Nav
auchan hipermarket
Auchan Hipermarketdo końca 5 dni
netto
Nettodo końca 5 dni
żabka
Żabkado końca 11 dni
stokrotka supermarket
Stokrotka Supermarketdo końca 5 dni
aldi
Aldido końca 1 dzień
lewiatan
Lewiatando końca 5 dni
lidl
Lidldo końca 1 dzień
dino
Dinodo końca 4 dni
intermarche super
Intermarche Superdo końca 5 dni
selgros cash&carry
Selgros Cash&Carrydo końca 12 dni
biedronka
Biedronkado końca 5 dni
jula
Julado końca 6 dni
pepco
Pepcodo końca 12 dni
rossmann
Rossmanndo końca 7 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Zanim bank lub inna instytucja finansowa zdecydują się pożyczyć Ci pieniądze, muszą sprawdzić Twoją wiarygodność. W tym celu często sprawdzają Twoją historię kredytową. Dobra historia kredytowa to twoja wizytówka w świecie finansów, a często także przepustka do lepszych warunków finansowania. Mimo iż nie jest niezbędna, aby dostać kredyt, może być pomocna. Jak zbudować dobrą historię kredytową?
Cover
Jak zbudować dobrą historię kredytową? Fot. Materiały partnera

1. Spłacaj zobowiązania w terminie

Pierwsza i najważniejsza zasada budowania dobrej historii kredytowej brzmi: zawsze spłacaj swoje zobowiązania na czas. To fundamentalny element, na który banki i inne instytucje finansowe zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Opóźnienia w płatnościach mogą utrudnić Ci uzyskanie kredytu w przyszłości lub sprawią, że otrzymasz mniej korzystne warunki. Ostrożnie planuj swoje zobowiązania

Decydując się na kredyt, kartę kredytową czy zakupy na raty, upewnij się, że będziesz w stanie terminowo regulować płatności. Chociaż perspektywa posiadania nowych rzeczy lub dodatkowych środków może być kusząca, ważne jest, aby nie przesadzić z liczbą zobowiązań. Zbyt duża liczba kredytów może nadmiernie obciążyć twój budżet. Pamiętaj też, że okoliczności zawsze mogą się zmienić. Ma to tym większe znaczenie im większe i dłuższe jest zobowiązanie. Co jeśli wzrosną stopy procentowe, stracisz pracę, zachorujesz? Należy zawsze brać pod uwagę czarny scenariusz.

2. Korzystaj rozsądnie z produktów kredytowych

Korzystanie z różnego rodzaju produktów kredytowych (zakupy na raty, karta kredytowa, limit debetowy na koncie) jest odnotowywane w Twojej historii kredytowej. Dlatego zwracaj uwagę na to, aby korzystać z nich z rozwagą. Pamiętaj o terminowej spłacie i nigdy nie zadłużaj się ponad swoje możliwości. W przeciwnym razie zamiast pozytywnej historii kredytowej zbudujesz tę negatywną. Produkty kredytowe są dla ludzi, ale ich niekontrolowane wykorzystywanie może prowadzić do groźnych problemów finansowych lub nawet spirali zadłużenia.

3. Wyraź zgodę na przetwarzanie danych

 Jeśli spłacasz jakiś kredyt, warto wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o nim przez BIK po wygaśnięciu zobowiązania. Bez takiej zgody informacje o kredytach i pożyczkach są przechowywane w BIK tylko do momentu spłaty ostatniej raty (jeśli były spłacane terminowo). Później znikają, a wraz z nimi potwierdzenie Twojej sumienności i wiarygodności. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wyrazić indywidualnie (dla danego zobowiązania) lub ogólnie (dla wszystkich swoich zobowiązań). Wówczas informacje o Twoich spłaconych zobowiązaniach będą przechowywane w BIK przez maksymalnie 5 lat, licząc od dnia ich spłaty lub do czasu odwołania zgody

4. Kontroluj swoją historię kredytową w BIK

Chcesz wiedzieć, jakie informacje o Twoich zobowiązaniach są w BIK? Warto kontrolować to na własną rękę, korzystając z Raportów BIK. Taki Raport na swój temat może pobrać każdy. Dzięki niemu dowiesz się, jak dokładnie wygląda Twoja historia kredytowa oraz sprawdzisz, czy nie masz jakichś zobowiązań lub zaległości, o których nie wiesz, np. powstałych na skutek oszustwa lub wyłudzenia. Z Raportem BIK łatwiej zadbasz o swoją historię kredytową oraz bezpieczeństwo finansowe.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama