Na rynku telefonów komórkowych trudno spotkać klasyczny telefon z fizycznymi klawiszami. Dziś niepodzielnie królują smartfony. Jeszce do niedawna można było spotkać klawiszowce w grupie urządzeń dla seniorów. Duże fizyczne klawisze, wąski wyświetlacz na którym mieściło się kilka linijek tekstu i design niczym pilot do telewizora, tak w skrócie można opisać ten typ telefonu komórkowego. Obecnie coraz więcej seniorów idąc z duchem czasu wybiera smartfony. Czym powinny się charakteryzować urządzenia mobilne dla starszych osób?
Tak jak w przypadku klasycznych telefonów, w smartfonach dla seniorów najważniejszą kwestią jest prosty i jasny interfejs. Na rynku jest trzech graczy i ich systemy operacyjne: Android, IOS oraz Windows Phone. Proste i intuicyjne jest środowisko urządzeń Windowsa, ale i Android posiada nakładki systemowe, które pozwalają na zoptymalizowanie interfejsu i pozbycie się „zbędnych” opcji. W przypadku oprogramowania warto na własnej skórze przetestować, jak działa każdy z tych systemów i czy przypadnie do gustu seniorowi. Wybór systemu operacyjnego definiuje wiele kluczowych kwestii takich jak rozmiar czcionki, układ graficzny czy szybki dostęp do podstawowych funkcji smartfona oraz możliwość instalowania aplikacji.
Przy wyborze smartfona dla seniora warto zwrócić uwagę na wyświetlacz bowiem na nim użytkownik ogląda treści. Matryca powinna być duża i posiadać wysoki kontrast oraz szeroki kąt widzenia. Z tym wiąże się żywotność baterii, która w telefonie dla seniora ma spore znaczenie. Akumulator powinien zapewnić długi czas pracy na jednym cyklu ładowania. Ważne aby telefon w razie potrzeby był gotowy do użycia.
Trudno jednoznacznie wskazać co powinno być w smartfonie dla seniora. Najlepiej, jeśli przyszły użytkownik będzie mógł dotknąć urządzenia, sprawdzić jego funkcjonalności i dopiero na podstawie żywego kontaktu zdecydować czy to smartfon odpowiedni do jego potrzeb.