Nav
lidl
LidlWażna od jutra
dino
Dinodo końca 2 dni
aldi
Aldido końca 7 dni
carrefour
CarrefourWażna za 2 dni
netto
NettoWażna od jutra
aldi
Aldido końca 7 dni
media markt
Media Marktdo końca 13 dni
rossmann
Rossmanndo końca 5 dni
biedronka
BiedronkaWażna od jutra
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 5 dni
action
Actiondo końca 2 dni
hebe
Hebedo końca 10 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 3 dni
tchibo
Tchibodo końca 18 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Porady

Jak rozpoznać mąkę ze świerszczy i inne owady w żywności?

Owady w żywności od kilku miesięcy budzą wiele kontrowersji. Jeśli nie chcesz ich jeść, warto wiedzieć, jak rozpoznać produkty z insektami. Podpowiemy, w jakich produktach możesz je znaleźć i jak czytać etykiety. 
Cover
mąka ze świerszczy Fot. Adobe Stock

W styczniu 2023 roku Komisja Europejska zatwierdziła wprowadzenie do obrotu spożywczego świerszczy domowych. Mogą być spożywane w postaci mrożonej, suszonej lub sproszkowanej. Mąka z tych owadów może być dodawana do różnych produktów spożywczych. Wśród nich można wymienić makarony, ciastka czy czekolada. Jednakże, jeśli jesteś uczulony na pajęczaki, skorupiaki lub mięczaki, powinieneś uważnie przeczytać etykiety. To samo tyczy się osób, które nie chcą spożywać owadów. Wiele produktów z dodatkiem mąki ze świerszczy jest już dostępnych w popularnych sklepach. Takie produkty znajdziemy w Lidlu, Aldi czy Kauflandzie. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę, czytając etykiety.

Owady, które można zjeść w Uni Europejskiej 

Obecnie na liście nowych produktów spożywczych Unii Europejskiej znajduje się trzy rodzaje owadów:

 • świerszcz domowy, który jest oferowany w postaci mrożonej, suszonej i sproszkowanej;
 • mącznik młynarek w postaci suszonych larw;
 • szarańcza wędrowna w formie mrożonej, suszonej i sproszkowanej.

Wymienione owady, mogą być dodawane do produkcji różnych artykułów spożywczych. Znajdziemy je zwłaszcza takich jak:

 • batoniki zbożowe;
 • chleb i bułki;
 • czekolada;
 • makarony;
 • masło orzechowe;
 • owsianka i płatki śniadaniowe;
 • pizza;
 • półprodukty do wypieku;
 • przekąski takie jak chipsy, krakersy lub paluszki,
 • przetwory mięsne;
 • produkty wegetariańskie;
 • produkty mleczne, takie jak jogurty. 

Czy w tym produkcie jest mąka ze świerszczy? 

Na etykietach spożywczych produkty są oznaczane naukową nazwą owada. Jeśli szukamy mąki ze świerszczy domowych na opakowaniu znajdziemy nazwę Acheta domesticus. To samo tyczy się mącznika młynarka, którego znajdziemy pod nazwą Tenebrio Molitor. Szarańcza wędrowna jest natomiast oznaczana jako Locusta migratoria. Może jednak występować inne widoczne oznaczenie dotyczące użycia mąki z owadów lub podobnych. Dodatkowo produkty na bazie owadów często charakteryzują się wyższą ceną niż przeciętna.

W wielu produktach spożywczych i kosmetykach owady są ukryte pod nazwą barwnika. Czerwony kolor produktów jest pozyskiwany z gotowanych i rozgniatanych owadów szkarłatnych, tzw. czerwców kaktusowych. Najczęściej na etykietach artykułów spożywczych jest oznaczany jako "czerwony karmin", "karmin", "E 120". W kosmetykach możemy go znaleźć pod jeszcze inną nazwą, czyli "CI 75470". Te szkarłatne owady można znaleźć w produktach takich jak jogurty Müller, drażetkach Skittles, żelkach Haribo, keczupie czy chipsach. Barwnik z robaków znajduje się także w czerwonych napojach, dżemach truskawkowych i malinowych oraz w syropach.

Żywność z owadów w popularnych marketach 

Wkrótce produkty zawierające mąkę ze świerszczy domowych mogą być coraz częstsze w sklepach. Jeden z producentów makaronów ogłosił już w styczniu, że wprowadzi na rynek produkty z dodatkiem owadów. Trafią one zarówno do sklepów spożywczych, jak i restauracji. Chociaż mąka ze świerszczy jest nowością i każdy producent musi otrzymać autoryzację. Znane koncerny spożywcze od dawna dodają do swoich produktów wyciągi z owadów. Produkty te są sprzedawane w oddziałach popularnych sieci, takich jak Lidl, Aldi czy Kaufland. 

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama