Krople, aerozole i tabletki na katar
Najbardziej skuteczne są krople i spraye do nosa z roztworem chlorku sodu i ksylometazoliną. Czasami dodatkowo w składzie znajduje się kwas hialuronowy, który nawilża śluzówkę. Warto przy tym pamiętać, by nie przekroczyć zalecanego czasu stosowania preparatu. Potem należy zrobić przerwę w używaniu produktu, ponieważ w przeciwnym wypadku można doprowadzić do przesuszenia śluzówki nosa.
Jeśli zależy Ci na długotrwałym działaniu i wygodnej formie aplikacji, przydatne mogą okazać się np. tabletki na katar – https://www.allecco.pl/katar.html. Wykazują działanie osuszające i ułatwiają usuwanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Dzięki nim możesz szybko przywrócić drożność nosa. Oprócz stosowania tych środków warto się wspierać witaminą C, rutyną i cynkiem, które wpływają korzystnie na naturalne procesy zachodzące w ścianach naczyń krwionośnych, uszczelniając je w trakcie trwania infekcji sezonowej.
W sprzedaży dostępne są krople na katar, które można stosować nawet u niemowląt. Mają delikatny skład dostosowany do wieku dziecka. Pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwiają oddychanie, co znacząca zwiększa komfort malca np. podczas jedzenia. Kupując preparat na katar dla dziecka, zwróć uwagę na to, od jakiego wieku można go stosować.
Zioła i inhalacje z olejkami eterycznymi – naturalne sposoby na katar
Katar nie jest chorobą, lecz potrafi skutecznie utrudnić oddychanie i pogorszyć samopoczucie. Naturalne środki udrażniające nos są bezpieczne, działają łagodnie i można je stosować nawet u małych dzieci. Dobre efekty przynoszą inhalacje z roztworem soli, a także z olejkami: eukaliptusowym, goździkowym, sosnowym lub tymiankowym. Jeśli szukasz preparatu z dobrym składem, zwróć uwagę na to, by był to olejek eteryczny, a nie zapachowy, ponieważ tylko olejek eteryczny ma właściwości prozdrowotne.
Co na katar zatokowy?
Uciążliwy, gęsty katar o lekkim żółtym lub zielonym zabarwieniu oraz uczucie ucisku w zatokach to objawy infekcji zatok. W takiej sytuacji można spróbować oczyszczania zatok przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. Płyn aplikuje się za pomocą specjalnej buteleczki. Poprzez stosowanie roztworu izotonicznego lub hipertonicznego, można skutecznie rozrzedzić i usunąć wydzielinę oraz zmniejszyć obrzęk. Płukanie nosa pozwala zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki i pozbycie się patogenów zalegających w przewodzie nosowym.
Gdy przytrafi Ci się sezonowa infekcja, wybierz skuteczny preparat na katar, kierując się jego składem i formą. Zwróć uwagę, jak długo można go stosować i czy jest zalecany u osób z określonej grupy wiekowej. Obecność substancji obkurczających śluzówkę zmniejsza obrzęk i przekrwienie, co znacznie ułatwia oddychanie.