Nav
kaufland
Kauflanddo końca 6 dni
polomarket
POLOmarketdo końca 5 dni
intermarche super
Intermarche Superdo końca 13 dni
lidl
Lidldo końca 2 dni
wafelek
Wafelekdo końca 2 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
biedronka
Biedronkado końca 10 dni
auchan hipermarket
Auchan Hipermarketdo końca 6 dni
dino
Dinodo końca 5 dni
aldi
Aldido końca 2 dni
gama
Gamado końca 12 dni
carrefour
Carrefourdo końca 2 dni
super-pharm
Super-Pharmdo końca 6 dni
rossmann
RossmannOstatni dzień promocji!
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobrą niszczarkę?

Niszczarka to urządzenie, które przydaje się w każdym biurze, jak również w szkole czy w domu. Z tego typu sprzętem można zachować poufność dokumentów, a także zachować zgodność z przepisami ochrony danych osobowych, takich jak RODO.
Cover
adobe stock

Do czego służy niszczarka do papieru?

Niszczarki to urządzenia o jasno określonym zastosowaniu – służą głównie do niszczenia dokumentów zawierających wrażliwe dane, które nie są już potrzebne. Niektóre modele mogą być wykorzystane ponadto do niszczenia m.in. płyt CD. Z ich użyciem można bezpiecznie pozbyć się danych klientów czy pracowników, by ochronić prywatne informacje przed niepowołanym dostępem i utrzymać zgodność z regulacjami.

Rodzaje niszczarek

Niszczarki można podzielić na kilka grup, m.in. pod względem sposobu cięcia dokumentów. Standardowe rozwiązania tego typu tną papier w paski – są one tańsze, jednak zapewniają stosunkowo niewielki stopień poufności. Z tego względu w miejscach, gdzie liczy się prywatność, częściej zaleca się niszczarki tnące materiał na tzw. ścinki, czyli niewielkie kawałki papieru (lub innego materiału, np. w przypadku płyt CD), praktycznie niemożliwe do ponownego złożenia.

Ponadto niszczarki można podzielić z uwagi na ich docelowe zastosowanie, które wiąże się z wielkością urządzenia i jego funkcjonalnością. Dostępne są urządzenia biurowe i osobiste, a także wysokowydajne sprzęty dla najbardziej wymagających firm. Poszczególne rodzaje różnią się m.in. szybkością pracy, głośnością, mocą czy pojemnością kosza na zniszczone dokumenty.

Obecnie coraz więcej informacji jest przechowywanych na nośnikach elektronicznych zamiast tradycyjnego papieru. W efekcie bardzo przydatnym rozwiązaniem są niszczarki, które poradzą sobie z niszczeniem twardych, plastikowych elementów. Mogą one sprawdzić się nie tylko do utylizacji płyt CD i DVD, lecz także laminowanych dokumentów, kart kredytowych, kart dostępowych czy folii.

Czym jest klasa niszczenia dokumentów i która będzie odpowiednia?

Szukając niszczarki do dokumentów, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jej klasę niszczenia, która bezpośrednio wpływa na oferowany stopień poufności przy utylizacji dokumentów. Do wyznaczenia tego parametru stosuje się normę DIN 66399, definiującą siedem różnych klas o określonej szerokości i powierzchni ścinków. Konkretne wartości wyglądają następująco:

  • P-1 – szerokość do 12 mm, powierzchnia do 2 000 mm2;
  • P-2 – do 6 mm, do 800 mm2;
  • P-3 – do 2 mm, do 320 mm2;
  • P-4 – do 6 mm, ale z powierzchnią do 160 mm2;
  • P-5 – do 2 mm, ale z powierzchnią do 30 mm2;
  • P-6 – do 1 mm, do 10 mm2;
  • P-7 – do 1 mm, do 5 mm2.

Produkty z pierwszej kategorii będą odpowiednie jedynie do mało ważnych dokumentów, podczas gdy ściśle tajne informacje wymagają zastosowania klasy P-7. Dla większości firm najlepszym wyborem będą jednak sprzęty ze środkowych klas, które łączą wysoki stopień poufności z korzystną ceną i łatwością użytkowania. W biurach warto postawić na klasę P-4 (określaną jako odpowiednia do „dokumentów szczególnie poufnych”) – ten poziom tajności oferują m.in. liczne niszczarki OPUS.

Kosz niszczarki – jaka pojemność będzie odpowiednia?

Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność kosza, która ma szczególnie duże znaczenie w biurach. Większy rozmiar kosza zapewni większą efektywność z uwagi na mniejszą częstotliwość opróżniania – za minimum uznaje się 20 litrów. Nieco inaczej wygląda jednak wybór niszczarek przybiurkowych, które są przeznaczone do szybkich, jednorazowych czynności bez odchodzenia od biurka: w tym przypadku można postawić na nieco mniejszy kosz. Co do zasady, większy nakład dokumentów obsługiwanych przez firmę, tym większy powinien być także kosz niszczarki.

Dodatkowe funkcje niszczarki – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie niszczarki istotna będzie nie tylko wielkość kosza i klasa niszczenia dokumentów, lecz także poziom hałasu czy wydajność urządzenia. Do tego dochodzą dodatkowe funkcje, takie jak:

  • rewers – automatyczne oddanie włożonych dokumentów, jeśli jest ich za dużo, co mogłoby spowodować zacięcie lub awarię urządzenia;
  • automatyczny start/stop – samoczynna aktywacja niszczarki w momencie podania dokumentów i wyłączenie po wykonaniu zadania;
  • czujnik wypełniania pojemnika – informuje o napełnieniu kosza, co zmniejsza szansę na pojawienie się awarii;
  • czujnik dotyku – zabezpieczenie przed groźnymi wypadkami polegające na wyłączeniu niszczarki w momencie, gdy szczelina na papier zostanie dotknięta palcami.

Uwzględniając wszystkie z tych czynników, można bez problemów wybrać optymalną drukarkę do swojego biura, do domu lub do szkoły. Szukając profesjonalnych urządzeń, warto zwrócić uwagę m.in. na propozycje firmy OPUS.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama