Cover

Jak przygotować się do wiosennego remontu mieszkania?

Wiosna, to czas kiedy wszystko budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Tak samo w niejednym z nas rozbudza się wtedy myśl, by nieco odświeżyć własną przestrzeń mieszkalną. Należy jednak zdać sobie sprawę, że dokładne przygotowanie do remontu, ułatwi znacząco pracę i pozwoli lepiej przygotować się do nieprzewidzianych niespodzianek i wydatków.

Odpowiedni plan to połowa sukcesu

Po pierwsze, dobrze jest zdać sobie sprawę, że przez następne tygodnie mieszkanie w domu będzie uciążliwe, bądź w ogóle nie będziemy mieli możliwości mieszkania w nim podczas remontu. Na tym etapie, warto rozważyć jak się zorganizować. Przemyśleć dojazdy na „plac budowy”, oraz kupno odpowiednich zabezpieczeń zarówno części mieszkania (folie ochronne) jak i własnego ciała (ubrania, środki czystości).

Podczas układania planu, najważniejszym pytaniem jaki musimy sobie postawić, jest określenie co dokładnie chcemy zmienić, jak to osiągnąć, oraz czego będziemy potrzebować by zrealizować założone cele. Jeśli planujesz odświeżyć sypialnię, być może trzeba będzie wymienić gniazdka, listwy przypodłogowe czy karnisze. Gdy ominiemy takie drobiazgi, możemy być pewni, że nasz remont się wydłuży. Aby tego uniknąć zróbcie listę rzeczy do zmiany oraz listę tych, które jeszcze zostaną.

Właściwie określony kosztorys

Przemyślenie wydatków powinno być kolejnym krokiem jakim powinniśmy podjąć. Dobrze jest zastanowić się jakich materiałów i narzędzi będziemy potrzebować przy remontowaniu mieszkania. Ten krok powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować, bo niedoszacowanie ilości materiałów może znacząco wydłużyć prace. Czasem nawet brak jednej płytki czy litra farby może być dotkliwy – szczególnie kiedy jest mieszana na zamówienie. W budżecie musimy także uwzględnić przeróbki kosztownych instalacji.

Obserwuj nas