Po wyjęciu biszkoptu z piekarnika delikatnie upuszczamy blachę z wysokości około 15-30 cm na blat. Po całkowitym ostygnięciu wycinamy biszkopt z formy. Najlepiej użyć do tego ostrego, cienkiego noża, prowadząc go po ściankach tortownicy.
Jak udekorować tort?
Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie tortu, możemy sami zdecydować, jak będzie wyglądał. Podczas dekoracji podążaj za swoim gustem i preferencjami. Możesz zrobić tradycyjny tort biszkoptowy z masą maślaną lub bitą śmietaną, z dodatkiem sezonowych owoców. Możemy także zdecydować się na tort bezowy lub sernikowy. Możesz też zrobić drip cake, który polewa się ciemną lub kolorową czekoladą, tworząc efektowne "sople" po bokach tortu.
Możliwości ozdabiania tortu są liczne i zależą od naszych preferencji.
- Można wykorzystać różne kremy. Bita śmietana, kremówka z mascarpone czy krem serowy, sprawdzą się idealnie. Można je przygotować w różnych smakach. Możesz nimi też udekorować tort za pomocą szprycy ze zmieniającymi się końcówkami.
- Owoce, takie jak jagody, truskawki czy maliny, są również doskonałym wyborem. Dodają one tortowi zarówno koloru, jak i smaku.
- Kwiaty, takie jak lawenda, goździk, pelargonia, róża czy bratek. Świetnie sprawdzają się do ozdabiania tortu. Należy jednak upewnić się, że są jadalne i nietraktowane pestycydami.
- Gotowe ozdoby cukiernicze. Zazwyczaj wykonane są z opłatka, czekolady czy masy cukrowej. Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących cukierników. Do dekoracji sprawdzą się również małe beziki lub makaroniki.
- Masa cukrowa może zostać użyta do obłożenia całego tortu. Możesz z jej pomocą wykonać misterne i efektowne dekoracji. To własnie z masy cukrowej powstają figurki, kwiaty czy napisy.
Aby szybko udekorować tort, należy użyć kremu jako tynku. Jest on nakładany na wierzch ciasta. Ważne jest, aby ciasto było stabilne i miało odpowiedni podkład. Można to osiągnąć poprzez schłodzenie ciasta i nasączenie biszkoptu. Krem natomiast powinien być sztywny. Dobrą opcją ozdób tortu są owoce, posypki lub kwiaty. Dla tych, którzy chcą zrobić tzw. drip cake, warto schłodzić lub zamrozić ciasto. Dzięki temu czekolada stężeje szybciej i nie spłynie zbyt daleko po cieście. Dominika Konat zaleca również, aby biszkopt był odpowiednio nasączony. Zbyt mocne nasączenie może wpłynąć na strukturę całego tortu.
Przygotowanie tortu to żmudna czynność, która wymaga zaangażowania i skrupulatnego przestrzegania instrukcji. Jednakże, z upływem czasu może stać się pasją. Należy jednak pamiętać, że torty i inne słodkości to przede wszystkim desery. Nie powinny stanowić one stałego elementu naszej diety. Wskazówki dotyczące właściwego spożywania cukru są dostępne na stronie internetowej kampanii "Słodka równowaga". Odkryjemy tam tajniki zdrowej i zbilansowanej diety.