Nav
biedronka
Biedronkado końca 4 dni
rossmann
Rossmanndo końca 12 dni
jula
Julado końca 8 dni
żabka
Żabkado końca 13 dni
pepco
PepcoWażna od jutra
castorama
Castoramado końca 13 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 11 dni
dealz
DealzWażna od jutra
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 6 dni
media markt
Media Marktdo końca 6 dni
action
Actiondo końca 6 dni
dino
Dinodo końca 6 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 6 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić biuro podróży?

Marzą Ci się zagraniczne wczasy all inclusive, podczas których zwiedzisz atrakcyjne lokalizacje, skosztujesz lokalnych potraw i wypoczniesz w 5-gwiazdkowym hotelu z aquaparkiem? Wiele biur podróży sprzedaje wspaniałe wizje wakacji za granicą. Niestety, zdarza się, że przebieg wyjazdu rażąco odbiega od warunków w ofercie i umowie. Jak sprawdzić biuro podróży, aby wypoczynek nie okazał się koszmarem?
Cover
Źródło zdjęć: link4.pl

Sprawdź, czy biuro podróży prowadzi legalną działalność jako organizator turystyki lub pośrednik turystyczny

Zanim kupisz wycieczkę w biurze podróży, zajrzyj do CEOTiPT, czyli Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Uwaga – rejestr obejmuje wyłącznie biura podróży, które działają jako organizatorzy turystyki lub pośrednicy turystyczni. Baza nie zawiera informacji o agentach turystycznych reprezentujących organizatorów. Jeśli zamierzasz podpisać umowę z agentem, sprawdź, czy lista zawiera dane organizatora turystyki odpowiadającego za realizację Twoich wakacji.

W CEOTiPT znajdziesz informacje takie jak:

  • dane przedsiębiorcy, m.in. datę wpisu do ewidencji, oddziały, siedzibę,
  • wysokość i okres obowiązywania zabezpieczenia finansowego,
  • zakres terytorialny działalności biura podróżnego, np. Polska i państwa sąsiadujące z Polską, państwa europejskie, państwa pozaeuropejskie,
  • terminy i wysokości przedpłat przyjmowanych od klientów biura podróżnego, np. maksymalnie 30% ceny wycieczki,
  • czy biuro jest objęte zakazem prowadzenia działalności,
  • czy toczy się postępowanie o wykreślenie biura z rejestru.

Zweryfikuj, czy biuro podróży jest zadłużone

BIG InfoMonitor rekomenduje sprawdzenie wiarygodności finansowej biura podróży w bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej) i rejestrach dłużników. Wystarczy, że znasz NIP touroperatora. Nie potrzebujesz jego zgody, aby sprawdzić w ogólnodostępnym rejestrze, czy regularnie spłaca swoje zobowiązania, czy wręcz przeciwnie.

Informacje o sytuacji finansowej organizatora wymarzonej wycieczki pozwolą Ci uniknąć sytuacji, w której wypoczywasz za granicą, a biuro podróży ogłasza bankructwo. Oczywiście klienci upadłych biur podróży są chronieni przepisami umożliwiającymi im żądanie zwrotu całości lub części kosztów wycieczki oraz zorganizowania bezpiecznego powrotu do Polski. Niestety, to nie zmienia faktu, że konsekwencje zadłużenia organizatora wakacji mogą przysporzyć Ci sporo stresu podczas urlopu.

Poszukaj prawdziwych opinii o wycieczkach organizowanych przez biura podróży

Organizatorzy turystyki są pod lupą UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), który weryfikuje m.in. zasady moderowania opinii na stronach internetowych biur podróży. Jeśli masz wątpliwości, czy opinie zostały wystawione przez osoby, które skorzystały z oferty biura, poszukaj recenzji wycieczek w mediach społecznościowych – w grupach dla podróżników, na fanpage’ach czy kontach influencerów. Zwróć uwagę, czy influencerzy rekomendują wyjazd w ramach płatnej współpracy, czy polecają coś, co wybrali samodzielnie.

Ubezpiecz się poza biurem podróży

Biura podróży zapewniają swoim klientom ubezpieczenia turystyczne – wliczają składkę ubezpieczeniową w koszt zorganizowanej wycieczki. O ile podstawowy zakres ochrony obejmuje m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków, o tyle może się okazać zbyt wąski w stosunku do Twoich planów, które będziesz realizować w czasie wolnym, np. uprawiania sportów letnich lub zimowych. Jeśli kupisz prywatne ubezpieczenie turystyczne, dopasujesz jego zakres do swoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz poczucie większego bezpieczeństwa, co w trakcie wyjazdu, na którym chcesz wypocząć, jest bardzo ważne.

Ubezpieczenie podróżne LINK4 w podstawowym zakresie obejmuje ubezpieczenie Kosztów leczenia i pomoc assistance. Zapewnia to ochronę na wypadek zaostrzenia choroby przewlekłej lub nagłego zachorowania. Jeśli będziesz wymagać leczenia, hospitalizacji, a nawet operacji za granicą, otrzymasz świadczenie, które pokryje koszt usług medycznych.

Możesz też kupić ubezpieczenie LINK4, które zapewni Ci zwrot kosztów                     imprezy turystycznej, kiedy nie weźmiesz w niej udziału ze względu na zdarzenie losowe wyszczególnione w OWU. Np.      wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub wyznaczenie terminu rozpoczęcia nowej pracy (jeżeli ubezpieczony w chwili wykupienia udziału w imprezie turystycznej był bezrobotny).

Już teraz możesz się dowiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne. Wystarczy, że użyjesz kalkulatora LINK4, za pomocą którego obliczysz składkę. Jeśli chcesz porozmawiać o zakresie ochrony, zadzwoń pod numer 22 444 44 43, aby skontaktować się z konsultantami. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. W każdym przypadku zyskasz wsparcie w wyborze pakietu ubezpieczeniowego i zakupie polisy.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU są dostępne na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama